Tomáš Průša a Martin Humpolec, dva kluci z Brna, kterým vždy vadilo nedůstojné chování k přírodě. Proto přišli se značkou Rebag, která zkombinovala všechny pro ně důležité hodnoty. „Džíny a košile, které už jiní nepotřebují, a autopásy, jež by skončily na šrotovací lince, recyklujeme a dáváme jim druhou šanci v podobě našich produktů,“ řekl Tomáš Průša v našem rozhovoru. „Nesouhlasíme s využíváním lidí pracujících za minimální mzdu v rozvojových zemích, a proto zajišťujeme výrobu přímo u nás v Brně, kde jsme schopni si ohlídat proces výroby a postavit se za maximální kvalitu.“
Mám nápad na vzhled batohu, ten můj už se skoro nedá nosit. Za jak dlouho mi ušijete nový?
Pokud si vyberete jeden z našich modelů, který máme na skladě, bude u vás batoh za dva až čtyři dny. Avšak pokud máte nápad na vlastní design, bude dále záležet, jestli nám pošlete své vlastní džíny a košili, nebo jestli použijeme naše materiály. Každopádně celý proces od návrhu přes výběr materiálu až k ušití by neměl zabrat více než dva týdny.
Kolik takových žádostí míváte?
Teprve se dostáváme do povědomí okolí a ačkoli jsme dostali velmi dobré zpětné ohlasy, nemohli jsme nabídek přijímat mnoho, protože jsme měli omezenou výrobní kapacitu. Momentálně tento problém řešíme a do budoucna chceme, aby lidé o recyklovaných batozích věděli více a upřednostnili je před nekvalitními produkty, na jejichž výrobu se využívá levná pracovní síla.
Nechávají si u vás lidé šít spíše batohy na míru, nebo nakupují již hotové produkty?
Nejčastěji hotové produkty, protože co se týče stylu, hodí se k čemukoliv.
Kde se myšlenka šití produktů z vyhazovaných materiálů vzala?
S tímto nápadem původně přišel náš kamarád. Potřeboval nový batoh, ale vadila mu kvalita produktů, které byly k dostání. Začal si proto hrát s myšlenkou svého vlastního batohu, který bude kvalitní, pevný a nezatíží přírodu. Ze začátku se na Rebagu podílel s námi. Myšlenku recyklace a šití v chráněných dílnách nám později přenechal a my ji neseme dál.
Jaké materiály přesně používáte?
Recyklujeme automobilové bezpečnostní pásy z vrakovišť, džínovinu a košile, které lidé vyhazují do kontejnerů na oblečení. Teď jsme ve fázi, kdy hledáme další materiály, ze kterých bychom mohli ještě něco vymyslet.
Co musejí splňovat, abyste je mohli použít? Asi nelze využít každý kus…
Autopásy třídíme podle barevnosti. Černé jdou rovnou do dílny a abychom využili i ty barevné, začali jsme s nabídkou jedinečných batohů. Ty najdete na našem e-shopu, kde máte možnost si zakoupit výrobek, který už žádný jiný člověk mít nemůže. Džínovinu a košile třídíme podle barvy a dále hlavně podle kvality materiálu. Z roztrhaných džínů, které se teď nosí, bychom měli děravé batohy. A když je vše roztříděné, musíme to důkladně vyprat.
Mohou vám lidé materiály dodávat či prodávat?
Pásů není nikdy dost! Takže pokud bude mít někdo pásy a ozve se nám, budeme mu velmi vděční. Džínoviny máme díky skvělé spolupráci dostatek. Zde to má hlavní smysl, pokud zákazník chce batoh na míru přímo z vlastních kalhot. Já jsem například použil na svůj batoh kalhoty po dědečkovi, ty bych totiž dál nosit nemohl, ale batoh můžu mít pořád s sebou a s ním i vzpomínku na dědečka.
Co vy sami nosíte? Má i ostatní vaše ošacení podobný přesah?
Ano, část našeho šatníku je ze secondhandů. Na druhou stranu nejsme fanatici. Snažíme se brát celou otázku ekologie vážně, ale odsuzovat lidi, kteří si zakoupili petláhev, nebudeme. Víme, že naše značka svět nespasí, ale věříme, že je lepší věcem dát druhou šanci, než aby skončily ve spalovně.
Kdybych chtěl začít nakupovat jinak, udržitelněji, kde mám začít?
Co se týče oblečení, tak určitě jsou secondhandy dobrou variantou. Dají se tam najít téměř nové věci za zlomek ceny. Pak mi přijdou super bezobalové obchody, ale ty nemá každý po ruce a cenově jsou přeci jen dražší než supermarkety. Nicméně i v nich můžeme šetřit přírodu. Místo jednorázových sáčků si člověk jednoduše vezme svůj vlastní, který po použití vypere a znovu jej může využít. Místo již zmiňovaných petláhví se dá používat recyklovatelné sklo, které aspoň nevylučuje zdraví škodlivé látky jako plast. V neposlední řadě je tu spousta projektů, jako je i ten náš, kde se ze starých věcí tvoří nové.
Nestačí se dívat po známkách fairtrade?
Záleží, co chcete, aby kupovaná věc splňovala. Nákupem fairtrade produktů pomůžete lidem v rozvojových zemích a budete mít záruku, že dostanou spravedlivě zaplaceno. Naše vize je dělat věci lokálně. Chceme udržet výrobu v Česku a dát práci lidem tady. Přidanou hodnotu oproti fairtrade máme v ekologii.
Chystáte nějaké nové produkty či typy produktů?
Ano, neustále nad novými produkty přemýšlíme a taktéž i nad různými materiály. Momentálně máme v plánu výrobky z úplně jiného typu látky, ale více zatím prozrazovat nebudeme. Novinky se můžete dozvědět na našem Instagramu nebo webu www.recyklovanebatohy.cz.