Známá poutní cesta skrz Španělsko na posvátné místo, kde jsou uchovány ostatky svatého Jakuba ve slavné a velkolepé katedrále. V moderním světě tato cesta opět obživla nejen jako jedna z nejdelších tras Evropou, ale i jako poutní a duchovní cesta pro všechny, kteří potřebují překonat sami sebe nebo jen strávit nějaký ten čas s přírodou a šlápnout si pořádně do bot.

Nejoblíbenější a také nejhezčí je cesta francouzská, ale máte na výběr hned několik dalších možností. Můžete jet i na kole či koni.

Je možné tuto pouť vykonat v jakémkoliv ročním období, jen se člověk musí připravit, hlavně psychicky. Není to procházka růžovým sadem. V létě může být úmorná kvůli horkům a zima s sebou přináší deště. Je to ale skvělá očista těla i duše.

Proč se tedy na tuto pouť vydat?

Nemusíte spěchat a zvládnete to i bez tréninku

Cesta je psychicky i fyzicky náročná, nepotřebujete ale větší trénink, do vašeho cíle můžete dojít svým vlastním tempem. Nemusíte se nikterak přepínat, můžete si stanovit kolik kilometrů chcete ujít za den nebo si udělat odpočinkové dny. Důležité je cestu procítit a vychutnat, ne závodit. Jistě, lepší fyzická kondice je vítaná, ale není tolik potřebná.

Je to stále poutní cesta, v minulosti byla spojená i s utrpením, posledních několik kilometrů věřící lezli po kolenou, vy to nemusíte brát do krajních mezí. Každý jde své El Camino kvůli své individuální potřebě a podle svého tempa.

Čas na přemýšlení

Říká se, že před problémy nemůžete utéct, můžete je ale vychodit. El Camino je skvělá forma, jak vzít odstup od životních rozhodnutí a problémů. Vydejte se na pochod a přemýšlejte nad vším. Nikam neutíkáte, jen si berete čas, který je potřebný na uspořádání myšlenek. Fyzická bolest, kterou jistě přinese batoh na zádech nebo unavená chodidla, vám umožní prozkoumat jiná zákoutí vaší mysli nebo alespoň na chvíli vypnout a soustředit se jen na svoje tělo.

Poznejte Španělsko a nové lidi

El Camino vám umožní prozkoumat krásná zákoutí Španělska, pomůžeme vám zakusit si krásnou kulturu a poznat spoustu nových lidí. Místní jsou na poutníky zvyklí, ať už jdete jakoukoliv z cest a velmi rádi s vámi prohodí několik slov či vám pomohou. To samé patří k ostatním poutníkům, vždyť sdílíte jeden z nejkrásnějších zážitků.

V neposlední řadě, pokud jste se někdy chtěli naučit španělsky, francouzsky či portugalsky, tady máte možnost pilovat.

Digitální detox

Odpočinout si od telefonů, počítačů a sociálních sítí je potřeba alespoň jednou do roka, občas i víckrát. Toto je jedna z nejlepších příležitostí, jak toho dosáhnout. Máte už dost on-line světa? Není nic jednoduššího než během vaší cesty všechno vypnout. Hned jak dorazíte každý večer na svůj pokoj po dlouhé cestě, popravdě ani nebudete mít náladu sledovat sociální sítě, maximálně budete chtít dát vědět rodině, že jste v pořádku. V některých částech El Camino ani připojení nenajdete nebo je doopravdy špatné.

Spojení s přírodou

S digitálním detoxem a pochodem do Santiaga se pojí další věc, půjdete častokrát jen přírodou, loukami či lesy, malými vesničkami, jednoduše tou nejkrásnější podívanou, jakou můžeme dostat. I když se vám občas počasí nezadaří, stejně nezapomeňte vychutnat tu ryzí krásu okolo.

To, že se rozhodnete pro tuto výzvu, vám jen pomůže se najít v tom kousku přírody, ale i zjistit hodně o sobě, co všechno dokážete a s jakým málem vyjdete.

A posledním bodem, a to tím důležitým, je dokonalé víno při cestě. Budete totiž procházet jednou z nejlepších oblastí pyšnící se výtečným vínem. Tak na co ještě čekáte?

Aneta Strohová

Aneta, neboli také Ejnets, jezdí všude low-cost, hlavně po Evropě a Americe, ráda žije v evropských teplých krajích a píše o tom a svém životě na jejím blogu Ejnets. Její životní láska je Lisabon a dobré víno. O čemž se také na blogu dozvíte.