Národní parky jsou ve Spojených státech velkým lákadlem pro turisty – v celé zemi se jich nachází 61. Jistě jste slyšeli už jména jako Yellowstone, Yosemite, Grand Canyon, Death Valley či Joshua Tree a je celkem pochopitelné, že tyto parky budou při návštěvě USA na vašem itineráři mezi prvními. Pojďme se však podívat na některé méně známé národní parky, které rovněž stojí za to vidět.

Guadalupe Mountains

Národní park ve státě Texas je kombinací pohoří, kaňonů a pouští. Najdete zde nejvyšší horu Texasu Guadalupe Peak (2667 m n. m.) či vrchol El Capitan, za návštěvu také stojí kaňon McKittrick Canyon.

Wrangell-St. Elias

Asi vás nepřekvapí, že národní parky na vzdálené Aljašce patří v USA k nejméně navštěvovaným. Možná právě proto tady na vás čekají téměř nedotčené přírodní krásy. A to například v národním parku Wrangell-St. Elias, který je svou rozlohou největším americkým národním parkem – na jeho území by se vešly národní parky Yosemite a Yellowstone a celé Švýcarsko k tomu.

Dalšími zajímavými parky ve státě Aljaška jsou Lake Clark, Katmai, Kobuk Valley či Gates of the Arctic.

Dry Tortugas

Jihozápadně od poloostrova Florida leží národní park Dry Tortugas, který se rozprostírá na moři a pokrývá jen minimální část pevniny v podobě stejnojmenného souostroví. Kromě šnorchlování a pozorování exotických ptáků patří ke zdejším oblíbeným aktivitám návštěva nedostavěného opevnění Fort Jefferson.

Petrified Forest

Tento národní park ve státě Arizona je převážně pustý a suchý. Nachází se v něm ovšem jedinečné geologické úkazy – zkamenělé dřevo.

Great Sand Dunes

Národní park Great Sand Dunes v jižním Coloradu je domovem největších písečných dun v Severní Americe. Ty nejvyšší dosahují výšky až 229 metrů.

Americká Samoa

Pokud byste chtěli navštívit skutečně neobvyklý národní park, vydejte se až do Americké Samoy. Ta leží v Tichém oceánu úplně mimo americký kontinent, téměř u Nového Zélandu a Austrálie. Národní park Americká Samoa se rozkládá na třech ostrovech a ukrývá jedny z největších přírodních krás, které můžete na světě najít; mezi nimi tropické deštné lesy či korálové útesy.

Great Basin

Stát Nevada není jen jednou velkou pouští. Na jeho východě se rozkládá národní park Great Basin, kde najdete hory, suchá jezera, ledovce, jeskyně i pouště. Proto tady můžete objevit velmi rozmanitou faunu a flóru; mimo jiné třeba nejstarší borovice na světě.

Lassen Volcanic

Velmi rozmanitým je národní park Lassen Volcanic v Kalifornii. Kromě stejnojmenného největšího sopečného dómu na světě tady najdete i vysoká pohoří, lávové výběžky, krátery, kaňony, jezera a řeky.

North Cascades

Úchvatné hory, průzračná jezera a zelené lesy. To je divočina s názvem North Cascades, kterou hledejte na severu státu Washington nedaleko kanadských hranic.

Black Canyon of the Gunnison

Zatímco Grand Canyon je nejznámějším a největším kaňonem ve Spojených státech, není zdaleka jediným. Jeho obstojný sourozenec Black Canyon of the Gunnison ve státě Colorado, jehož příkré svahy se točí kolem řeky Gunnison, na vás zajisté udělá nemalý dojem. Dolů do kaňonu mají přístup pouze zkušení horolezci, ale možností obdivovat tento zázrak přírody z bezpečí máte víc než dost – například z dálnic vedoucích přímo nad některými úseky kaňonu.

Už jste navštívili nějaké národní parky v USA?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.