Portugalský ostrov Madeira v posledních dnech zasáhly extrémní požáry, které se kvůli silnému větru a horku nedaří dostat pod kontrolu. Ve středu požáry pronikly dokonce až do hlavního města Funchal, kde připravily o život tři lidi a zničily několik desítek domů.

Zdroj: Youtube

Nejméně 1000 lidí muselo být evakuováno z hlavního města, potom co požáry zasáhly obytné části a lidé se snažili zachraňovat svůj majetek. Na Madeiře bylo nasazeno víc než 4000 hasičů a ostrov nyní žádá o pomoc Evropskou Unii.

Podívejte se na letecké záběry ukazující místa na Madeiře, kterými prošel požár. Srpnové požáry doposud zničily asi 260 km čtverečních lesů, což je víc, než způsobily požáry za několik posledních let.

Madeira je portugalské souostroví ležící v Atlantském oceánu asi 500 km na západ od Maroka. Ostrov je někdy přezdíván jako ostrov věčného jara a díky přívětivému klimatu patří mezi celoročně navštěvované turistické destinace. Na ostrově Madeira najdete krásné scenérie, nádhernou flóru, vysoké útesy a sopku Pico Ruivo (1862 m n. m), která je zároveň nejvyšší horou souostroví. Hlavní město ostrova se jmenuje Funchal a má zhruba 100 000 obyvatel. Souostroví Madeira bylo známo již za starých Římanů a v roce 1418 bylo náhodou znovuobjeveno a osídleno portugalskými námořníky.

Přečtěte si cestopis od známého českého cestovatele, který ostrov Madeira prošel pěšky.