Lisabon má hodně co nabídnout hned na několik dní, může se ale klidně stát, že vám zbude čas na cestování po jeho okolí. Nabízí se hned několik možností, maximálně hodinu vlakem od Lisabonu, což je perfektní na jednodenní výlet. Do Sintry vyražte během všedních dní, jelikož o víkendech bývá plná turistů a místních, kteří sem jezdí za odpočinkem z města.

Nesmíte také zapomenout, že na hodně místech v Portugalsku nemůžete platit kartou a v Sintře tomu není jinak, vždy je lepší mít u sebe hotovost, než utíkat zpátky do centra do bankomatu. Pokud se tak stane, najdete ho v infocentru města.

Jak začít ve městě Sintra

V malebném městě kousek od Lisabonu je toho doopravdy dost k vidění. Určitě toto město nesmíte vynechat. Dopraví vás sem vlak z nádraží Rossio, které je hned v centru Lisabonu. Jízdenka vás bude stát kolem 2,40 eur za jednu cestu.

Pokud jste zdatní chodci, doporučujeme projít Sintru křížem krážem pěšky a dojít až například do paláce Peňa. Sice vám výlet zabere celý den, ale stojí doopravdy za to. Dáte si zdatný výšlap v neuvěřitelných lesích, co vedou na hrad Moors nebo právě na známý, pohádkový barevný palác Peňa. Cesta vám bude připadat jako pochod z pohádky do pohádky.

Počítejte s tím, že památky v Portugalsku něco stojí. Hrad Moors je za 8 eur a Peňa i se zahradami za 14 eur, nejsou zde žádné studentské slevy, jen pro rodiny a důchodce. Samozřejmě, je i možnost koupit si balíček všech těchto památek. Pokud se tedy chystáte vidět, co nejvíce, určitě pro šetření peněz se vyplatí.

Parque e Palácio Nacional da Pena

Jak už je zmíněno nahoře, palác Peňa je skvost Sintry. Je to ten známý palác ze snímků s tisíce barvami a krásnými, rozsáhlými zahradami. Udělejte si zde čas alespoň na jedno dopoledne a navštivte ho v ranních hodinách, dokud nebudou dovnitř proudit davy turistů. Budete mít šanci pořídit si skvělou fotku. Nezapomeňte se kochat i krásnými výhledy.

Dostanete samozřejmě mapu a podle té se také řiďte uvnitř parku a zahrad. Najdete zde totiž krásné výhledy z vrchu na celý palác ve své kráse.

V okolí Sintry jsou ceny velmi přehnané, proto se doporučuje si připravit s sebou občerstvení. Při celodenní chůzi nenajdete tolik možností, kde si koupit jídlo a pití. Oblečení proti dešti a větru bude také výhodou, jelikož počasí v Sintře se malinko liší od toho v Lisabonu a při výšlapu k památkám může dost foukat.

Pokud se chystáte do Lisabonu, tohle je absolutní must-see!

Quinta da Regaleira

Asi jako každý kout v Sintře, i zde vám budou oči přecházet samou nádherou. Moderní palác s dalším krásným, rozlehlým parkem patří samozřejmě do Seznamu UNESCO a opět vás čeká výlet minimálně na jedno dopoledne. Zde už není tolik turistů jako v paláci Peňa, ale určitě je třeba i na tento výlet přivstat.

Park je velmi tajemný, ale o něco lépe udržovaný, je plný různých druhů květin, keřů a stromů – pro milovníky zahradničení hotová pohádka. Slyšeli jste snad už o tomto místě? Je vyhledávaným právě kvůli podzemním jeskyním, tunelům, kamenným studánkám a jezírkům.

Quinta da Regaleira je výjimečná svými studnami, a to Unfinished Well a Initiation Well (Inverted Tower), která má až 27 m hluboko do podzemí na devíti poschodích. Studny jsou propojeny podzemními tunely a je strašidelný zážitek tímto labyrintem projít.

Zajímavostí je, že větší studna má ukazovat devět cyklů pekla, očistec a nebeský ráj jako v Božské komedii od Danta. Velmi tajemné a mystické místo. Pokud si po parku zaplatíte tour, bude vám řečeno, že samotné studny sloužily hlavně pro vodu, ale šeptá se, že i pro různé rituály.

Dost možná neuvidíte ani na krok, když budete bloudit chodbami, ale stojí to za to. Objevíte kouzelná zákoutí, vodopády, jezírka, kde musíte přeskakovat z kamene na kámen, a voda zde teče doslova z nebe.

V Sintře najdete další paláce a zahrady, které stojí za návštěvu, naše dva příklady jsou ale nejoblíbenější mezi turisty a představují příjemný výlet mimo ruch Lisabonu.