Kosatka dravá, Azory, Portugalsko
Azory jsou jedním ze dvou autonomních území Portugalska a částečně také domovem plejtváků obrovských, vorvaňů obrovských a kosatek dravých, tří nejznámějších druhů velryb. Spolu s těmito velikány můžete pozorovat také delfíny nebo méně známé druhy velryb, keporkaky. Sezona probíhá od dubna do října. Azory dbají na humánní průběh pozorování velryb, lodě nikdy nepřiplouvají blíž než na 50 metrů; pokud jsou přítomná mláďata, pak je minimální vzdálenost 100 metrů – nepřiplují-li se velryby samy dobrovolně blíž k lodím. Azory jsou pro svou panenskou přírodu a poklidný lokální život nádhernou destinací pro dovolenou i bez pozorování velryb.
Běluha, Svalbard, Norsko
Běluha, označovaná také jako běluha severní, je i přes své menší rozměry poměrně známá, především díky roztomilému obličejíku, útvaru na hlavě zvanému meloun, a bohaté mimice. Běluha je nápadně bílý, průměrně asi čtyři metry dlouhý kytovec z čeledi narvalovitých. Samci žijí zvlášť, k samicím se připojují v období páření, pokud tedy narazíme na stádo běluh, velmi pravděpodobně se jedná o samice a několik mláďat. Běluhy můžeme pozorovat v okolí Grónska a v evropské části Ruska, nejčastěji se ale vyskytují v norském souostroví Svalbard, kde také můžeme pozorovat kosatky dravé. Výjimečně se běluhy zatoulají i mimo svá obvyklá území, v roce 2018 se například jedna vydala na výlet do britské řeky Temže.
Vyrazíte i vy letos na výlet za velrybami?
Iveta Jakubčíková
Studentka divadelní produkce s moravskou krví a červeným vínem proudícím v žilách. Z posledních 24 měsíců strávila 12 na cestách - mezi její oblíbené cestovatelské zážitky patří setkání s velrybami a mývaly v Kanadě, koupání v severním Atlantském oceánu, roadtripy po Evropě nebo pozorování polární záře na Islandu a ve Finsku. Její cesty můžete sledovat také na instagramu.