Laos je země v jihovýchodní Asii, která se netěší takové popularitě jako sousední Thajsko nebo Vietnam, a přitom má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Není zde sice přístup k moři, ale zato tady najdete spoustu úchvatných míst, a to zejména mimo města. Máme pro vás seznam těch největších pokladů, které na vás v této zemi čekají.

Nong Khiaw

Ospalá vesnička na březích řeky Nam Ou v severním Laosu je ideální pro odpočinek i pěší turistiku po úchvatných horách, které ji obklopují. Dostanete se sem autobusem z Luangprabangu – připravte se však na kodrcavou jízdu se spoustou zatáček.

Vodopády Khone Phapheng

Na jihu u hranic s Kambodžou se v oblasti 4000 ostrovů ukrývají největší vodopády v jihovýchodní Asii – Khone Phapheng. Těmto rozlehlým vodopádům se přezdívá Niagára Asie a určitě byste si je neměli nechat ujít, pokud pojedete do provincie Champasak.

Vyhlídka Nam Xay

Městečko Vang Vieng je pro své outdoorové aktivity oblíbenou backpackerskou destinací. Opravdová krása tohoto místa ale spočívá v úžasné krajině, která ho obklopuje a je plná vápencových útvarů. Zdejší řeka a modré laguny jsou sice plné turistů, ale na okolní kopce šplhá málokdo. Vylezte na vyhlídku Nam Xay a obdivujte tuto fascinující scenerii seshora.

TIP! 39 nejlevnějších zemí světa, které navštívit

Chrám Pha That Luang

Laos je zemí mnoha buddhistických chrámů, a proto alespoň jeden musíme zmínit. Říká se mu Zlatá stúpa a najdete ho přímo v hlavním městě Vientiane. Tato zlatá stavba je jednou z nejdůležitějších památek v Laosu.

Jeskyně Kong Lor

Ocitnete-li se v centrálním Laosu, zajeďte se podívat do říční jeskyně Kong Lor, jednoho z asijských geologických zázraků. Jeskyně je přes sedm kilometrů hluboká a protéká jí řeka, kterou zdoláváte na lodičkách. Je také příhodnou zastávkou na motorkářském okruhu Thakhek.

Muang Sing

Pokud chcete poznat pravý Laos, zajeďte si až na sever k hranicím s Čínou. Ve zdejší vesničce Muang Sing se totiž zastavil čas. Najdete tu kromě krásných panoramat, také dřevěné domky na kůlech i přátelské etnické menšiny.

Vodopády Tad Lo

V Laosu se skrývá neuvěřitelné množství vodopádů v různých koutech země. Najdete je i na Bolavenské náhorní plošině a v jejím okolí. Doporučujeme zejména nádherné vodopády Tad Lo v klidném prostředí. Pokud budete mít více času, spojte váš výlet i s vodopády Tad Hang nebo Tad Suong.

Tip: Jestli milujete vodopády, zůstaňte na Bolavenské náhorní plošině o něco déle a projeďte si také nedaleký národní park Dong Hua Sao. Najdete tam mnoho dalších vodopádů.

Wat Phu (Vat Phou)

Ruiny chrámového komplexu Wat Phu jistě okouzlí nejen milovníky historie. Toto tajemné místo je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO a určitě vám bude trochu připomínat ruiny v Kambodži – pochází ze stejného období jako chrámu v Angkoru a rovněž se jedná o bývalé hinduistické stavby později uzpůsobené pro potřeby buddhismu. Najdete ho na jih od města Paksé.

Vodopády Kuang Si

Poslední položkou na našem seznamu jsou průzračně modré kaskádovité vodopády Kuang Si nedaleko města Luangprabang. Je to jedno z těch nejkrásnějších míst v jihovýchodní Asii a byl by hřích ho při vaší návštěvě Laosu vynechat. Nejezděte sem ale po větším dešti! Když prší, tak je voda bahnitá a zbarvená do hněda, takže by vás toto místo mohlo zklamat.

Už jste navštívili Laos? Co se vám líbilo nejvíce?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.