Slovinsko je mnohem víc než jen Lublaň a Bledské jezero. Pokud cestujete po různých krajinách této země, narazíte na mnoho středověkých měst se zajímavými historickými památkami a místními kuriozitami. Takto můžete objevit Maribor, město s bohatou vinařskou tradicí, který se nachází na břehu řeky Drávy. Druhé největší město Slovinska vám při jednodenním výletu poskytne spoustu času na prozkoumání zajímavých míst a procházku po romantickém břehu řeky. Bývá někdy přehlíženo jako turistický cíl, zdá se, že okouzlující město Lublaň ukradlo veškerou pozornost.

Během nacistické okupace byl Maribor těžce bombardován. Když procházíte městem, zjistíte, že většina jeho středu byla přestavěna v modernějším stylu. V srdci historického starého města je ale stále mnoho starých budov, například gotická katedrála, část hradu z 15. století (která nyní obsahuje Regionální muzeum) nebo zbytky městských hradeb a středověké hradební věže. Na hlavním náměstí můžete obdivovat krásnou budovu radnice, která se datuje do 16. století. Jen pár kroků odtud najdete barevné náměstí Vodnikov, na kterém je otevřený trh.

Pýcha Mariboru však neleží v jeho orientačních bodech, středověkých budovách nebo malebných kopcích, překvapivě nejznámější atrakcí města je rostlina – jedna z nejstarší révy na světě, která přináší hrozny již více než 450 let. Stará vinná réva přežila války, požáry, epidemie a nemoci a stále roste před Starým vinařským domem, nejstarší částí centra města. Věk vinné révy potvrdili odborníci na genetiku vín z Paříže.

Čtrnáct století stará réva dává pouze 35 až 55 kilogramů hroznů za rok. Ale drahé víno má více symbolickou hodnotu než skvělou chuť. Víno Modra Kavčina se v průběhu let podávalo císařům, prezidentům a mnoha slavným osobnostem. Jak se dá očekávat, Maribor hostí řadu akcí oslavující starou révu a je domovem jednoho z nejstarších a největších vinných sklepů v Evropě.

Město je vzdálené méně než 90 minut jízdy od Lublaně, takže pokud jedete do hlavního města Slovinska, můžete si sem jednoduše zaskočit na jednodenní výlet. A pokud se rozhodnete trávit více času odpočinkem na klidném břehu řeky Drávy, Maribor má dostatek kvalitního ubytování, skvělé restaurace a živý noční život.

Město je o mnoho industriálnější a nabízí skutečnou atmosféru Slovinska, avšak tato oblast je bohatá na přírodu. Pro ty, kteří se stále ptají, zda má cenu navštívit Maribor, je odpověď jasná – alespoň na menší výlet při cestě se to vyplatí a určitě nebudete litovat. Přeci jenom je vždy hezké vidět i autentické části země, kde nebudete oslepeni turismem.