Každé město i městečko na planetě je svým způsobem originální. Některé jsou ale tak podivné, že se člověk občas diví, jak tu lidé můžou vůbec bydlet. Podívejte se na 11 nejvíce netradičních měst na světě ať zjistíte, kde byste toužili, nebo naopak vůbec nechtěli bydlet.

11. Město, kde nemůžete zemřít

Longyearbyen ležící na norských Špicberkách je jedno z nejsevernějších měst na zeměkouli. Oficiálně tu nemůžete umřít, i když je tu hřbitov, který ale nikdo posledních 70 let nevyužil. Mrazivé klima zabraňuje rozkládání těl, na kterých si pak pochutnává divoká zvěř. Proto jsou všechny osoby na sklonku života převezeny letadlem do kontinentálního Norska.

10. Město na hranici 2 států

Města na hranici jsou poměrně běžný jev, tohle je ale přece jen poněkud zvláštní. Büsingen am Hochrhein leží na hranicích Švýcarska a Německa. Ekonomicky spadá pod Švýcarsko, administrativně pod Německo a to znamená, že:

  • Jedná se o jediné německé město, které používá švýcarský frank.
  • Má dvě poštovní směrovací čísla - německé i švýcarské.
  • Obyvatelé používají jak německá, tak švýcarská telefonní čísla.
  • FC Büsingen je jediný německý fotbalový tým, který hraje švýcarskou ligu.

?utm_source=ig_web_copy_link

9. Pekelné městečko

V Michiganu, USA, můžete najít Peklo. Tedy městečko "Hell", jehož obyvatelé sice neznají původ názvu, nicméně radostně udržují pekelnou image svých obydlí.

?utm_source=ig_web_copy_link

8. Čínsko-rakouské město

Číňané jsou známí tím, že rádi kopírují hezké věci, včetně světově proslulých měst. Aby ušetřili cestu do Rakouska, postavili si také repliku Hallstattu. Mimochodem, v tom čínském nemovitosti stojí víc než v Rakousku.

7. Poslední svobodné město

V Kalifornii leží městečko Slab City, které obývají převážně tuláci, hipíci a lidé, kteří nemají kam jít. Bydlí tady v přívěsech bez tekoucí vody, elektřiny a adresy. Veřejné služby tu nefungují, stejně jako daně a nájmy. Možná vám to zní trochu nepohodlně, ale obyvatelé říkají svému městu "poslední svobodné město v Americe" a nedají na něj dopustit.

6. Jeskynní město

V tuniské Matmatě už obyvatelé dostali možnost odstěhovat se do domů nad povrchem země, které zde byly postaveny, někteří se ale rozhodli zůstat v tradičních berberských domovech. Fanoušci Star Wars tady najdou dům Lukea Skywalkera.

5. Město pod jedinou střechou

Další z netradičních měst, aljašský Whittier, je celé umístěno v 14poschoďovém domu, který původně sloužil jako armádní budova. Jsou v něm také všechny obchody, kostel a nemocnice. Proč? Původní plán byl ušetřit za topení, protože v zimě je skoro pořád chladnou a fouká studený vítr.

4. Nejmodřejší město

Marocký Chefchaouen vás jednoznačně okouzlí svou čarokrásnou modrou barvou a množstvím jejích odstínů. Tradice říká, že domy natřeli namodro Židé, kteří tu kdysi bydleli, protože modrá je pro ně posvátnou barvou.

3. Mimozemšťanské město

V roce 1947 spadlo poblíž amerického Roswellu v Novém Mexiku ufo. Jestli to opravdu bylo ufo, dodnes nevíme, ale Roswell se proslavil jako město mimozemšťanů. Každoročně se tu konají festivaly s mimozemšťanskou tématikou a dokonce i místní McDonald's je pokreslený obrázky ufonů.

2. Město na otevřeném moři

Ázerbajdžánské průmyslové městečko Neft Daşları, neboli ropní skály, se nachází na kovových plošinách nad ropným ložiskem. Pochopitelné nemá žádnou stálou populaci, ale každoročně sem přijíždí 2000 lidí odpracovat si několikaměsíční směny.

?utm_source=ig_web_copy_link

1. Skalní město

Do Setenilu de las Bodegas ve Španělsku se sjíždí turisté z celého světa. Čím jedno z nejvíce netradičních měst lidi láká? Je totiž celé vestavěné do čedičového kamene. V některých ulicích při pohledu nahoru dokonce uvidíte kámen místo nebe. Ale nebojte se, nespadne. Drží totiž už po staletí :)

Ve kterém z 11 nejvíc netradičních měst na světě byste chtěli bydlet?