Pilatus se mocně tyčí nad hladinou Lucernského jezera ve výšce 2132 metrů nad mořem. Podle legend z dávného středověku žil na Pilatusu drak, symbol draka je pak k vidění na znacích mnoha místních sídel. Původně nesl Pilatus název Mons fraktus což znamená rozštěpená hora, záhy však převládlo označení Mons pileatus, tedy zkráceně hora pilířů. Až později se začal Pilatus spojovat s jménem prefekta Piláta Pontského, Římana, který odsoudil Ježíše Krista. Dokonce další legenda zmiňuje, že by Pilát měl být v hoře pohřbený. Dnes je však Pilatus cílem turistickým a rozhodně má co nabídnout. A to po celý rok.

Sněžné radovánky, PILATUS-BAHN

Sněžné radovánky

Milujete zimu? Pilatus nabízí spoustu zimních sportovních radovánek. Různé sjezdovky s přírodním sněhem umožňují vzrušující jízdy na saních. Malí i velcí milovníci sněhu si zde mohou pořádně zařádit. Pilatus nabízí tři kilometry dlouhou, středně náročnou, sjezdovku z mezistanice lanovky na Fräkmüntegg nebo skoro pětikilometrovou nenáročnou sjezdovku. Nefandíte rychlé jízdě? Pak lze vyrazit na sněžnicích do alpské přírody mezi Krienseregg a Fräkmüntegg najdete tři značené trasy pro sněžnice.

Pohodlně na vrchol, PILATUS-BAHN

Pohodlně na vrchol

Zážitkem je i cesta na vrchol Pilatusu za pomoci lanovek. Nejstarší dráhou vedoucí na Pilatus je 4,6 km dlouhá zubačka vycházející z obce Alpnachstad ležící na břehu jezera Alpnachersee. Dráhu proslavil především její sklon, který dosahuje v nejstrmějších místech až úhlu sklonu 25,6°. Je to dodnes nejstrmější ozubnicová dráha na světě. Další horská dráha vede z Kriensu ležícím v bezprostřední blízkosti Lucernu. Tato kabinková lanovka vznikla pro zajištění celoročního přístupu na vrchol hory, protože zubačka z Alpnachstadu může být v provozu pouze od jara do podzimu. A nakonec tu je moderní futuristická „Dragon Ride“, která má kabinky s panoramatickým výhledem a pojme až 55 návštěvníků.

Gastro v lanovce, PILATUS-BAHN

Gastro v lanovce

Již samotná jízda v panoramatické kabině lanovky na Pilatus je extrémě nádherným zážitkem. Pro tuto zimu přichází ještě další novinka, možnost gastronomického potěšení v podobě lahodného sýrového fondue Chretzenalp během jízdy gondolou z Kriens přes Fräkmüntegg a zpět do Krienseregg. Po přibližně 45minutové sýrové hostině bude mít návštěvník mnoho příležitostí k objevování hory Pilatus. Pokud mu tedy slehne. Další kulinářský zážitek čeká v útulné a příjemné samoobslužné restauraci Fräkmüntegg. Zde si lze pochutnat na vynikajícím "Poulet im Chörbli". A nejen to. Jak ve Fräkmüntegg začít neděli? Přeci brunchem. Pestrý a široký výběr u snídaně formou bufetu a čerstvý horský vzduch. Pastva pro oči i pro jazýčky: to je nedělní brunch v restauraci Fräkmüntegg.

Město Lucern ve sněhu, loď na Vierwaldstättersee

Na vodu

Pokud návštěvník chce poznat okolí Pilatusu, je skvělou příležitostí vyzkoušet i lodě na Lucernském jezeře. Výlet na riviéru na úpatí hory Rigi začíná v Lucernu. Poklidná plavba po nejslavnějším švýcarském alpském jezeře zavede turistu do krásného městečka Weggis, které Mark Twain po své návštěvě koncem 19. století popsal jako „nejkouzelnější místo…“. Opravdu se můžete vydat po stopách slavného amerického autora a projít se po pěkné stezce z Weggis do Hertensteinu. Též magický zážitek poskytuje výlet nad Lucernské jezero do stylového letoviska Bürgenstock. Plavba začíná v Lucernu a cestovatel se lodí dostane až k lanovce, která jej přepraví do resortu na teplý nápoj s croissantem. A pak zpět na hladinu a rychlým trajektem návrat do Lucernu. A jezerních tras je zde o poznání více, na Lucernském jezeře si vybere každý.

Pilatus, Švýcarsko - Dračí hora

Nachází se jihozápadně od města Lucern a svou polohou zasahuje do kantonů Obwalden, Nidwalden a kantonu Lucern. Po celý rok je z Pilatusu možno pohlížet na přírodní panorama těchto kantonů. Hora se tyčí do výšky 1585 metrů od hladiny Lucernského jezera, přičemž vrchol hory dosahuje výšky 2132 m n. m.

Více na MojeSvycarsko.com/Pilatus