Na českém trhu vzniká nová internetová platforma, která má ambici povzbudit cestovatele v době pandemie. Projekt s názvem Travel Akademie je pro uživatele jednoduchý a na trhu ojedinělý. Dává cestovatelům možnost sdílet on-line své zkušenosti formou videí a článků. Tyto znalosti pak budou mít možnost využívat cestovatelé, kteří se na cestu chystají. Informace získané v Travel Akademii jsou pro návštěvníky stránek zdarma. Přispěvateli do této vzdělávací platformy mohou být všichni cestovatelé, kteří splní jednoduchá pravidla. Zároveň je to pro ně unikátní příležitost, jak si vydělat peníze.

foto Petra Lasovská

Projekt Travel Akademie reaguje na současnou situaci v cestovním ruchu, kterou výrazně zasáhla pandemie. Ta se nepříjemně projevila v oblasti mezinárodního cestovního ruchu. Letecké společnosti, pozemní dopravci, hoteliéři, cestovní kanceláře i turističtí průvodci patří mezi nejvíce zasažené články. Trpí i cestovatelé lační po zážitcích daleko za hranicemi Evropy. Touha cestovat je totiž v lidech zakořeněná. Jak z toho ven? Dovolená v exotice, dobrodružná výprava za poznáním, expedice k nejvyšším vrcholům světa i nízkonákladové cestování s batůžkem. To, co bylo pro mnohé z nás jednou či několikrát za rok po mnoho let naprosto přirozenou součástí života, najednou není možné. Nebo ve velmi omezené míře.

foto Petra Lasovská

Boj o přežití

České cestovní kanceláře a agentury si s krizí poradily různě. Některé svou činnost pozastavily, jiné se po zhodnocení finanční situace a nejistých vyhlídkách uzavřely zcela a natrvalo. Řada tour operátorů se z exotiky přeorientovala na tuzemský cestovní ruch, na evropské destinace nebo změnily svůj byznys od podlahy. Zdá se, že šanci na zvládnutí pandemie mají nyní spíše ty cestovní kanceláře, za kterými stojí silný investor.

foto Petra Lasovská

Budoucnost cestovek

Mezi cestovkami jsou ovšem i ty menší, nezávislé, které dokázaly snížit své provozní náklady na minimum a přivykly si práci v provizorních podmínkách. Úbytek poptávek i více volného času využily jak doufají správným směrem. Rozvíjí své stávající produkty, začaly mnohem efektivněji pracovat se sociálními sítěmi. V neposlední řadě vymýšlí nové principy postavené na sdílené ekonomice. Vše „vykopnou“ jakmile se českým cestovatelům vzdálenější destinace znovu zpřístupní.

Koronakrize jako příležitost – Travel Akademie

Jedním z výsledků tohoto boje je projekt nazvaný Travel Akademie. Stojí za ním tým cestovatelských nadšenců z Go2. „V Travel Akademii máme 17 let zkušeností s cestami do Austrálie, Oceánie, Asie, Afriky i Ameriky. Každý den v roce vyšleme do exotiky 10 lidí a v různých částech světa máme celoročně naše týmy. Díky nim máme v zásobě už pořádnou zásobu ověřených rad a nápadů, které chceme sdílet a naučit lidi plánovat a cestovat správně. Když se v březnu 2020 svět kvůli pandemii koronaviru zastavil, bylo nám jasné, že to buď vzdáme nebo šlápneme na plyn. Zvolili jsme to druhé. Máme totiž velkou motivaci vyjít z krize silnější,“ říká ambasador Travel Akademie, Petr Musílek.

Smyslem Travel Akademie je poskytnout cestovatelům unikátní knihovnu znalostí a praktických informací, která je přístupná v kteroukoliv dobu. Vše je zdarma a na jednom místě. Obsahuje videa, fotky, návody, zápisky z cest, zábavné, zákulisní i bizární reportáže z života na cestách, rady od ověřených zdrojů a lidí, kteří v destinaci celoročně žijí. V hledáčku jsou všechny světové kontinenty.

„V dnešní uspěchané době se na nás informace a mnohdy i dezinformace valí ze všech stran. Člověk se v té záplavě snadno ztratí, nalítne a zůstane spíše frustrace. Travel Akademii jsme se snažili vymyslet tak, aby byla jednoduchá, zábavná a od reálných cestovatelů. To vše na jednom místě bez nutnosti ztrácet čas a energii prohledáváním internetu. Zapojujeme do ní i lokální průvodce a komunity. Nabývá tím vyšší společenský smysl, který je pro udržitelné cestování a pochopení kultur zcela zásadní. Dělá nám velkou radost vyhledávat a spolupracovat s talenty z různých zemí,“ vysvětluje Petr.

foto Petra Lasovská

Staňte se expertem a sebejistým cestovatelem

Cestování do exotických zemí by mělo být vzrušující, inspirativní a nejlepší zkušeností, na kterou se nezapomíná. Pokud však opustíte domov nepřipravený nebo neinformovaný, vše se může snadno pokazit. Travel Akademie vás např. naučí, na co si dát pozor při výběru dovolené, jak nenalítnout, podle čeho si vybrat nejlepší ubytování nebo letecké spojení, kde jsou liduprázdné pláže, jak cestovat s dětmi, co bezpečnost a očkování, poradí jaká jídla ochutnat. Ukáže vám, jak jíst hůlkami a připraví na možné kulturní šoky. Poskytne nápady, jak využít volný čas, kde se zastavit během stopoveru a nabídne řadu inspirativních cestovních itinerářů.

„Byli jsme tam, viděli jsme to a chceme se o naše zkušenosti a postřehy podělit s ostatními. Zaměřujeme se na poskytování realistických cestovatelských zážitků, které jsou inspirativní a šité na míru potřebám každého. Od aktivních mladých rodin, přes milovníky relaxu až po zralé ročníky. Poskytneme své know-how, které vám pomůže stát se lepším cestovatelem. Díky Travel Akademii vás vezmeme na cesty ještě před odjezdem z vašeho domova. Budeme rádi, pokud se na nás obrátíte. Společně pro vás vymyslíme a zajistíme dovolenou, na kterou nikdy nezapomenete“, říká Petr.

foto Petra Lasovská

Vydělejte si peníze

Pokud cestování milujete, je Travel Akademie šancí i pro vás. Znáte perfektně nějakou zemi, oblast v Evropě i mimo ni? Chtěli byste ji představit i ostatním, máte originální nápady a rádi byste si přivydělali třeba jako průvodci nebo travel guru na konkrétní destinaci? I toto Travel Akademie umožňuje.

Budoucnost cestování

Lidé cítí touhu cestovat dál. Budou určitě opatrnější, důslednější. Na letištích a v letadlech se možná roušky stanou samozřejmostí. Čím dál častěji se také mluví o tom, že krizi dálkového cestování vyřeší nová vakcína a řada aerolinek toto již avizovala jako budoucí požadavek pro své pasažéry. Klíčem se mohou stát i dostupné expres testy na letištích. Cestování, jak jsme ho znali do nedávna bude jiné, ale nevymizí.

Inspirace pro vaše cesty

Travel Akademie vychází ze záliby v cestování, poznávání a sdílení zážitků. Zároveň je to možnost, jak najít svůj „dream job“ a vydělat si na další cesty.

Travel Akademie propojuje zkušenosti těch, kteří milují cestování, s potřebami lidí, kteří se na cestu do neznáma teprve chystají. Nezáleží, zda je to Evropa nebo exotika. Je jedno, zda jsi zkušený cestovatel nebo jedeš někam poprvé. Travel Akademie je o sdílení informací a zkušeností.