5. Camino del Norte

Trasa vedoucí podél severního pobřeží Španělska z baskického Irúnu je druhou nejčastěji volenou trasou. Díky svému profilu i podnebí ji lze jít celoročně, ačkoli je zde řidší síť ubytoven. Vhodná je také pro cyklisty.

Jde to i z Čech?

Jde! V České republice existují tři hlavní trasy, které se později ještě na našem území dělí do dalších. Jedna z tras vede od německé Žitavy přes Hrádek nad Nisou, Mladou Boleslav do Prahy, kde se dál dělí buď přes Klatovy nebo Kladruby, druhá jde z Broumovska přes Vlašim do Českého Krumlova a dál do Rakouska a třetí je moravská z Ostravy přes Olomouc, Brno a Mikulov do Rakouska. Cesta není vždy značena tak pečlivě, jako je zvykem blíže k cíli ve Francii nebo Španělsku. Kompletně jsou značeny trasa z Hrádku nad Nisou do Prahy, z Prahy do Všerub a z Brna do Mikulova. U těchto tras lze vždy na turistických rozcestnících najít symbol mušle u cíle, který je přímo na trase.

Kateřina Kloučková

Káča nejraději objevuje evropské metropole a jejich méně známá zákoutí, nehoní se za památkami, ale pomalu plyne spolu s městem. Miluje Krkonoše, studené moře v Holandsku a vždy a všude hledá výběrovou kávu. Je také nadšeným komunitním zahradníkem.