Tanzánií by měl začít každý, koho to táhne do Afriky. Tanzanie totiž nabízí snad vše, co může běžný turista na své cestě po světě chtít vidět. Neuvěřitelné snímky divoké zvěře, adrenalin při stoupání na vrchol Kilimandžára či potápění s korálovými žraloky. Směs místního obyvatelstva, které je navíc k cizincům poměrně přátelské, posunuje tuto zemi v oblíbenosti na první příčky celého kontinentu. A navíc je tu bezpečno.
Nejvyšší hora Afriky
V Tanzánii si každý najde to své, hlavně pak milovníci exotické přírody. Hlavním tahadlem Tanzánie je beze sporu Kilimandžáro. Tato nejvyšší hora Afriky je se svými 5.895 m největším volně stojícím masivem na světě. Je to symbol afrického kontinentu. Výstup zabere od 6 dní do 10 dní, záleží na tělesné zdatnosti a financích dobrodruha. O zdolání „Kili“ se ročně pokusí kolem 30.000 lidí, uspěje zhruba třetina. Toužíte po kusu země zcela neporušeném masovým turistickým ruchem? Pak vyměňte Kilimandžáro za Usambarské hory a připravíte si skvělé kulturní i přírodní zážitky. Divoké scenerie střídají široká klidná údolí s mnoha vesničkami, hustě zelené pralesy zase louky s pasoucím se dobytkem. Usambarské hory leží na severovýchodě Tanzanie nedaleko hranice s Keňou. Hlavní místa, kam zde lidé jezdí za poznáním, je několik. Například na vyhlídku Irente s výhledem ze samotného okraje Usambarských hor, která se nachází několik kilometrů od Lushota. Výhled na rovinu pod horami a okolní kopce je nezapomenutelný, všichni návštěvníci Usambar by sem měli zajít. Nebo návštěva města Lushoto. Někdejší německé koloniální město nepatří patrně k nejestetičtějším místům, která za svůj život navštívíte, ovšem přesto má své kouzlo. Zajímavé je zajít se podívat na velmi živý trh v centru města, ve čtvrtek a v neděli je k tomu nejlepší příležitost, protože tehdy je trh největší. Milujete pralesy? Tak do třetice Usambar. Nádherný prales, v němž se nachází velké množství stromů a rostlin a žijí zde také opice, konkrétně gueréza angolská. Ze všech pralesů v Usambarách je tento nejsnáze dostupný z Lushota.
NP Serengeti
Na soupisce co navštívit v Tanzánii je vždy Národní park Serengeti. Největší NP Tanzanie se rozkládá na ploše skoro 15.000 km2. Hraničí s parkem Masai Mara v Keni. Každoročně zde probíhá velké divadlo migrace, kdy se obrovská stáda pakoňů a zeber pohybují po pláních za potravou. Oblast je národním parkem od roku 1951, do té doby zde bílí osadníci lovili. Půda je tu bohatá na minerály, protože ji v minulosti obohatil sopečný popel a půda obsahuje fluorit a zřejmě z tohoto důvodu proto zde přivádějí pakoně na svět mláďata. Od ledna do dubna je tady neuvěřitelné množství zvěře, ale dost jí tu zůstává, i když se migrace přesune dál. Centrální část Serengeti se nazývá Seronera. Tvoří ji zalesněná údolí a savany okolo přítoků řeky Grumeti. Je to nejpopulárnější část návštěvníků safari, je tu spousta vyježděných stezek, ubytovací kapacity a pochopitelně spousta zvěře. Migrující býložravci se tu objevují zhruba v dubnu a pokračují na sever. Od Seronery na západ směřuje takzvaný Západní koridor ten leží kolem řeky Grumeti a je tvořen močály a lesy. Migrace sem zasáhne mezi květnem a červencem, kdy dochází k dramatickému přechodu řeky. Severní část Serengeti je tvořena zvlněnou krajinou a částečně akáciovými lesy. Od července do září tudy prochází migrace na sever, v listopadu a prosinci zase zpět na jih.
Rozhodně nevynechat
Za zmínku rozhodně stojí minimálně další dvě destinace, město Dar el Salaam a ostrov Zanzibar. Dar es Salaam leží na východě země na pobřeží Indického oceánu. V letech 1974 až 1992 bylo hlavním městem Tanzanie. Dar es Salaam je nejlidnatějším městem země (2 698 651 obyvatel), je ekonomickým a kulturním centrem Tanzanie. Stojí za to zastavit se zde na den či dva. Dá se vydat do skanzenu Makumbusho Village museum, kde návštěvník může obdivovat různé druhy obydlí různých kmenů. Některé jsou zařízeny „nábytkem“ a vybavením do kuchyně. Jsou zde různí umělci, kteří nabízí své zboží, ať už jsou to obrazy tinga tinga, nebo vyřezávané sošky makonde. Dvakrát do týdne se zde konají tradiční vystoupení místních hudebních skupin a akrobatických souborů. V Daru můžete zajít do nějakého nočního podniku, ať už tam, kde se schází bílí obyvatelé, vyšší lokální společnost a turisté, to jest do čtvrti Oysterbay, Masaki nebo City center. Nejoblíbenější kluby jsou Sweet Easy a Klub Maisha. Takže „Maisha marefu!“ (Na zdraví!). Dar el Salaam je navíc výjezdním místem na ostrov Zanzibar. Na ten denně jezdí trajekt. Loď překoná vzdálenost na Zanzibar za dvě až tři hodiny. Ve městě leží přístav přímo v centru Stone Town neboli Kamenném městě, které je spletí úzkých uliček, kde se okamžitě ztratíte, ale není to na škodu, je zde spousta věcí k vidění. Malé krámky místních, obchůdky se suvenýry, kavárny a restaurace jsou roztroušeny po celém městě chráněném UNESCO.
Martin Dlouhý
Martin Dlouhý je fotografem, redaktorem magazínu Koktejl a cestovatelem. Za svou kariéru navštívil skoro všechny státy Evropy, sever Afriky a Indonésii. Kromě cestopisných článků realizuje rozhovory a píše také na témata historie, vědy, přírody, gastronomie či enologie.