Madeira je další ráj na zemi, který byste neměli zapomenout navštívit. Má toho tolik, co nabídnout pro každého dobrodruha i dovolenkáře. Přes surf až po nádherné výšlapy po horách, lesích a stezkách tzv. Levadas.

Funchal

Funchal, hlavní město Madeiry, není velký a budou vám stačit dva dny na prozkoumání. Jméno města pochází z fenyklu (Funcha), který se zde dříve pěstoval ve velké míře. Kolem města najdete hory, parky i menší pláž, lanovku. Ceny jsou velmi přijatelné. Velké hotely jsou daleko od centra, tudíž zde nejsou klasické turistické atrakce ani lákadla, jako na jiných dovolenkových ostrovech.

Co nesmíte ve Funchalu vynechat?

Lanovkou na horu Monte

Výhledy na Madeiře jsou na jedničku, a čím jiným začít než hned nejlepším výhledem z Funchalu. Lanovka vás dopraví za pár minut na horu, doporučujeme jít ale dolů pěšky, je to doopravdy krásná podívaná. Čeká vás záplava zeleně a nekonečného oceánu všude kolem.

Bolo do Caco

Tradiční pochoutka Madeiry – chleba s česnekovým a bylinkovým máslem. Má různé verze, se sýrem, salámem, klobásou či jen se samotným máslem, což je samozřejmě nejlepší. Nesmíte zapomenout ochutnat, najdete ho na každém rohu.

Rua de Santa Maria

Nejstarší ulice, která byla bohužel zdevastovaná při bouři v roce 2010. Proč ji ale navštívit? Je totiž zcela zrenovovaná a najdete zde dveře vymalované místními umělci.

Forte São José

Toto místo bylo zařazeno do knihy rekordů jako nejmenší země na světě. Ve skutečnosti je to spíše velký problém pro Portugalsko, jelikož vlastník se prohlásil za prince, protože nechtěl být obtěžován vládou. Doopravdy to stojí za to a skoro nikde se o tom nedočtete, uvnitř je vše ručně vyrobeno, žije tu několik koček a určitě si přečtěte historii uvnitř tohoto místa. Nezapomeňte odsud sledovat západ slunce.

Západní část ostrova a Porto Moniz

Cabo Girão útes

Druhý nejvyšší útes v Evropě, hlavně turisticky známý pro své prosklené dno. Je to zážitek, který se ale nedoporučuje lidem se strachem z výšek. Výhled odsud máte pohádkový, stejně jako propast pod vámi. Doporučujeme vyrazit v ranních hodinách, dokud nepřijedou ostatní turisté.

Porto Moniz

Největší atrakcí na západě ostrova jsou přírodní lávové bazény. Během léta se v nich dá krásně koupat a představuje to nevídanou přírodní scenerii. Pokud se vám ale nechce do vody nebo jste zde v časovém rozmezí, kdy to není možné, určitě se projděte okolo a obdivujte krásu oceánu. Bazény jsou i velmi fotogenické, proto spousty snímků z Madeiry možná znáte i odsud.

Santana a známé slaměné domečky Madeiry

Pokud je něco symbolem Madeiry, tak je to městečko Santana a její barevné, roztomilé domečky. Již jich tady tolik nenajdete, neexistuje mnoho lidí, kteří by se o ně dokázali pořádně postarat, protože jsou velmi nákladné na údržbu. Najdete jen pár lidí, co je doopravdy obývají, zbytek domečků se udržuje jen pro turisty. Doporučujeme se sem podívat, co nejdříve, než domky zmizí úplně, minimálně ty autentické, se zahradami a tou pravou madeirskou atmosférou.

Pico do Arieiro

Není možné podniknout návštěvu Madeiry bez jednoho z jejích vrcholků, toto je třetí nejvyšší a taky jeden s nejlepším výhledem i za horšího počasí. Je zde poměrně zima, nezapomeňte, že na horách na Madeiře může být chladněji i v létě.

Curral das Freiras – Údolí Jeptišek

Madeira má hned několik výšlapů a tras, které můžete znát jako Levadas – levády. Jedna z nich právě vede do Údolí Jeptišek, kam jeptišky utíkaly před piráty. Schovávali se zde po nějakou dobu, aby je piráti nemohli dostihnout a nenašli je. Toto údolí je hluboko v srdci Madeiry, obehnané vysokými horami a je velmi těžko dostupné. Budete chtít určitě jednu z levád projít, můžete zkusit tuto, jnení tolik obtížná a představuje krásnou scenerii a pravou přírodu a exotiku Madeiry.

Je Madeira na vašem bucket listu? Pokud chcete Portugalsko poznat velmi dobře, toto místo by vám nemělo na seznamu chybět.