Rádi cestujete a dochází vám nápady, kam byste mohli ještě vyrazit? Nebo se na první cestu teprve chystáte? Připravili jsme pro vás žebříček TOP 10 zemí, které byste měli navštívit v roce 2016. Inspirovali jsme se zeměmi, které doporučuje známé vydavatelství cestovních průvodců Rough Guides.

1. Nepál

Nepál se pomalu ale jistě vzpamatovává z devastujícího zemětřesení, které ho silně zasáhlo v dubnu roku 2015. V Nepálu přišlo tehdy o život více než 8000 lidí a zemětřesení zanechalo statisíce lidí bez střechy nad hlavou. Pokud se vydáte na cestu do Nepálu tento rok, pomůžete tím místním lidem postavit se znovu na nohy.

2. Kolumbie

Kolumbie v posledních letech získává na oblibě u cestovatelů. Čím dál více a více lidí si uvědomuje, že dřívější špatná pověst země týkající se kriminality a drog už dávno neplatí a že Kolumbie má cestovatelům hodně co nabídnout. Vyražte například do měst Cartagena a Medellín, na trek do džungle nebo na kávové plantáže.

3. Kuba

Mezi cestovateli se říká, že právě teď je ta nejlepší doba navštívit Kubu. Díky zlepšení vztahů mezi Kubou a USA se tato karibská země začíná pomalu ale jistě otevírat světu a je jen otázkou času, kdy se v zemi začne intenzivně investovat a budovat a bude postupně mizet její autentická atmosféra.

4. Jordánsko

Jordánsko je patrně nejzajímavější ze zemí Středního východu. Starověké skalní město Petra ležící uprostřed pouště je první místo, které každého napadne. V Jordánsku ale najdete také krásné pláže, korálové útesy Rudého moře, úrodné horské oblasti a nejnižší místo na zemi Mrtvé moře.

5. Albánie

Zatímco Řecko nebo Chorvatsko patří k hojně navštěvovaným balkánským zemím, Albánie je pro většinu lidí jedno velké tajemství. Tato země přitom ukrývá spoustu zajímavých míst od antického města Butrint zapsaného v UNESCO, přes panenské pláže na Jónském pobřeží, po vysoké hory a přátelskou kulturu.

6. Rumunsko

Rumunsko se začíná objevovat na seznamu navštívených zemí u čím dál více cestovatelů. Díky rozmanité krajině je Rumunsko ideální zemí pro roadtrip. Najdete zde stará barevná městečka, úchvatné zalesněné pohoří Karpaty, tajuplné hrady a také hlavní město Bukurešť, ve kterém si můžete užít místní gastronomii a noční život.

7. El Salvador

Kvůli nárůstu cen v Kostarice a na karibských ostrovech se cestovatelé poohlížejí po levnějších okolních státech ve střední Americe a El Salvador je nejspíš nejkrásnější z těchto zemí. Hodinu od hlavního města najdete osamocené pláže se skvělými podmínkami pro surfování a ve vnitrozemí můžete objevovat stará koloniální města obklopená vulkány a kávovými plantážemi.

8. Wales

Mnoho lidí tuto malou zemi, která stojí ve stínu svých větších sousedů, podceňuje. Wales je ale neskutečně překrásná země a rozhodně stojí za návštěvu. Najdete tu zachovalá historická města, písečné pláže na poloostrově Gower, malebné vesnice a městečka nebo drsné vrcholy v národním parku Snowdonia.

9. Keňa

Zahraniční média zpravují o Keni jen v souvislosti s teroristickými útoky Mombasse a Garisse, které se udály v minulých letech a negativně ovlivnily místní turismus. Přitom jediná oblast, do které se nedoporučuje jezdit, je 60km široké území podél somálské hranice. Zbytek země je pro cestovatele bezpečný a nabízí neskutečnou podívanou v podobě divoké přírody, vzácných zvířat a překrásných národních parků a rezervací.

10. Srí Lanka

Od konce občanské války na Srí Lance v roce 2009 se v zemi rok od roku zvyšuje počet přijíždějících turistů. Mezi hlavní turistická lákadla patří divocí leopardi v národním parku Yala, surfování podél bílých pláží lemovanými palmami, objevování starých chrámů a duchovních míst v zemi a návštěva starých koloniálních měst.