Thajsko, to je svoboda, kterou má země přímo zakomponovanou ve svém názvu. Thajsko je cíl dovolenkářů, ale má rozhodně co nabídnout i nezávislým dobrodruhům a digitálním nomádům. Thajsko je romantická svůdnost v kombinaci s jedinečným poznáním naservírovaná na orientálním podnose.

Metropole Bangkok

Thajsko, tato asijská destinace je doslova země mnohých možností, kde se moderní velkoměsta mísí s buddhistickou tradicí, aby tak vytvořila správný koktejl toho, co duše 21. století hledá. Thajsko je ale též zemí dýchající exotikou, kde pláže s bílým pískem střídají hory nebo čajovníkové plantáže. Ráj na zemi, kde starosti a problémy mizí ve vánku mořských vln nebo je přehluší pulzující džungle Bangkoku. A k tomu usměvavý národ, který svou otevřeností a pohostinností umocní sílu zažitého.

tržiště Chatuchak v Bangkoku

Ale vraťme se k zmíněnému Bankoku. Na poznání thajské metropole Bankgok nemusí stačit den či dva. Návštěvníka vtáhne víkendový trh Chatuchak, jedno z největších tržišť světa, pohltí rušné bary, nádherné restaurace a nekonečné zkoumání městských zákoutí s chrámy, paláci, ale i obchody. Může si dopřát i thajské masáže nebo se zúčastnit kurzů vaření. Bangkok je v současnosti upravenější než dřív, je snadné se v něm pohybovat. Po návratu bude Bangkok něčím víc než jen přestupním uzlem.

bílé pláže na ostrově Koh Chang, Thajsko

Poklady Thajska

Za návštěvu stojí ostrov Koh Chang nedaleko hranic s Kambodžou nabízející kombinaci hornatého ostrova, jehož značná část je chráněna dlouhými písečnými plážemi a neuvěřitelnými západy slunce. Ideálem, jak se dopravovat na ostrově, je půjčit si motorku a projet ho po obvodu.

čínská osada v čajové plantáži Mae Hong Son, Thajsko

I provincie Mae Hong Son má své osobité kouzlo. Region usazený v dalekém severozápadním cípu země má mnoho společného se sousední Myanmou (Barmou). Mae Hong Son, se svou odlehlou polohou, horami a jedinečnou kulturou a kuchyní, může ve skutečnosti působit jako zcela jiná země. Průzkum oblasti může mít podobu procházení mnoha jeskyní provincie nebo samostatné procházky z Mae La-Na do Soppongu. Thajsko též nabízí Hua Hin, kombinace města a moře. Pláže jsou dlouhé a široké, jídla na trhu fantastická a je zde dokonce i thajská kultura. Jižně od města lze prozkoumat tiché pláže s atmosférou odlehlosti, vyšplhat ke svatyni na skalnatém mysu nebo zdolat moře a vítr při lekcích kiteboardingu. A samozřejmě stejně jako Thajci hodovat od rána do noci. A pak je tu Ayuthaya. Někdejší hlavní město kypící životem a přeplněné stovkami chrámů je dnes spíše jen stínem bývalé slávy. Ruiny jsou součástí světového dědictví UNESCO – je úžasné popustit fantazii na špacír a představit si, jak město vypadalo, když do něj přijížděli obchodníci z celého světa. Na okraji města je několik dalších atrakcí včetně obřího řemeslného centra, nejeklektičtějšího královského paláce, který patrně kdy kdo viděl, a vodního divadla.

Historický a národní

V nejpůsobivějším historickém parku Thajska, parku Sukhothai, se světoběžník přesune v čase zpět o zhruba 800 let. Prozkoumávání ruin v Sukhothai na kole je klasickým thajským zážitkem a poklidným způsobem návštěvy rozpadajících se chrámů, ladných soch Buddhy a jezírek plných ryb. To celé završují zajímavá muzea a výhodné ubytování. Sukhothai je i přes svou oblibu zřídka plná lidí, ale pokud chcete být úplně sami, zamiřte do nedalekého Historického parku Si Satchanalai - Chaliang.

vodopády v Heo Suwat, Národní park Khao Yai

A pokud člověk není na historii, ale spíše na přírodu, je tu Národní park Khao Yai. Zde najdete slony, opice, gibbony, zoborožce, krajty, medvědy, milion netopýrů a několik lstivých tygrů. Spatření divokých zvířat je samozřejmě otázkou náhody, ale v této rozlehlé rezervaci na seznamu světového dědictví UNESCO, pouhých několik hodin od Bangkoku, jsou šance vysoké. A pokud nespatříte žádné velké zvíře, zaručí vám orchideje, ptáci a vodopády i tak pěkný zážitek.

Martin Dlouhý

Martin Dlouhý je fotografem, redaktorem magazínu Koktejl a cestovatelem. Za svou kariéru navštívil skoro všechny státy Evropy, sever Afriky a Indonésii. Kromě cestopisných článků realizuje rozhovory a píše také na témata historie, vědy, přírody, gastronomie či enologie.