Vlaková síť Švýcarska, ale též autobusová či lodní, je nejlépe vybudovanou sítí na světě. Vlakem každý nejlépe pozná i ty nejodlehlejší kouty Švýcarska. Pro letošní zimu je připraveno několik novinek v rámci zimních výletů po Švýcarsku, které zároveň doplňují stávající železniční atrakce.

Večerní atmosféra, Lago Bianco

Romantika ve vlaku

Novinkou pro počátek nového roku jsou například romantické jízdy za úplňku. Ve dnech 18. a 19. 1., 16.–17. 2. a 18. a 19. 2. 2022 se můžete při úplňku vydat speciálním vlakem Rhétské dráhy ze Sv. Mořice do zastávky Alp Grüm a projíždět zasněnou zimní krajinou, kterou osvětluje jen měsíc. Po úvodním aperitivu v panoramatickém voze začne jízda po stopách světového dědictví UNESCO. Ve výšce 2 091 metrů nad mořem – v restauraci Alp Grüm – bude poté servírováno ledovcové fondue. Na zpáteční cestě zhasne vlak světla a rozezní se klasická hudba. Veltlínské na palubě červeného vlaku Rhétské dráhy vám zachutná dvojnásob.

Historický vlak s parní lokomotivou, La Punt Chamues

Pod parou

Kdo by odolal výletu nostalgickým parním vlakem skrz romantické území zasněžených Alp. Cestujte zpět v čase jízdou parním vlakem do nádherného světa páry. Nostalgie, lesklý kov, zvuk a hladký chod mechanického systému vytvářejí zvláštní zážitek. Nově je připravena jízda 30. ledna 2022 po trase Samedan – Scuol Tarasp – Samedan nebo po trati Surselva 13. února 2022. Železniční historii lze zažít i s Heidi, tedy parním vlakem G 3/4 č. 11, ten drží krok s technologií od roku 2015: jezdí na nízkosirný ekologický topný olej, s nulovým jiskřením a elektrickým předehřívačem. Užít si cestu lze 16. ledna a 20. února 2022, jako speciální zážitek jezdí třikrát denně v trojúhelníku mezi Samedanem, Svatým Mořicem a Pontresinou – včetně zajížďky na S-chanf. Parní stroje RhB poháněné ohněm a vodou táhnou nádherné staré vlaky také po celé délce a šířce Graubündenu.

Bernina Express v průsmyku Bernina

Bernina Panorama Winter

Nejúžasnější způsob, jak překročit Alpy? Užijte si během zimní sezony zasněženou UNESCO trať ze Sv. Mořice do Tirana skrze mimořádně velká okna panoramatických vozů připojených ke klasickým regionálním spojům Rhétské dráhy. Díky moderním panoramatickým vozům si užijete neomezený výhled na panenské alpské panorama. Příplatek k jízdence do panoramatického vozu v regionálním spoji v rámci nabídky Bernina Panorama Winter činí pět švýcarských franků, ale zážitek je to k nezaplacení. Na nejvýše položené železnici přes Alpy se vlak vyšplhá k lesknoucím se ledovcům, než sestoupí do dlaní Itálie hluboko pod nimi. Toto železniční spojení mezi severní a jižní Evropou staví mosty mezi regiony s různými jazyky a kulturami. Železnice je jedinečná a ideálně splývá s alpskou krajinou a průsmyky Albula a Bernina. Celá trasa panoramatického vlaku Bernina Express poté svým cestujícím nabídne jízdu z Churu do Tirana skrz 55 tunelů, přes 196 mostů a místy stoupání až 70 promile. V nejvyšším bodě RhB, 2 253 metrů nad mořem, najdete stanici Ospizio Bernina.

Sáňkování na známé 6 km dlouhé trase z Predy do Bergünu

Sáňkování s RhB

Po slavné dráze k čistému vzrušení na sáňkách to je to, co skrývá dobrodružství sáňkování Preda/Darlux – Bergün. Z Predy do Bergünu skrz klikaté údolí Albula vede 6 km dlouhá silnice, která se přes zimu uzavírá pro veškerý provoz a je k dispozici pouze sáňkařům. Ve stanici Bergünu si zapůjčíte sáňky, vyjedete červeným vláčkem Rhétské dráhy do stanice Preda, a odtud se spustíte na saních po zavřené silnici. Závěrečné ostře točené zatáčky pak jsou všemu pomyslnou třešničkou na dortu každého správného sáňkaře. Odvážnější sáňkaři se mohou nechat vyvézt sedačkovou lanovkou do Darluxu, odkud klesá do Bergün náročnější a hlavně strmější dráha dlouhá 4 kilometry. Cesta do Predy Rhétskou dráhou je sama o sobě úchvatná, v neposlední řadě díky legendárnímu uspořádání trasy šroubovitými tunely a viadukty v údolí Albula.

Vlaky ve Švýcarsku

Vlaková síť Švýcarska, ale též autobusová či lodní, je nejlépe vybudovanou sítí na světě. Vlakem každý nejlépe pozná i ty nejodlehlejší kouty Švýcarska. Pro letošní zimu je připraveno několik novinek v rámci zimních výletů po Švýcarsku, které zároveň doplňují stávající železniční atrakce.

Více na MojeSvycarsko.com/RhB