Kunstkamera
Největší ruské muzeum antropologie a etnografie nabízí pohled do sbírek cara Petra I. Velikého. Prohlédnout si můžeme dary, které panovník obdržel od přátel z Japonska, Afriky, Severní Ameriky, Číny, Mongolska, Koreje, Indonésie a dalších oblastí, dále pitevnu, kde se odehrávaly první veřejné pitvy 18. století. Jiné podlaží se věnuje Lomonosovi a historii Akademie věd, největším zážitkem je ale zajisté část sbírky, která pojednává o zvířecích a lidských anomáliích. Z vystavených exponátů, mezi kterými nechybí naložené části lidských těl a embryí, se návštěvníkům zatajuje dech. Tohle muzeum zaujme i ty, kterým umění mnoho neříká!
Ermitáž
Ermitáž je po Louvru druhým největším muzeem umění světa. Galerie vlastní více než 3 000 000 exponátů a v 350 sálech je pak vystaveno 65 000 z nich. Vůbec nejcennější sbírkou podle odborníků je sbírka západoevropského umění. Ve čtyřech budovách se jí věnuje 120 sálů a jen italskému malířství je vyhrazeno 30 místností. Kdybyste si chtěli každý z exponátů prohlížet alespoň minutu, strávili byste v muzeu téměř šest let. K expozicím také patří prohlídka obytných částí paláce, jeho sálů a vybavení. Po neštěstí z roku 1985, kdy do výstavního prostoru vnikl návštěvník s kyselinou a nožem, který se pokusil zničit Rembrandtův obraz Danaé, probíhají u vstupu rozsáhlé bezpečnostní kontroly – vpuštěni nebudete s žádnou tekutinou a po mnoha hodinách v muzeu očekávejte pořádně vyprahlé rty (voda z kohoutku není v Rusku pitelná). Návštěva Ermitáže je však zážitkem, který stojí za trochu nepohodlí!
Chrám Kristova vzkříšení
Chrám Kristova vzkříšení byl vybudován na místě, kde byl v roce 1881 spáchán atentát na císaře Alexandra II., který na následky atentátu zemřel. Chrám na památku zavražděného cara nechal postavit jeho syn Alexander III. V chrámu se nachází 7500 m² vzácných mozaik. Posvátná budova byla postavena ve staroruském stylu a nápadně připomíná chrám Vasila Blaženého v Moskvě. Pro ruský lid je pravoslavné náboženství podstatnou součástí denního života, návštěva chrámu tak patří k důležitým bodům pro pochopení ruské kultury.
Mariinské divadlo
Mariinské divadlo je místem, kde roku 1892 Čajkovskij představil svého Louskáčka, a i v dnešní době ukazuje to nejlepší z ruského baletu a opery. Stará a nová budova v sobě mísí to nejlepší z obou světů, stěny pokryté zlatem a křišťálové lustry doplňuje prosklený interiér nové scény. Mariinské divadlo představuje jeden z nejvyhlášenějších operních domů, jenž realizuje představení ve spolupráci s newyorskou Metropolitní operou, milánskou La Scalou či londýnskou Covent Garden. Během návštěvy Ruska však nesmíte vynechat především baletní představení Labutího jezera nebo Šípkové Růženky!
Rubinsteinova ulice
Rubinsteinova ulice je místem koncentrace petrohradské hip kultury. Mysticky zdobené interiéry barů, útulné kavárny, rozličné restaurace nebo přeplněné hospody, zde si vybere každý. Potřebujete-li konkrétnější doporučení – do Geografii zajděte na elegantní, chutnou, přesto cenově dostupnou večeři. Pokud dáváte přednost neformálnějšímu prostředí, podnik Pedro & Gomez Larisa servíruje chutné pokrmy v domáckém prostředí. Milovníci piva večer zamíří do Punk Brew nebo Waterloo, fanoušci koktejlů do Fiddler‘s Green. Na zdraví!
Iveta Jakubčíková
Studentka divadelní produkce s moravskou krví a červeným vínem proudícím v žilách. Z posledních 24 měsíců strávila 12 na cestách - mezi její oblíbené cestovatelské zážitky patří setkání s velrybami a mývaly v Kanadě, koupání v severním Atlantském oceánu, roadtripy po Evropě nebo pozorování polární záře na Islandu a ve Finsku. Její cesty můžete sledovat také na instagramu.