Váš vztah s Limou nejspíše nezačíná láskou na první pohled. Obrovský uzel zaháčkovaného městského chaosu je pokryt vrstvou tlusté šedé mlhy na dobrou část roku a ulice jsou stále ucpané taxíky a mikrobusy (colectivos). Ale pokud přeskočíte tuto povrchní fasádu, Lima je skutečně fascinující město, mění se každou chvíli a budete se cítit skvěle, jakmile se zaběhnete do jejího chaotického života. A jakmile odkryjete několik vrstev špíny, budete absolutně zamilovaní.

Luxusní restaurace s dobrými cenami, ozdobné umělecké galerie, moderní nákupní centra a skleněné mrakodrapy dodávají stavu Limy globální, moderní zevnějšek. Ale je to historické kouzlo města, které opravdu ukradne vaši pozornost – předkolumbijské chrámy, ozdobené koloniální katedrály a barevné domy z republikánské éry.

Navigace po chaotických ulicích Limy se může trochu podobat lovu volně žijících městských pokladů, ale pokud v Peru zůstanete déle, zjistíte, že to je součástí zábavy. Nikdy nevíte, kde skončíte, nebo jaký skrytý klenot odhalíte.

Výlet do centra Limy je nejlepším způsobem, jak získat chuť koloniální historie města. Začněte v Plaza de Armas a pokračujte přes Palacio del Gobierno a La Catedral de Lima. Dále vyrazte do katakomb El Convento de San Francisco. Katakomby jsou plné lebek a kostí uspořádaných v kruhových vzorcích a odhaduje se, že je zde uloženo zhruba 70 000 pozůstatků.

Museo Nacional de Antropología, Arqueología e Historía del Perú sleduje historii Peru od pravěku až po současnou republiku, zatímco fotografická výstava Yuyanapaq v Museo de la Nación nabízí emocionální pohled na násilí peruánského vnitřního konfliktu. Sídlo z 18. století Museo Rafeael Larco Herrera má jednu z největších keramických sbírek, s více než 50 000 hrnci, které byly nalezeny v různých koutech světa. Ujistěte se, že nezmeškáte expanzivní sbírku předkolumbijské erotické keramiky, v podstatě peruánskou kamasutru v hlíně.

Lima a její hipsterká, mírně turistická část Miraflores

Začněte svůj další den v Limě právě tady – v moderní čtvrti, která ztělesňuje neustále se vyvíjející budoucnost města.

Snídaně v Peru je obvykle velmi jednoduchá – vajíčka, chleba a ovoce podávané s kávou nebo džusem. Jízdné do Miraflores nestojí prakticky nic, i když dost pravděpodobně budete ubytování v jejím okolí. Zde si můžete vychutnat snídani v hotelu nebo navštívit místní kavárnu. Moderní kavárničky, bary a hotely jsou skvělými místy poblíž Parque Kennedy, společenského srdce Miraflores. Ranní jedlíci s touhou po výborných instagramových snídaních nebo vejcích benedikt budou přitahováni k menu do kavárny Homemade. Další možností je El Pan de la Chola, nabízející čerstvý chléb, silný šálek kávy a zdravé džusy.

Miraflores má výsadní postavení podél pobřeží, které nepochybně podporuje jeho popularitu mezi místními i cizinci. Po snídani si můžete odpočinout při procházce po malebné promenádě Malecon, která se táhne podél vysokých útesů města s výhledem na Tichý oceán.

V neposlední řadě si Miraflores zamilujete kvůli dokonalým západům slunce. Je to neskutečná podívaná, kdy vám Tichý oceán a nebe ukazuje ty nejlepší barvy přírody právě z útesů. Ale můžete jít dolů po schodech poblíž Puente Villena, velkého obloukovitého mostu. Pro fanoušky vodních sportů Lima nabízí surfování (lekce i pronajmutí prkna), které je samozřejmě během západu slunce nejlepší a hned potom si můžete užít příjemný kulturní večer v okolí Miraflores, kde se pokaždé něco děje.

Parque del Amor je pozoruhodný orientační bod podél Malecon asi 1 km chůze od Parque Kennedy. Slavná socha El Beso sedí v koutě malého amfiteátru obloženého krásnými mozaikovými nástěnnými malbami. Paragliding, který je zde taky možný, se startuje z otevřené travnaté oblasti poblíž Parque del Amor, když jsou správné větrné podmínky. Takže si užijete další ze zábavných a adrenalinových sportů Miraflores.

Larcomar je moderní nákupní, stravovací a zábavní centrum s výhledem na oceán. Je vyloženě pro milovníky nákupů a moderního života. Výhled je ale doopravdy impozantní a vychutnat si ho s dobrým jídlem, kdo by odolal.

Chystáte se do Peru nebo jste už byli? Jaký je váš názor na Limu?