Máte pocit, že v poslední době všichni jezdí na dovolenou do Portugalska? Do země, o kterou ještě nedávno téměř nikdo ani prstem na mapě nezavadil a mnoho lidí o ní možná bylo schopných říct pouze to, že sousedí se Španělskem. Nyní čím dál více cestovatelů propadá kouzlu Portugalska a jestli se ptáte proč, máme pro vás odpověď. Zde je několik důvodů, proč stojí za to vyrazit do nejzápadnější země pevninské Evropy.

Nádherná města

Pokud se rádi procházíte malebnými historickými městečky, Portugalsko je pro vás jako dělané. Jedná se totiž o nejstarší evropskou zemi, jejíž atmosféru si zaručeně zamilujete. Uličky hrající všemi barvami, chodníky z dlažebních kostek, všudypřítomné kachličky neboli azulejos na zdech domů … O úžasných vyhlídkách ani nemluvě. Ať už navštívíte slunečný Lisabon, živé Pôrto, Sintru plnou hradů a paláců, Aveiro, kterému se říká portugalské “Benátky”, či jakékoli jiné město, všude na vás budou čekat jenom samá překrásná místa.

Nedotčená příroda

Vyhledáváte-li naopak klidná místa v přírodě daleko od ruchu velkoměst, určitě si i vy přijdete na své. Portugalsko má od severu na jih celou řadu přírodních parků, kde si užijete čerstvý vzduch a načerpáte energii.

Liduprázdné pláže

Portugalci možná byli odjakživa velkými objeviteli, ale naštěstí pro vás je jejich pobřeží zatím evropskými dovolenkáři téměř neobjeveno. Za teplem a sluníčkem můžete vyrazit především do oblasti Algarve. Jedinou malou nevýhodou je teplota vody. Atlantský oceán není žádné Středozemní moře, ale třeba se z vás tady stanou otužilci.

Fado

Kdo má rád umění a kulturu, bude možná okouzlen fadem, tradičním portugalským hudebním stylem. Na živé vystoupení si můžete zajít do různých barů a restaurací například v Lisabonu. Ve čtvrti Mouraria, kde má fado zřejmě své kořeny, dokonce narazíte na pouliční malby na zdech věnované právě tomuto hudebnímu umění.

Surfování

Ať už jste zkušení surfaři nebo jste si tento sport vždy přáli vyzkoušet, v Portugalsku budete mít příležitost. Jako jedna z mála zemí v Evropě má totiž ideální podmínky pro sjíždění vln. Mnoho surfařů se koncentruje například v okolí Peniche.

Pasteis de nata

Kdo neochutnal pasteis de nata (v jednotném čísle pastel de nata), jako by ani nebyl v Portugalsku. Jen málokdo odolá těmto tradičním koláčkům plněným žloutkovým krémem, které se prodávají úplně všude. Původně vznikly v lisabonském Pastéis de Belém, kde se dodnes stojí fronty na tyto koláčky pečené podle původní receptury. Originální recept této pastelárie je velkým tajemstvím, které se po staletí předává pouze několika vyvoleným. Pasteis de nata jsou navíc jen jedním příkladem z celé řady vynikajících portugalských dobrot.

Víno

Nemůžeme samozřejmě nezmínit vynikající portugalské víno. Kde jinde byste měli ochutnat portské víno než právě v jeho domovině? Za ochutnávkou vína můžete vyrazit přímo do místa, odkud pochází – do vinic a vinařství v údolí řeky Douro v severním Portugalsku.

Zpomalíte

A kdyby těch důvodů bylo málo, máme tu ještě jeden. Portugalsko je ideálním místem na dovolenou, pokud toužíte po útěku z uspěchaného pracovního života. Portugalci jsou velmi uvolnění, nic neřeší a rozhodně nikdy nikam nepospíchají. Výlet do Portugalska pro vás tedy může být právě tím zpomalením, které potřebujete.

Už jste byli v Portugalsku? Jak se vám tam líbilo?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.