Možná si právě říkáte: “Cože, Jihoafrickou republiku? Tam nikdy, je tam hrozně nebezpečno!” Budete se asi divit, ale pravděpodobnost, že vás v této zemi někdo připraví o život, opravdu není o moc větší než kdekoli jinde, kam se jezdí na dovolenou. Pokud budete obezřetní, vyhnete se pochybným čtvrtím a ghettům a dodržíte bezpečnostní zásady jako nenosit fotoaparát na krku a zamykat se v autě, nic by se vám stát nemělo. O tom koneckonců svědčí také to, že se Jihoafrická republika v posledních letech stává vyhledávanou a opěvovanou turistickou destinací. Proč tomu tak je? Zde je několik důvodů, proč byste se do Jihoafrické republiky jednou měli podívat i vy.

1. Vylezete na jedny z nejkrásnějších hor na světě

Jihoafrická republika je místy velmi hornatá země a narazíte zde na skutečně dech beroucí pohoří. Už jenom v samotném Kapském Městě je téměř povinností zdolat (případně vyjet lanovkou na) ikonickou Stolovou horu a můžete vylézt i na okolní vyhlídky, jako je Devil’s Peak a Lion’s Head. Dalšími úchvatnými pohořími jsou třeba Dračí hory (nejvyšší v jižní Africe), pohoří Swartberg nebo Valley of a Thousand Hills.

2. Podíváte se na slavný mys Dobré naděje

Pokud jste zvědaví, jaký mys že to Bartolomeu Dias v roce 1488 poprvé obeplul, v Jihoafrické republice si ho můžete prohlédnout na vlastní oči. Mys Dobré naděje je nejjihozápadnějším bodem Afriky. Navštívit můžete také nejjižnější bod kontinentu, což je nedaleký Střelkový mys, kde se setkávají Atlantský a Indický oceán.

3. Uvidíte tučňáky ve volné přírodě

Tučňáci nežijí pouze na ledově chladné Antarktidě, ale mimo jiné také v teplém podnebí jižní Afriky. Konkrétně v Jihoafrické republice je můžete pozorovat třeba na pláži Boulder’s Beach. A tučňáci nejsou jedinými tvory žijícími u jihoafrického pobřeží. Setkat se můžete i s delfíny, velrybami, tuleni či žraloky.

4. Odpočinete si na nádherných plážích

Pobřeží Jihoafrické republiky o celkové délce 2500 kilometrů nabízí mnoho pláží. Ať už se chcete opalovat, koupat, potápět či surfovat, určitě najdete to pravé místo. Mějte na paměti, že na koupání je lepší východní pobřeží, které omývá teplý Indický oceán. Mezi oblíbené pláže patří například Central Beach v Plettenbergské zátoce nebo Camps Bay Beach v Kapském Městě.

5. Objevíte divočinu v Krugerově národním parku

Milovníci přírody si jistě přijdou na své v nejstarším africkém národním parku. Při projížďce africkou divočinou se možná ocitnete v blízkosti zvířat, která jste dosud vídali jen v zoologické zahradě – uvidíte slony, zebry, žirafy, antilopy a mnoho dalších zvířat v jejich přirozeném prostředí.

6. Uvidíte, kde byl vězněn Nelson Mandela

Zajímá-li vás historie, určitě se vám bude líbit výlet na Robben Island, kde se nachází vězení, v němž strávil bývalý prezident Nelson Mandela v období apartheidu celkem osmnáct let. Dnes slouží vězení jako muzeum, kterým provádí bývalí političtí vězni.

7. Projedete se po scénické trase v provincii Mpumalanga

Jedním z nejkrásnějších míst v celé zemi je provincie Mpumalanga. Zde byste si měli udělat nezapomenutelný road trip po tzv. Panorama Route, což je vyhlídková trasa, která vás provede zdejší malebnou přírodou. Uvidíte zde dech beroucí kaňony, hory i vodopády.

8. Ochutnáte výborné víno

Možná byste to nečekali, ale Jihoafrická republika má poměrně dlouhou vinařskou historii. Při vaší návštěvě byste určitě měli ochutnat alespoň některé z velkého množství místních značek. Nejvíce vinic najdete v okolí Kapského Města.

Už jste se podívali do Jihoafrické republiky?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.