Braniborsko je země, v níž si můžete vychutnat daleké výhledy. Nejsou tam totiž žádné hory. Naopak se tam nacházejí velké lesní oblasti, například Schorfheide – tradiční lovecká oblast, která je dnes biosférickou rezervací. Krásná příroda si zaslouží šetrné zacházení. Objevte Braniborsko ohleduplné k přírodě, kde tečou široké, poklidné řeky Odra, Havola nebo Labe, které protékají lužní krajinou.Vytvářející životní prostor různým druhům rostlin a živočichů.

Grumsin, část Biosférické rezervace (c) TMB-Steffen Lehmann

Začátek v Národním parku Údolí Dolní Odry

Vydejte se například do ­Národního parku Údolí Dolní Odry nebo Biosférické rezervace UNESCO – říční krajiny Labe. Další oblíbenou zastávkou je Sprévský les se svými potoky, četnými rameny Sprévy, které se rozvětvují v krajině laguny. Opět se jedná o chráněnou oblast se statutem biosférické rezervace. V Braniborsku jich je totiž opravdu mnoho. Spolu s jedenácti přírodními parky, včetně přírodního parku Westhavelland, tvoří přírodní rezervace dokonce jednu třetinu Braniborska.

Hvězdný park (c) TMB-Fotoarchiv

Čarovné hvězdy

A když už jsme u přírodního parku Westhavelland – jeho části byly prohlášeny za hvězdný park. Je tam totiž obzvlášť málo umělého světla, a tedy i světelného znečištění. Je zde tedy pro vás dobrá šance k pozorování hvězd na jasné noční obloze. Vyzkoušejte různé nabídky: Při prohlídkách parku Westhavelland s průvodcem, nebo pokud zůstanete přes noc v hotelu Sonnidyll, můžete se nechat zavézt do parku v otevřeném přívěsu a sledovat tamní hvězdy ve vyhřívané posteli.

Vchod do Weinschänke, Gutshof Kraatz (c) TMB-Fotoarchiv-Steffen Lehmann

Je možné si představit ještě více romantiky?

K romantice patří i sklenka dobrého vína. I to se pěstuje v Braniborsku - samozřejmě ekologicky, což je dáno místem pěstování i druhy vína. V Lužici ve vinařství Wolkenberg (a nejen tam) se pěstují především odrůdy piwi (piwi = plísním odolné odrůdy). Výhodou je, že potřebují výrazně méně fungicidů a pěstování je tak ohleduplnější k životnímu prostředí. Pokud chcete ochutnat kvalitní vína, vydejte se do Lužické jezerní oblasti. Vedle ochutnávky tam můžete strávit báječnou aktivní dovolenou na kole, inline bruslích nebo s kajakem.

Potok Kuestriner_Bach (c) TMB-Fotoarchiv_Silbermann

Šetrně k přírodě můžete v Braniborsku také přespat. V Uckermarku nabízí například klidný spánek bez jakéhokoliv okolního ruchu ubytování „Ferien fürs Klima“. Zaměřují se zde na témata jako regionálnost a diverzita, ochrana přírody a ekologická výchova, ochrana kulturního dědictví a společné zvládnutí budoucích výzev. Ubytování bylo postaveno z ekologických stavebních materiálů a je provozováno z obnovitelných zdrojů energie. V Uckermarku znamená udržitelnost také jízda na elektrokole a posílení po túře kreativním pokrmem z divokých bylin.

Ahead Burghotel v Prignitz (c) TMB-Fotoarchiv

A když jsme u pokrmů z divokých bylin, novinkou loňského roku je Ahead Burghotel v Prignitz, přesněji v Lenzenu v severozápadním cípu Braniborska. Tento hotel nabízí svým hostům veganské pokrmy a hosté, kteří obvykle jedí maso, byli po ochutnávce ryze veganských jídel překvapeni a prohlašovali: „Nic nám nechybí.“

Bio Hotel (c) TMB-Fotoarchiv

Pokoje Burghotelu jsou navíc vybaveny dřevěnými podlahami a ekologickým dřevěným nábytkem. Z důvodu památkové ochrany a ochrany životního prostředí tyto pokoje nemají klimatizaci. Během pobytu v hotelu, který dbá na trvalou udržitelnost, se můžete dozvědět i o rozsáhlém projektu na ochranu přírody.

Cyklostezka podél Labe (c) TMB-Steffen Lehmann

Můžete absolvovat prohlídku s průvodcem, která se týká přeložení hráze Labe, což dalo řece více prostoru v době povodní. Příroda tak zde může být opět přírodou, navíc vznikají nové lužní lesy. Hotel navíc nabízí k zapůjčení bambusová kola vyráběná v Ghaně a prodávaná výrobcem jízdních kol My Boo v Kielu. Tak jsou podporovány školní projekty a pracovní místa v Ghaně.

Postupim, Muzeum Barberini (c) TMB-Fotoarchiv_Steffen Lehmann

Příkladem trvale udržitelného zaměření hotelového byznysu je kongresový hotel v Postupimi. Hotel využívá cíleně své vlastní zdroje, aby co nejlépe minimalizoval ekologickou zátěž. Používá čisticí prostředky šetrné k přírodě a upřednostňuje regionální produkty. Vedle udržitelnosti dbá také na férové podmínky pro zaměstnance. Současně nabízí dvě nabíjecí stanice pro elektromobily.

Výčet hotelů, které dbají na ohleduplnost k přírodě, by nebyl úplný, pokud by nebyl zmíněn jeden z nejvíce udržitelných hotelů v Braniborsku, Landgut Stober v Havellandu. Jeho personál stojí za špičkovou kvalitou, hospodárností pro obecné blaho i rodinnou atmosférou. Na tamním jídelním lístku najdete nejlepší regionální jídlo. Tento koncept byl v letech 2017 a 2021 oceněn jako nejzelenější hotel v Evropě.

Pokud si chcete užít dovolenou a zároveň být ohleduplní k přírodě, v Braniborsku naleznete mnoho adekvátních nabídek. A už se na vás těší.

Dovolená a výlety v Braniborsku
Objevte oblast Berlína!

Tady v Braniborsku najdete vodní plochy doslova všude. Jezera a řeky v širé krajině vypadají jnádherně. Ráj pro výlety a dovolené, kde příroda udává tón. Ideální pro vyplutí na raftu, hausbótu nebo kánoi, prozkoumávání přírodních parků a malých vesniček na kole nebo pěšky, nebo prostě nicnedělání a odpočívání při pohledu na vodu.

Každý, kdo je venku, se automaticky stává kulturním cestovatelem, protože je součástí krajiny. Není divu, že se naši sousedé v Berlíně rádi otočí k městu zády a vyrazí na venkov. Farmářské obchůdky a koláče jako od babičky, čápi a kvákání žab, nohy ve vodě a široký obzor před vámi.

Vítejte v Braniborsku!

Další podrobnosti naleznete na
www.brandenburg-tourism.com