Na světě je více než 200 zemí a jsme si jisti, že jste o většině z nich alespoň jednou slyšeli. Ale na naší planetě existují také státy a území, o kterých jste pravděpodobně ještě nikdy neslyšeli. Mají velmi malou rozlohu a některé z nich jsou obývány pouze několika rodinami. Přinášíme vám seznam deseti nejmenších zemí s počtem obyvatel nižším než středně velké město či malá vesnice.

Palau - rozloha: 459km², počet obyvatel: 21 347

Palauská republika je ostrovní prezidentská federativní republika ležící v Tichém oceánu asi 500 km východně od Filipín. Palau je jedním z nejúžasnějších míst na světě, jeho deštné lesy jsou plné unikátních rostlin a ptáků. V jeho teritoriálních vodách žije na 130 ohrožených druhů žraloků. Nachází se zde i jezero s více než 2 miliony nežahavých medúz.

Niue - rozloha 261,46 km², počet obyvatel: 1 190

Niue je malý ostrovní stát v Oceánii. Navzdory skutečně úžasným výhledům není populární mezi turisty. Proto je země značně závislá na zahraniční pomoci, zejména z Nového Zélandu. Hlavní město je jen malá obec s počtem obyvatel menším než 600 lidí. Ostrov však má své vlastní letiště a skutečný supermarket - jediný v celém státě.

Svatý Kryštof a Nevis - rozloha: 261 km², počet obyvatel: 52 329

Stát se skládá ze dvou ostrovů - Svatý Kryštof a Nevis. Jedním z hlavních zdrojů příjmů země je program ekonomického občanství, který každému, kdo má nejméně 250 000 dolarů a může investovat do místní produkce cukru, zaručuje získání občanství tohoto státu. Dalším způsobem získání občanství je zakoupení nemovitosti v hodnotě nejméně 400 000 dolarů na jednom z ostrovů.

Knížectví Hutt River - rozloha: 75 km², počet obyvatel: 30

Knížectví Huttovy řeky je mezinárodně neuznávaný soukromý státeček v Západní Austrálii. Založil ho Leonard Casley, který vyhlásil, že jeho farma je nový a nezávislý stát. Přestože země není uznána žádným státem, má stále svou vlastní měnu, razítka a pasy. V různých částech knížectví mohou turisté vidět busty Jeho královské Výsosti prince Leonarda I. Hutta.

Tuvalu - rozloha: 26 km², počet obyvatel: 10 959

Tuvalu je jedna z nejmenších a nejchudších zemí světa. Ekonomická situace drobného státu by mohla být ještě katastrofálnější, kdyby se v Tuvalu nedala získat internetová doména, která každoročně přináší do rozpočtu země miliony dolarů.

Nauru - rozloha: 21 km², počet obyvatel: 9 591

25 kilometrů silnic denně využívají místní obyvatelé, kteří řídí své automobily. Problémy s životním prostředím činí republiku velmi nepopulární mezi turisty. Dalším "nedostatkem" Nauru je velký počet obézních lidí: míra obezity v zemi je více než 70%.

Seborga: rozloha: 4,91 km², počet obyvatel: 312

Nachází se na území Itálie. Knížectví Seborga je vlastně stejnojmenná vesnička poblíž francouzské hranice. Místní armáda se skládá ze tří lidí: ministra obrany a dvou pohraničních stráží.

Republic of Molossia: rozloha: 0,055 km², počet obyvatel: 7

Samozvaná republika Molossia byla založená Kevinem Baughem, který žije v Nevadě v USA. Jeho obyvatelstvo tvoří pán jménem Baugh, jeho rodina, 3 psi, 1 kočka a 1 králík. Molossia má vlastní národní hymnu, národní znak a národní vlajku. Dokonce mají trest smrti za mimořádně závažné trestné činy. Vydává své vlastní pasy a dokonce má vesmírný program.

Sovereign Military Order of Malta - rozloha: 0.012 km², počet obyvatel: 113 500

Kromě Vatikánu je na území Říma další malý stát, který se nazývá Svrchovaný řád maltézských rytířů. Jeho rozloha je 0,012 km2 a zaujímá tři budovy, z nichž dvě jsou umístěny v Římě a třetí na ostrově Malta. Země má svou vlastní měnu, razítka, webové stránky, čísla vozidel a pasy. Jeho občané mají právo na bezvízový vstup do několika zemí po celém světě. Svrchovaný řád maltézských rytířů je jedinou zemí světa, kde je oficiálním jazykem latina.

Sealand - rozloha:0,004 km², počet obyvatel:27

Sealand je námořní platforma, která se nachází 6 km od pobřeží Velké Británie. Od roku 1967 je v držení Paddyho Roye Batese a jeho rodiny. Třebaže si činí nárok na státní svrchovanost, mezinárodně není nikým uznáváno. Má vlastní měnu, vládu, vlajku i poštovní známky. Na internetových stránkách státu lze koupit vznešený titul za několik set britských liber.