Sopky patří k nejzajímavějším a nejtajemnějším přírodním jevům naší planety. Zároveň také mohou být jedny z nejmocnějších a nejničivějších. Díky nim vzniklo mnoho ostrovů a sopečná aktivita přispěla i k formování tvaru a podoby kontinentů, jak je známe dnes. Víte, které sopky jsou dodnes aktivní? Podívejte se na náš výběr nejaktivnějších sopek světa.

Za aktivní sopky se považují ty, které vybuchly během posledních 10 000 let. Takových je na světě přibližně 1500 a každoročně dojde k erupcím přibližně padesáti z nich. Proto také neexistuje definitivní pořadí sopek podle jejich sopečné aktivity – dá se říci, že každou chvíli je aktivnější jiná sopka. Vybrali jsme pro vás patnáct sopek z celého světa s významnou aktivitou. Většina z nich vybuchla alespoň jednou za poslední desetiletí.

Kilauea, Havaj

V současné době se za nejaktivnější sopku na světě považuje Kilauea na ostrově Havaj. Od roku 1983 je téměř nepřetržitě aktivní. Poslední erupce byla zaznamenána v květnu 2018.

Mauna Loa, Havaj

Další z havajských sopek, Mauna Loa, sice naposledy vybuchla v roce 1984, ale historicky se považuje za největší sopku na světě. Odhaduje se, že je aktivní již přes 700 000 let.

Etna, Itálie

Italská Etna možná není tak proslulá jako Vesuv, který kdysi zničil starověké Pompeje, ale zato je v posledních letech mnohem aktivnější. Poslední erupce proběhla v prosinci 2018. (Vesuv je spící od roku 1944.)

Piton de la Fournaise, Réunion

Sopka na francouzském ostrově Réunion je aktivní více jak 530 000 let a k jejím erupcím dochází velmi často. Za letošní rok už jich proběhlo hned několik.

Eyjafjallajökull, Island

Islandskou sopku Eyjafjallajökull pokrývá led, ale její poslední velká erupce v roce 2010 způsobila několikadenní výpadky letecké dopravy v severozápadní Evropě.

Sakuradžima, Japonsko

Nejaktivnější sopka v Japonsku chrlí od roku 1955 nepřetržitě sopečné plyny.

Merapi, Indonésie

Indonésie je zemí s nejvyšším počtem sopek na světě. Tou nejaktivnější je Merapi na ostrově Jáva, vzdálená pouhých 30 kilometrů od města Yogyakarta. Od poslední erupce v květnu 2018 stále vyvíjí sopečnou aktivitu.

Nyiragongo, Demokratická republika Kongo

Sopka Nyiragongo obsahuje jedno z největších lávových jezer na světě, které od poslední velké erupce v roce 2002 neustále vykazuje známky aktivity.

Nyamuragira, Demokratická republika Kongo

V Demokratické republice Kongo se nachází také sopka Nyamuragira, která je zároveň nejaktivnější v celé Africe. Poslední větší erupce byly zaznamenány v letech 2010 a 2011.

Ulawun, Papua-Nová Guinea

Poslední erupce sopky Ulawun na ostrově Nová Británie v Papui-Nové Guineji byla zaznamenána v červnu 2019.

TIP! 15 nejkrásnějších sopek světa, které vypadají jako z jiné planety

Galeras, Kolumbie

Odhaduje se, že nejaktivnější kolumbijská sopka Galeras se poprvé probudila k životu před více než milionem let. Naposledy pak v roce 2010.

Anak Krakatoa, Indonésie

Naopak velmi mladá sopka Anak Krakatoa se začala formovat v Indonésii v místě původní sopky Krakatoa po výbuchu v roce 1883. Slyšet jste o ní mohli v prosinci 2018, kdy způsobila jedno z nejsmrtelnějších tsunami za poslední léta.

Santa María, Guatemala

Výbuch sopky Santa María v roce 1902 byl třetí největší erupcí 20. století a jednou z pěti největších za posledních několik set let. Sopka je dodnes stále velmi aktivní.

Stromboli, Itálie

Italská sopka Stromboli vykazuje neustálou sopečnou aktivitu za poslední dva až tři tisíce let. Naposledy se probudila k životu v červenci 2019.

Mayon, Filipíny

Nejaktivnější filipínská sopka Mayon vybuchuje velmi často. Sopečné plyny a popel chrlila naposledy v roce 2018.

TIP! Guatemala: za jednou z nejaktivnějších sopek na světě

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.