Když zemi pokryje hustá sněhová pokrývka, na vánočních stromcích jiskří světla, vzduch je naplněn vůní hřebíčku a skořice, nastalo sváteční období. Od pečení cukrovinek po výrobu vánočních ozdob nebo zpěv písní. Mnoho německých vánočních tradic vytváří v prosinci velmi zvláštní atmosféru a pomáhá zejména dětem projít dlouhými dny až do Štědrého dne, kdy jim dárky rozdává Kristus nebo Otec Vánoc.

Braniborsko: Vodní labyrint

Oblast Spreewald, česky nazývanou Blata, najdete na půli cesty mezi Drážďanami a Berlínem. Jedná se o lesnatý kraj, kterým se proplétá neuvěřitelné množství říčních cest řeky Sprévy. Ty tu tvoří hlavní dopravní tepny, takže – možná trochu nezvykle – je v pořádku vyrazit na vodu i v zimě. Na vodě se i přes rozsáhlost celého povodí neztratíte, každé větší rameno má své jméno jako ulice ve městě. Místo na orientaci se tak při plavbě budete moci soustředit na vychutnání si zimních krás zdejší krajiny. Loď si můžete půjčit (kánoe), případně nasednout na nějakou větší a nechat se po vodě vozit, což zní jako ideální varianta pro romanticky založené páry. Prohlédněte si vánočně nazdobené Lübbenau, nevynechte skanzen v Lehde a na jídlo se zastavte v jednom z četných podniků podél řek. K některým domům nevedou žádné silnice a dostupné jsou pouze po vodě. I proto tu jako na jediném místě v Německu funguje také vodní poštovní doručovací stanice.

Foto: TMB-Fotoarchiv/Steffen Lehmann

Hamburk: Labské Vánoce

Když teploty klesnou a déšť se promění ve sníh, změní se také hanzovní město Hamburk v zimní království. Sváteční náladu tu lze získat i daleko od velkých trhů v centru města, třeba při procházce kolem řeky Labe. Nejkrásnější pohledy přijdou se setměním. Blýskavá fasáda Labské filharmonie je v tuto dobu obzvláště krásná. Pak se přidají se svými světly jednotlivé lodě v přístavu, a ve chvíli, kdy se rozsvítí světla na vánoční jedli postavené na přídi plachetnice Rickmer Rickmers, která permanentně kotví v přístavu, jsou Vánoce opravdu tady. Do svátečního hávu je ale oděno mnohem více plavidel, příležitost si nenechá ujít skoro žádný přívoz ani remorkér. Tady máte zimní náladu pouze pro sebe a na tak dlouho, jak budete chtít.

Foto: Shutterstock.com

Sasko: Městečko hraček

První zmínka o horské vesničce Seiffen na saské straně Krušných hor pochází z roku 1324. Dlouhá léta bylo hlavním zdrojem obživy jejích obyvatel hornictví. Když však došlo k vytěžení dostupné rudy, donutila nouze horníky stále více se zabývat zpracováním dřeva. Poměrně brzy začali místní kromě domácích potřeb vyrábět i dřevěné hračky. Na jejich výrobu stačilo malé množství dřeva, nemuselo být dokonce ani moc kvalitní. Šikovných lidí bez práce bylo v obci stále dost. Do výroby se navíc zapojily celé rodiny, bylo zapotřebí umu zručných hospodyněk, drobných dětských prstíků i klidné trpělivosti starších členů rodiny. V roce 1760 se již ze Seiffenu vypravovaly karavany koňských potahů naplněných osobitými výrobky krušnohorských obyvatel do Norimberka, jenž byl středem evropského obchodu s hračkami. A roku 1784 došlo dokonce k prvnímu exportu do zámoří. K hračkám se postupně přidávala i typická krušnohorská vánoční výzdoba, která je dodnes hlavním výrobním artiklem a lákadlem Seiffenu. Vánoční pyramidy, vánoční oblouky, louskáček či kouřící panáček se rozšířili do celého světa.

Foto: Shutterstock.com

Bavorsko: Vánoční pivo a zábava na lyžích v Bavorském lese

V Bavorsku se pivo vaří ve více než 600 pivovarech, z nichž některé vyrábějí v zimních měsících speciální zimní nebo vánoční pivo. Zde každopádně stojí za to navštívit místní či klášterní pivovary anebo se alespoň zastavit v jednom z nesčetných hostinců. Více informací zde: www.bayerisches-bier.de. Kromě zábavy pro dospělé má Svobodný stát Bavorsko v zimě co nabídnout i těm nejmenším. Například v juniorském lyžařském cirkusu v zasněžené rodinné lyžařské oblasti kolem Almbergu najdou ty nejlepší podmínky pro své první kroky a zatáčky i ti nejmenší nadšenci zimních sportů. Díky svým nabídkám pro rodiny s dětskou lyžařskou školou a půjčovnou lyží si lyžařské středisko Mitterdorf zasloužilo několik ocenění. Další informace jsou k dispozici zde: www.bayern.by/reisen/familienurlaub-familien-winterland-mitterdorf

Foto: Familienwinterland Mitterdorf

Durynsko: Vánoce ze skla

Vlastním dechem vyfoukané a ručně malované ozdoby na vánoční stromky mají v Durynsku dlouhou tradici. Sklářské město Lauscha uprostřed Durynského lesa je rodištěm skleněných dekorací vánočních stromků a uměleckého foukání skla. Skleněné ozdoby se zde dodnes vyrábějí ručně. V průběhu let se rozšířily z Durynska do zbytku světa. Legenda praví, že s nápadem vyrobit si skleněné ozdoby přišel chudý místní sklář, který si nemohl dovolit drahé vlašské ořechy a jablka, jimiž se stromky zdobily. Ale již dříve zde v Durynském lese vyráběli skleněné oči pro lidi. Do dnešních dnů se dochovala sklářská zakázková kniha, ve které je zaznamenáno, že v roce 1848 bylo vyrobeno šest tuctů vánočních koulí. Až do průmyslového využití plynu, který umožňoval mnohem větší žár, a tedy i výrobu větších koulí s tenčími stěnami, se ozdoby vyráběly doma pomocí Bunsenového kahanu, za použití řepkového oleje a parafínu jako paliva.

Foto: Shutterstock.com

Prožijte to pravé vánoční jiskření! Více na https://www.germany.travel/en/cities-culture/a-festive-spark-the-romantic-advent-period.html