Skutečný klenot evropských zemí, Belgie, může vypadat jako malá země, ale nenechte se zmást. Od frankofonních vesnic Valonie na jihu, flámského diamantového města, až po pobřeží Severního moře, je tento národ hostitelem všeho, od bzučení evropských parlamentů až po vyčerpávající válečné pomníky mezi jeho hranicemi. V tomto článku vám představíme tři naše oblíbence z tohoto zajímavého státu.

Bruggy

Bruggy je skvělé město pro jednodenní výlet (je to jen asi hodina vlakem z Bruselu) nebo si zde můžete užít krásný víkendový pobyt. Ze den můžete určitě vidět většinu z nejzajímavějších atrakcí, ale pokud chcete udělat trochu víc, zkuste třeba jízdu lodí po kanále, vylezte třeba na zvonici, odkud máte nejkrásnější výhled. Zvonice nabízí 360° panoramatický výhled na Bruggy. Možná budete chtít zůstat o něco déle. Všechno si za dva dny vychutnáte lépe. Určitě ale déle než dva dny zůstávat není nutností.

Nezapomeňte také ochutnat lahůdky hlavního náměstí Markt a obdivovat malebnou architekturu okolo. Hlavně roztomilé, barevné domečky.

Brusel

Brusel je hlavním městem Belgie a městem, které musí každý návštěvník vidět alespoň jednou. Mnoho lidí vám řekne, že je jeden den spousta času, abyste viděli hlavní body Bruselu. Pokud chcete navštívit muzea a méně centrálně umístěné oblasti, budete samozřejmě potřebovat více času.

Ráno se projděte v centru města a nenechte si ujít následující místa:

Grand Place a radnice – Centrální náměstí v Bruselu je památkou UNESCO a jedním z nejkrásnějších městských náměstí na světě. Obklopeno dekorativními domy ze 17. století, impozantní radnicí a Maison du Roi (dnes Bruselské muzeum). Hlavní místa, která si nesmíte nechat ujít. Doporučujeme vyrazit i večer, kdy davů lidí ubývá a budovy jsou impozantně osvícené.

Čurající chlapeček (Manneken Pis) údajně zachránil město před požárem a je nekonečným symbolem Bruselu. Symbolická bronzová socha vás překvapí, jak je malá. V závislosti na dni, kdy ho navštívíte, můžete vidět chlapce nahého nebo oblečeného. Má totiž více než 960 kostýmů pro různé druhy příležitostí. Chlapeček má dokonce i své vlastní webové stránky.

Les Galeries Royales Saint-Hubert – Pěší galerie z 19. století s řadou butiků a restaurací vám na seznamu nesmí chybět.

Katedrála sv. Michala a sv. Guduly – dokončeno počátkem 16. století, impozantní gotická katedrála. Její stavba trvala více než 300 let. Právě zde se konají všechny významné oslavy belgické monarchie: korunovace, svatby a státní pohřby.

Královský palác v Bruselu - Oficiální palác belgického krále v centru Bruselu se používá pro všechny druhy oficiálních akcí a lze ho navštívit od konce července do začátku září. Královská rodina sama žije na hradě Laeken, na předměstí Bruselu.

Mont des Arts – Tento „kopec umění“ je hezká zahrada s výhledem na čtvrť Sablon a městskou budovu.

Odpoledne skočte na metro do oblasti Heysel a navštivte Atomium. Pokud máte volnou chvíli, možná budete chtít vidět také Mini Europe. Je to jedna z nejhezčích památek v Bruselu. Kombinované vstupenky jsou k dispozici pro obě zajímavosti.

Lovaň

Cokoliv chcete od pravého belgického města, můžete najít v Lovani. Univerzitní město, tedy město ve městě, je zcela v souladu s rychle se měnící společností. Lovaň se nachází přímo v centru Belgie. Je to velmi malé a roztomilé město, které se najdete asi 30 km od hlavního města Bruselu. Jeho snadná dostupnost je výhodou. Ale existuje mnoho dalších dobrých důvodů k návštěvě.

Jeho kouzlo je nakažlivé a stále neobjevené turisty. Jako víkendovou destinaci si to cestovatelé nemohou vynachválit.

Určitě nejpozoruhodnější stavbou v Lovani je jeho radnice, která se nachází na Grote Markt. Postavena byla v 15. století jako soupeř té v Bruselu, kde se stavělo ve stejnou dobu. Je proslulá četnými sochami na fasádě. Některé nejvýznamnější osobnosti Lovaně a Belgie poznáte právě mezi sochami.

V Lovani si můžete užít i skvělé belgické pivo za podstatně nižší ceny než v Bruselu. Stejně tak jako tour po Stella Artois pivovaru, najdete zde ale i další zajímavé pivovary a tisíce druhů piva. Pro pivaře hotový ráj. Které jsou vaše oblíbené destinace v Belgii?

Aneta Strohová

Aneta, neboli také Ejnets, jezdí všude low-cost, hlavně po Evropě a Americe, ráda žije v evropských teplých krajích a píše o tom a svém životě na jejím blogu Ejnets. Její životní láska je Lisabon a dobré víno. O čemž se také na blogu dozvíte.