Sever Peru je velmi často opomíjený, nejsou zde takoví tahouni jako Machu Picchu, Rainbow Mountain, Arequipa nebo Cuzco. Jsou tu ale skvělé pláže na surfování, dobré jídlo, historické památky, o kterých moc lidí neví a které vám změní pohled na svět. Zcela jiný styl života lidí než na jihu Peru – jestli chcete tuto zemi poznat důkladně, vyražte i na sever Peru.

V tomto článku vám dáme tipy, proč se tam máte vydat a co nesmíte za žádnou cenu vynechat.

Trujillo

Málo známé a prakticky pro turisty nezajímavé město, řeklo by se. Doopravdy zde nenajdete nic zvláštního, až na jeho okolí, které toho pro cestovatele nabízí víc než dost. Přes pláže až po vykopávky. Pokud se do Trujilla dostanete, přeci jenom navštivte alespoň jeho centrum s barevnými kostely a domy. V neposlední řadě je zde velká výhoda cen, které jsou značně nižší než na jihu.

Městečko Huanchaco

Najdete zde slavnou pláž Huanchaco, kde se dá velmi kvalitně surfovat, proto také toto místo často sportovci vyhledávají. V městečku u pláže zaručeně najdete mnoho turistů a cestovatelů, protože je to místo plné barů, kaváren, klubů a surfařských škol. Jednoduše nádherná letní destinace. Připravte se na to, že oceán je dost ledový, ale vlny stojí za to.

Puerto Chicama

Další z oblíbených pláží je vzdálená dvě hodiny jízdy autobusem z města Trujillo. Tato pláž je známá svými dlouhými a táhlými vlnami, které se dají sjíždět až několik minut, tudíž opravdový zážitek pro vášnivé surfaře.

Chan Chan

Série pyramid a paláců, které vznikly ještě v době před Inky, je chloubou Peru. Patří k k nejstarším nalezištím v této zemi. Chan Chan podle New York Times je jedna z deseti z málo známých a nejdůležitějších archeologických památek na naší planetě. Jestliže chcete navštívit něco nevídaného, co jen tak někdo neviděl a brzy zřejmě asi ani neuvidí, protože toto místo chátrá a Peru nemá bohužel dostatek financí na jeho záchranu a údržbu, musíte tam vyrazit co nejdříve.

Moche – Huaca de Sol y de la Luna

Hned kousek od Chan Chan najdete další naleziště, tentokrát z doby Moche před Inky. Další místo, které není jen tak ledajaké, ale pyšní se tou nejstarší vybudovanou pyramidou v Jižní Americe. Z původních jedenácti pater je jich zachovalých jen pět, ale i tak to stojí za to a některé památky jsou zde v o moc lepším stavu, než v Chan Chan. Návštěva vám dá náhled do historie a kultury Peruánců.

Co na severu zkusit?

Sandboarding

Kromě výborného surfingu, zde můžete brázdit i duny a to se sandboardigem. Peru je pro tento sport vyhlášené, ale právě na jihu, kam míří všichni turisté. Moc lidí neví, že to můžete zkusit i zde, kde budete sami, bez davů. Sice se u toho nadřete, ale doopravdy to za to stojí.

Ceviche

Jestli je něco, co tady musíte ochutnat, tak je to ceviche, tedy syrová ryba naložená většinou v citronu. Tato pochoutka vás vyjde na pár korun a je to jeden z nejlepších a nejluxusnějších pokrmů, co si v Peru můžete dát. A na severu u oceánu jakbysmet.

Chicha morada

Super potravina, ze které se dělá výborný džus – černá kukuřice. Sladké pití, které vám nesmí uniknout. Najdete ho po celém Peru, ale právě na severu se s ním setkáte často.

Kam po severu Peru?

Než se vydáte do Limy směrem na jih, na všechny ty zajímavé památky, cestou si zkuste udělat zastávku v Huarás a dejte si několik výšlapů. Skoro tam vypustíte duši, ale uvidíte ty nejkrásnější výhledy a sami potom vyšplháte až na šestitisícovky. Ten pocit za to určitě stojí.

Chystáte se do Peru? Je to jedna z nejzajímavějších a nejlevnějších destinací, kam vyrazit na pořádné cestování. Peru toho má dost, co nabídnout pro každého cestovatele a dobrodruha. A kdo by odolal alpakám a lamám na každém rohu!