Ideální příležitost položit si zásadní otázku: Dodržuji alespoň některé z těch rad, jak žít ekologičtěji, o kterých se v médiích tak často mluví? Pokud zní vaše odpověď ne, pojďte si připomenout pár jednoduchých tipů, jak se chovat k životnímu prostředí zodpovědněji.

1) Vytvářejte co nejméně odpadu

Nejčastěji se mluví o plastech, které jsou samozřejmě na prvním místě, na druhou stranu vše, co použijete jen párkrát nebo dokonce jednou a pak hned vyhodíte, je zbytečné. Papírové brčko je sice lepší než plastové, ale proč ho vůbec používat, když pít se dá i bez něj? Zkuste se vyhýbat také zbytečným obalům. Když vyhazujete oblečení, knihy a podobně, zvažte, zda by věci ještě někomu nemohly dobře posloužit. Také při každém nákupu si zkuste uvědomit, že každá další věc, která se vyrábí, jen dále zamořuje planetu. Je jen na vás, zákaznících, jak moc toho budou firmy produkovat.

2) Zbavte se jednorázových hygienických potřeb

V souvislosti s ekologií často působí jako největší strašáci jednorázové kelímky, PET láhve nebo třeba zmíněná brčka. Ale věděli jste, že každé dítě spotřebuje za svůj život až tunu jednorázových plenek? A jedna plenka by se přirozenou cestou rozkládala celých 250 let. Ovšem nejen plenky lze nahradit. V dnešní době je na trhu spousta hygienických potřeb, které se dají používat opakovaně - od látkových odličovacích tamponů po menstruační kalhotky nebo kalíšek.

3) Šetřete energií i vodou

Nejde jen o to, abyste nesvítili v místnostech, kde zrovna nejste, ale zamyslet se můžete třeba i nad tím, jak velké teplo doma máte. Každý jeden stupeň navíc představuje šest procent spotřeby energií navíc, přičemž teplota by se v interiéru měla pohybovat mezi 20 a 21 °C. V ložnici by dokonce mělo být ještě méně. Sprchování je vždy lepší než napustit si celou vanu, dnes už se ani nenosí napouštět si vodu na zalévání z vodovodu - pokud to jen trochu jde, zachytávejte na terase dešťovou vodu do sudů.

4) Při úklidu využijte sílu přírody místo chemie

Pokud jste ještě nepřešli na kompletní přírodní drogerii a trochu se bojíte vyměnit svůj oblíbený krém za čistě přírodní, začněte u čisticích prostředků. Když si správně vyberete, budete překvapeni, jak účinné mohou být. „Proč je lepší vyhnout se při úklidu silné chemii? Jednak si díky šetrnějšímu složení přípravků nepodráždíte kůži, a zároveň do odpadu nepouštíte agresivní chemikálie, které by skrz odpadní vody mohly proniknout až do přírody,“ popisuje Mauricio Espinosa z Isokor.cz. Na tomto webu seženete spolehlivé čisticí prostředky značky CLEANEE se šetrným složením na úplně všechno - na koupelny, kuchyně, okna, ale i na praní. Nechybí ani čisticí sprej na hračky, přírodní leštič nábytku nebo třeba gel do myčky či přírodní prostředek na nádobí ve spreji..

5) Nakupujte méně, ale kvalitněji

Ať už si kupujete oblečení, nebo zařizujete byt, vždy je lepší sázet na kvalitnější materiály. Vstupní investice sice může být vyšší, ale to se vám vrátí, protože kožené boty nebo nábytek z poctivého dřeva zkrátka déle vydrží. Tyto materiály navíc i umí stárnout - patina na kůži i dřevu vypadá skvěle, zatímco poškrábané linoleum tak moc stylové není.

6) Cestujte s menší uhlíkovou stopou

Co kdybyste alespoň po Evropě občas místo letadlem jeli vlakem? I obyčejná doprava autem může být zodpovědnější. „Až si budete příště kupovat nebo půjčovat auto, vyberte si elektromobil, který má nulové emise, zvlášť pokud ho dobíjíte energií z obnovitelných zdrojů. Anebo hybrid, s nímž nemusíte řešit dobíjení a využívat elektřinu vyrobenou z fosilních paliv, protože si energii vytváří sám při brzdění. Nejnovější hybridní pohony umožňují jezdit na elektřinu v městském provozu až 70 procent času, což znamená, že v tu chvíli nemáte žádné emise, a výrazně šetříte spotřebu benzínu. A s tím navíc i peníze,“ vysvětluje Jitka Jechová z českého zastoupení automobilky Toyota.

7) Na své nové návyky nerezignujte ani na cestách

V cizích zemích, zvlášť těch méně rozvinutých, bývá složitější dodržovat všechny své běžné ekologické návyky. Přesto byste se o to měli maximálně pokusit. Balené vodě se možná nevyhnete, ale drink bez brčka si určitě dát můžete. A také můžete všude, kam přijedete, vytvářet poptávku, a své okolí tak motivovat ke změně. „Nelíbí se vám, že v hotelovém baru u bazénu používají plastové kelímky na jedno použití, když přitom víte, že mají i ty pevnější, znovu použitelné? Neostýchejte se poprosit o ten zodpovědnější. Občas si hotelový personál snaží jednorázovým nádobím usnadnit práci, ale například i u snídaně či večeře se ptejte po klasickém hrnečku či skleničce. Možná je hned nedostanete, ale čím častěji tu otázku uslyší, tím rychleji se neekologických kelímků úplně zbaví nebo je alespoň více omezí,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.