Slyšeli jste už o Cameronské výšině? Jedná se o malebnou oblast v Malajsii, přibližně na půli cesty mezi Kuala Lumpur a ostrovem Pinang. Z hlavního města sem dojedete za pár hodin, tak proč se na vlastní oči nepřesvědčit, jaké krásy tohle místo ukrývá? Máme pro vás několik důvodů, proč byste při cestování Malajsií rozhodně Cameronskou výšinu neměli vynechat.

Ochutnáte jeden z nejlepších čajů na světě

Cameronská výšina je rájem pro všechny milovníky čaje! Pěstuje se zde totiž čaj pro celou zemi a vy tu můžete nejenom ochutnat spoustu druhů tohoto nápoje a koupit si ho s sebou domů, ale také se dozvědět něco o jeho výrobě. Největší a nejznámější jsou čajové plantáže firmy BOH – rozhodně ale nejsou jediné. Za návštěvu stojí třeba také plantáže Cameron Valley. Zelené kopce poseté čajovými listy vás navíc určitě ohromí i v případě, že čaj nepijete.

Zchladíte se

Protože Malajsie leží v tropickém pásmu, pohybují se celoročně teploty v této zemi okolo 30 °C a zároveň se tady setkáte s velkou vlhkostí vzduchu. Tato kombinace nemusí být pro nás Evropany zrovna dvakrát příjemná, takže během vašeho cestování možná na chvíli oceníte trochu chladnější vzduch. V příjemném horském klimatu Cameronské výšiny se teploty drží spíš u 20 °C.

Natrháte si čerstvé jahody

Jahody pro vás možná nejsou žádným zázrakem – obzvlášť, pokud si je sami pěstujete na zahrádce. V jihovýchodní Asii však tohle ovoce najdete jen velmi zřídka, a pokud třeba cestujete delší dobu, možná si rádi dáte pauzu od exotických druhů ovoce a natrháte si čerstvé jahody na cameronských farmách. Když už nic jiného, alespoň zjistíte, jak chutnají jahody na druhém konci světa.

Užijete si horské výšlapy

Okolí městečka Tanah Rata v Cameronské výšině přímo vybízí k vysokohorské turistice. Vylézt můžete klidně i na nejvyšší horu celé výšiny. Tou je Brinchang s nadmořskou výškou 2032 m, což je ideální místo ke kochání se pohledem na kopcovitou krajinu. A pokud náhodou nemáte fyzičku, vyjeďte na Brinchang autem.

Projdete se mlžným lesem

Tajemné tropické lesy jsou prorostlé mechem, a jak už jejich název napovídá, drží se v nich velmi často mlha. Na jeden takový mlžný les narazíte i při výšlapu na horu Brinchang – těsně pod vrcholem vás mlžným lesem provede dřevěný chodníček.

Ochutnáte levandulovou zmrzlinu

Už jste měli zmrzlinu s příchutí levandule? Že ne? V Cameronské výšině se vám naskytne příležitost. Najdete tady totiž levandulovou farmu, kde můžete s kornoutem v ruce obdivovat i mnoho dalších druhů květin.

Poznáte malajskou džungli

Chcete-li zažít trochu dobrodružství? Vydejte se prozkoumávat místní džungle. Cameronská výšina nabízí hned několik oficiálních stezek. Jsou sice víceméně značené, ale i přesto je lepší mít k dispozici mobilní mapy nebo jít rovnou s průvodcem.

Dozvíte se něco o historii

Pokud vás zajímá historie nebo se jen rádi dozvídáte příběhy o místech, která navštěvujete, máme pro vás tip na jedno muzeum nedaleko městečka Brinchang. Time Tunnel neboli Tunel času vás skutečně vezme zpátky v čase a pomocí rozsáhlé kolekce fotografií vám odhalí minulost Cameronské výšiny.

Už jste Cameronskou výšinu navštívili? Které aktivity byste doporučili dalším cestovatelům?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.