Vánoční atmosféře se člověk nevyhne, pomalu nás obklopuje. Centrální Evropa je vyhlášena svými nádhernými a magickými trhy, kde můžete nakoupit autentické dárky, nasát příjemnou atmosféru nebo si jen pochutnat na svařáku. Kam tedy máte vyrazit, abyste viděli to nejlepší z nejlepšího během nejkrásnějších svátků v roce.

Kolín, Německo

Německé vánoční trhy jsou považovány za nejlepší v Evropě a Kolín nad Rýnem se může pochlubit pravděpodobně nejlepším v celém Německu. Ve městě je ve skutečnosti sedm různých vánočních trhů. Srdcem oslavy je trh, který se nachází u impozantní gotické katedrály v Kolíně. Zde se můžete zahřát svařeným vínem a najít prodejce, kteří prodávají vše od ručně vyráběných německých dřevěných hraček po keramiku a sladké pochoutky. Nedaleký vánoční trh Neumarkt je ironicky nejstarší z vánočních trhů v Kolíně nad Rýnem. Je známý svými anděly, kteří se oblékají a šíří vánoční nadšení.

Bruggy, Belgie

Bruggy jsou v každém ročním období kouzelné – už jsme vám o nich i jednou básnili, ale o Vánocích si město a jeho kouzlo užijete nejvíce. Patří k oblíbeným destinacím, proto najdete i spoustu zájezdů nebo akčních cen, takže by vás výlet ani nemusel vyjít tak draho, pokud budete dobře hledat. Během prázdnin se centrum města transformuje do zimní krajiny divů s masivním kluzištěm. Zvonice Bruggy, orientační bod, bude známá fanouškům filmu V Bruggách a slouží jako pozadí pro hlavní trh.

Vídeň, Rakousko

Habsburská nádhera Vídně se na Vánoce ještě navyšuje. Ve městě je více než 25 vánočních trhů. Nejoblíbenější jsou ty, které se nacházejí vedle historických památek, jako je Vánoční vesnice v Belvedere Palace nebo Vánoční a novoroční trh v paláci Schönbrunn.

Najdete zde slavnostní tržní stánky, které podávají ručně vyráběné dárky, stejně jako čerstvě upečené tradiční vánoční pečivo, jako je vanillekipferl (vanilkové rohlíčky). Někde si můžete i své dárky sami vyrobit.

Paříž, Francie

Romantické město vždy pořádá skvělou show na Vánoce. Pařížské osvětlení začíná v polovině listopadu a zahrnuje bohaté dekorace podél Champs-Élysée a dalších slavných památek. Vánoční výlohy v nákupních centrech Lafayette a Printemps vás nenechají chladnými ani za špatného počasí! Jejich výlohy se vyrovnají nádheře New Yorku během svátků.

Praha

Naše hlavní město nesmí chybět na seznamu! Pokud hodláte oslavit slavnostní sezonu navštěvováním vánočních trhů, začněte hned za humny, a to v Praze. Ani vám snad naše krásné trhy nemusíme představovat. Hlavní trhy se konají na Staroměstském náměstí a na Václavském náměstí, a když přimhouříte oči nad davy lidí, určitě si vánoční atmosféru užijete.

Verona, Itálie

Trhy ve Veroně, město Romea a Julie, je perfektní vánoční útěk pro zamilované, samozřejmě. Město se transformuje do oslnivých vánočních ozdob, začněte v historickém centrum Verony. Výzdoba se rozprostírá po celém městě přes náměstí Piazza Bra. Hlavní trh zahrnuje náměstí Piazza dei Signori, nádvoří starého trhu a Tribunal Courtyard. Trhy jsou modelovány podle těch německých v Norimberku a najdete zde mnoho různých stánků, s dárky, klobásy či výborné perníčky.

Aneta Strohová

Aneta, neboli také Ejnets, jezdí všude low-cost, hlavně po Evropě a Americe, ráda žije v evropských teplých krajích a píše o tom a svém životě na jejím blogu Ejnets. Její životní láska je Lisabon a dobré víno. O čemž se také na blogu dozvíte.