Řídit saně tažené smečkou sibiřských psů, sedět v saních tažených koněm nebo si vyjet na koni na túru ve sněhu: zážitky, které nepřestanou vzrušovat. V nabídce jsou i kurzy přežití v zimě.

Daniele Lira, oblast Madonna di Campiglio - Sleddog@

Jízda se psím spřežením zůstává ve všeobecném povědomí spojená se svobodou, klidem a silným souladem se psy, houževnatými a věrnými zvířaty. Přesně takové pocity zažíváte při jízdě na saních tažených spřežením sibiřských huskyů nebo aljašských malamutů, kteří se nejlépe hodí k překonávání dlouhých vzdáleností na sněhu. Abyste se ocitli v kůži hrdinů povídek Jacka Londona, řídili pulku taženou prapravnuky Bílého tesáka a Bucka a vydali se na jízdu lesem a mýtinami, stačí dojet do Trentina.

Ve škole mushingu Athabaska v Madonně di Campiglio můžete zažít vzrušení pravého „křtu jízdou se psím spřežením“, když budete sami řídit spřežení tažené psy. V základním kurzu se nejprve naučíte základy řízení spřežení a poté přejdete k praktické zkoušce, v každém ohledu, v roli skutečného mushera.

Info: www.athabaska.info

Sleddog, oblast Madonna di Campiglio / Ph. Alessandro Penso@

Armen Khatchikian je historickou postavou svázanou s mushingem v Itálii, stejně jako jeho škola Scuola italiana Sleddog Progress v Passo Tonale. Jejích kurzů mushingu se lze zúčastnit od 12 let výš, ale pořádá také úvodní kurzy mushingu pro děti od 8 do 14 let a pro firemní teambuildingové skupiny. Kromě toho nabízí zážitkový husky-treking, výlet vedený psem, při němž se naučíte zvládat psa a držet s ním krok.

Info: www.scuolaitalianasleddog.it

Chovatel s koněm ve sněhu, Val di Sole, Pejo, Rabbi / ph.A.Penso@2x

Zimní treking na saních nebo na hřbetu koně

Výlet na saních tažených koňmi je romantickým a pohodlným způsobem, jak objevovat krajinu oblasti Paganella v zimě, kdy saně bývaly oblíbeným dopravním prostředkem pro přepravu lidí a zboží a skutečně pracovním nástrojem. Za zvuku koňských zvonců, zabalení v teplých dekách na pohodlných saních, můžete objevovat kouzlo krajiny, cest a zasněžených lesů přírodního parku Adamello Brenta. Jezdecké centrum Centro Equitazione di Andalo pořádá hodinové výlety, ale nabízí i mnoho dalších aktivit, jako jsou projížďky na koních a ponících pro děti.

Informace: +39 0461 585900, centroequitazioneandalo@virgilio.it

Na Alpe Cimbra se zase můžete svézt kočárem a vychutnat si aperitiv na bázi šumivého vína Trentodoc. Vzrušující jízda po zasněžených cestách, pohodlně usazeni v kočáře, která vám umožní poznat oblast Biotopu Ecken.

Informace: www.alpecimbra.it

Výlet se saněmi taženými koňmi, oblast Primiero / ph.S.Angelani@

Také v oblasti Primiero můžete každou neděli nasednout do kočáru taženého mohutnými koňmi Noriker, starým plemenem koní vyznačujícím se zvláštní vytrvalostí, které používala při vojenských taženích již římská armáda, a poznat údolí a jeho zemědělské tradice a na vlastní oči se seznámit s prací chovatelů mléčných krav při návštěvě jednoho z kravínů.

Informace: https://www.sanmartino.com/IT/giri-in-troika/

Koně na sněhu, oblast Val di Fassa ph.P.Masturzo@

Na koni do přírody

Na koni do přírody, dýchaje z plných plic V doprovodu zkušených instruktorů můžete obdivovat zasněženou krajinu údolí Val di Fassa a užívat si chvíle zábavy, odpočinku a radosti v sedle ukázkových exemplářů. Jezdecký areál Charlotte Horse Riding se nachází v Campitellu na Ischijské rovině a jako jeden z mála v údolí je otevřen celoročně. Jedná se o středisko FISE (Italská federace jezdeckého sportu), které se specializuje na jízdu na koni v přírodě s kvalifikovanými průvodci a instruktory, ale od ostatních se liší tím, že jsou zde ustájeni koně zachránění před týráním nebo opuštění, kteří jsou trpělivě převychováváni bez použití násilí podle americké metody Montyho Robertse. Centrum dosud zachránilo asi třicet zvířat a v jeho ohradách jich je aktuálně asi 20.

Carlotta a její personál pořádají procházky a lekce na sněhu, od 30 minut až po celodenní túry vhodné pro každého. Prochází se prostranstvím lemujícím potok Avisio a stoupá se lesem až na panoramatické vyhlídky, odkud lze obdivovat vesnice z výšky, s vrcholy Pordoi a Gran Vernel na dohled.

Informace: https://www.fassa.com/IT/CharlotteHorseRiding/

pozorování divoké zvěře, Val di Sole - Národní park Stelvio / ph.Robert Vallet@

Pozorování divoce žijících zvířat

Wildlife watching - pozorování divoké zvěře v údolí Val di Sole můžete zažít v národním parku Parco Nazionale dello Stelvio, tedy v prostředí zaměřeném na ochranu přírody, kde je proto větší pravděpodobnost, že spatříte divoce žijící zvířata: jeleny, ptáky, veverky, sviště, zajíce, srnce, jezevce a lišky. V určitých denních dobách, zejména při východu slunce a za soumraku, se zvířata cítí v lesním tichu obzvlášť bezpečně a volně se pohybují. A právě v těchto chvílích je nejsnazší je spatřit, a to v doprovodu odborníka, který zná zvyky fauny a její obvyklé trasy a naučí vás, jak se pohybovat s ohledem na zvířata a prostředí. Průvodce vám prozradí i některá tajemství o zvířatech a rostlinách, jež tyto lesy obývají. Výlet končí zastávkou na horské chatě u typického moučníku.

Informace: www.ursusadventures.it

Podzim v Trentinu? Úplně jiný příběh!

Intenzivní barvy listů, vůně vína, které zraje v sudech, ticho lesa, potěšení ze dnů strávených v pomalém tempu, kdy si můžete vychutnat každý okamžik a všechny jeho drobné nuance. Podzim v Trentinu je přesně takový: je to úplně jiný příběh! Jiná obloha, jiná barva, jiná chuť, jiná atmosféra... jiný svět, který čeká, až ho objevíte.

Nadechněte se, jste v Trentinu.