Musée Rodin

Rokokový Hôtel Biron a jeho přilehlé zahrady poblíž pařížského Les Invalides se staly od roku 1908 Rodinovým ateliérem. Slavný francouzský sochař tvořil v sídle posledních devět let svého života a během pobytu se rozhodl, že velkou část svých děl spolu se soukromou sbírkou umění odkáže v případě smrti francouzskému státu, měl však jednu podmínku – z hotelu se mělo stát muzeum věnovaných děl. A tak se již dva roky po Rodinově smrti, v roce 1919, stalo.
V budově Hôtelu Biron nalezneme mimo Rodinových soch, soch jeho studentky a milenky Camille Claudelové také van Goghovy nebo Renoirovy obrazy.

Muzeum uchovává sbírku fotografií, které ale vzhledem k citlivosti materiálu nemohou být součástí stálé expozice. Mohutné plastiky jsou umístěny v přilehlých zahradách. Svádí tak k procházce milovníky umění, kteří raději tráví čas na čerstvém vzduchu, namísto uzavřených prostor přeplněných muzeí. Musée Rodin je skvělým místem k oddechu.

Musée des Arts Décoratifs

Musée des Arts Décoratifs se zaměřuje, jak je již z názvu patrné, na dekorativní umění, tedy nábytek, stolování, grafiku, sklo, tapiserie, šperky, tapety, keramiku, malířství i sochařství.

Kromě stálých expozic rozdělených podle historických období pořádá muzeum pravidelně množství tematických výstav, v minulém roce zhlédli návštěvníci rozsáhlé prezentace věnované módnímu domu Dior nebo Margielovu období v Hermès. Od února do května 2019 nabízí muzeum ohlédnutí za tvorbou velikána Karla Lagerfelda, který letos v zimě zemřel.

Musée d’Orsay

Musée d’OrsayMuzeum Orsay se specializuje se na evropské umění mezi lety 1848 a 1914, zejména tvorbu francouzských impresionistů. Mezi vystavované patří například díla Vincenta van Gogha, Clauda Moneta, Édouarda Maneta, Edgara Degase nebo Paula Cézanna. Muzeum se nachází v budově bývalého nádraží vystavěného při příležitosti světové výstavy v roce 1900.

Samotné Musée d’Orsay bylo otevřeno v roce 1986.V roce 2010 bylo k Musée d’Orsay přidruženo také Musée de l’Orangerie, další skvost francouzské muzejní scény. Zde nalezneme sbírku Monetových leknínů, které zabírají celé jedno patro. V roce 1965 byla v muzeu umístěna sbírka Walter – Guillaume darovaná francouzskému státu za podmínky, že nebude rozptýlena, tuto sbírku nalezneme v druhém podlaží muzea. Zastoupena jsou díla Clauda Moneta, Paula Cézanna, Henriho Matisse, Pabla Picassa, Augusta Renoira nebo Amadea Modiglianiho. Na program Musée d‘Orsay navazuje také sbírka Muzea moderního umění v Centre Georges Pompidou.

Musée Picasso

Palác, ve kterém muzeum sídlí, byl postaven v letech 1656–1659 a od roku 1968 je chráněnou historickou památkou. Během Velké francouzské revoluce sloužila budova jako sklad knih ze zrušených klášterů, v budově sídlily také školy a další instituce.

Muzeum Picassových děl je zde od roku 1985 a sbírka obsahuje více než 250 maleb, 1500 kreseb, 150 soch a plastik. V části výstavních prostor nahlédneme do Picassovy soukromé sbírky umění, která zahrnuje díla Joana Miró nebo Henriho Matisse.

A která pařížská muzea patří k vašim oblíbeným?

Iveta Jakubčíková

Studentka divadelní produkce s moravskou krví a červeným vínem proudícím v žilách. Z posledních 24 měsíců strávila 12 na cestách - mezi její oblíbené cestovatelské zážitky patří setkání s velrybami a mývaly v Kanadě, koupání v severním Atlantském oceánu, roadtripy po Evropě nebo pozorování polární záře na Islandu a ve Finsku. Její cesty můžete sledovat také na instagramu.