My vám zde představíme naše oblíbená, skrytá místa a hlavně pochoutky, které jen tak někdo nezná, abyste nemuseli chodit na místa, kde jsou i dalších tisíce cestovatelů. Lisabon má toho víc, co nabídnout a ne každý zná ty správná zákoutí.

Capela de Santo Amaro

Možná jste toto místo viděli na hodně fotografiích, ale pravda je, že se velmi těžko hledá. Místní se s tím určitě svěřovat nebudou a cestovatelé taky ne, protože by jim ostatní brali ty super fotky lisabonského mostu. Kaplička se vám bude líbit, protože zde ani během turistické sezony není ani noha a hlavně nabízí se zde nejlepší výhled na řeku a most.

Street art v části Graca

Lisabon je vyhlášený pro své pomalované stěny slavnými pouličními umělci. Najdete tady díla stejných umělců jako v Miami ve Wynwood Walls nebo Madridu v Tabacalerii. Jsou rozmístěna všude po městě a hodně z nich najdete i v části Graca, která je mírně mimo centrum, ale určitě za to stojí. Pokud vás neláká tolik street art, část Graca je sama o sobě velmi krásná. Má jedno ze známých Miradouros, odkud máte výhled na celé město a příjemné posezení u kostela.

Lisabon v květnu

V květnu a na začátku června celý Lisabon kvete, fialové stromy žakaranda zde rostou hojně a je to úžasná podívaná. Lisabon se zbarví do fialova a vám půjdou oči kolem. Pokud tedy chcete vidět Lisabon a nejdete sem vyloženě na dovolenou a pláž, i když v květnu už je to většinou možné, zkuste si vybrat druhou půlku května kvůli fialkové podívané.

Ten pravý Pasteis de Nata

O této pochoutce se dočtete všude a každý bude tvrdit něco jiného. Na ty nejznámější si počkáte občas pěknou frontu, než se na vás vůbec dostane. Ten nejlepší a skoro neznámý? Doce Real v části Principe Real. Je to ten pravý a nefalšovaný ze správných ingrediencí. O tomto místě moc lidí neví, jen místní, tak proč to také nezkusit. Najdete zde i další speciální portugalské pochoutky.

Santa Catarina Miradouro

Výhledy, tzv. Miradouros, jsou šperky Lisabonu. Ještě aby ne, když je Lisabon město sedmi kopců a pořádně si máknete, pokud ho chcete projít celý. Santa Catarina je ale místo, kde se scházejí obyvatelé na ty nejkrásnější západy slunce, máte přesně výhled, kde slunce padá do řeky u mostu, obzvláště během zimy. Kupte si dobré víno či pivo, usaďte se a hlavně si užijte živou hudbu, která tady skoro každý den probíhá. Schází se zde převážně místní omladina a vyhlídka má díky tomu úžasnou atmosféru. Zde se doopravdy do Lisabonu zamilujete.

Costa de Caparica

O Caparice jste jistě slyšeli, je to jedna z částí Lisabonu na druhé straně mostu, kam se jezdí na pláž a za surfem. Když ale přijedete autobusem, neskončete hned u první pláže, ale jděte asi dvacet minut dál. Najdete zde klid a mír od lidí a hlavně surfařů, kterých je v létě požehnaně ve vodě. A co víc? Jsou tu plážové domečky a ne ledajaké, roztomilé a barevné, které na žádné jiné pláži v okolí Lisabonu nenajdete.

God’s bread

„Kokosový chleba“ je další portugalská pochoutka, kterou musíte zkusit. Velmi sladký, ale moc dobrý. Je to spíše klasická buchta, ale rozhodně něco, co se jen tak nedočtete a rozhodně musíte zkusit. Neprodávají ho všude, tudíž se musíte po centru pozeptat, ale rozhodně na něj nesmíte zapomenout.

Casa de Alentejo

Skrytý palác uprostřed Lisabonu. Musíte doopravdy hledat, ale stojí to za to. Najdete zde velmi luxusní restauraci se samými portugalskými pochoutnkami, ale hlavně palác je posetý krásnými azulejos, což je veškerý základ portugalské kultury, i když jejich původ vůbec není portugalský, a jeho architektura vám vyrazí dech. Když se trefíte do dopoledních hodin, nikoho zde nepotkáte a máte možnost na pořízení krásných snímků.

Navštívili jste Lisabon? Najdete zde o moc víc skrytých a tajných míst, o kterých vám místní jen tak neřeknou. Pokud máte doporučení, určitě o nich dejte vědět.