Máte rádi tajemství? Pak neváhejte vstoupit do světa skrytých speakeasy barů – míst s kvalitním alkoholem a nevšední atmosférou třicátých let.

Temná boční ulička. Ústa zašeptají tajné heslo a těžké dubové dveře se otevřou. Prostor ožívá cinkáním skleniček, desítkami svíček a šelestem hlasů. Koncept skrytých barů vznikl v USA během období prohibice mezi lety 1919 až 1933. Tajným barům se přezdívalo speakeasies a za zamčené dveře jste se dostali až po vyslovení tajného hesla.

Jen v New Yorku bylo takových podniků přes 30 000! Alkohol tekl proudem a právě zde probíhaly bujaré večírky ve stylu těch, které známe z příběhu o velkém Gatsbym. Chtěli byste nakouknout? I dnes je to možné! Zde je několik tipů na podniky v cizině a Česku, které staví svou image na kultu tajemství.

Trillby & Chadwick

Katariinankatu, Helsinki, Finsko

„Haló? Detektivní kancelář? Máme domluvenou schůzku s panem Trillbym.“ Klik, dveře se otevírají. V helsinském speakeasy je zakázáno pořizovat fotografie či používat telefon, ideální příležitost užít si moment tady a teď. Vstup je neznačený, otevřete nenápadné černé dveře, v předsíni najděte oprýskaný telefon, skrz něj se spojte s obsluhou a vyčkejte na příchod asistenta pana Trillbyho, který vás uvede zpět do dvacátých let minulého století.

View this post on Instagram

Big in Japan

3723 Boulevard St-Laurent, Montreal, Kanada

Skrytý speakeasy bar s úctyhodnou kolekcí alkoholu, prim hraje samozřejmě japonské saké a whisky Nikka. Podlehnete-li atmosféře jazzových tónů, barmanů v nažehlených stejnokrojích a popíjení při svíčkách, objednejte si láhev japonské whisky – kdykoliv znovu zavítáte do baru, můžete popíjet ze své vlastní láhve jako pravý gentleman. Také vchod do tohoto podniku najdete za neznačenými šedými dveřmi.

View this post on Instagram

Moonshiner

5 Rue Sedaine, Paris, Francie

Jste na dané adrese a před vámi jen poněkud ošuntěle vyhlížející pizzerie Da Vito? Nebojte se, nejde o omyl, stejně jako opravdové prohibiční bary je i Moonshiner skrytý za celkem nevinně vyhlížejícím podnikem. Projděte restaurací a pak skrze chladicí místnost do baru s neuvěřitelným výběrem whisky (přes sto druhů!) a pozlacenými tapetami a objevte kouzlo prohibičních podniků.

View this post on Instagram

4e mur

Montreal, Kanada

Nedokázal váš případ vyřešit pan Trillby z Helsinek? Pak je tu kanadská detektivní kancelář 4e mur – k vašim službám! O přesnou adresu baru požádejte na webu podniku, můžeme ale prozradit, že se jedná o nenápadné dveře s nápisem Soukromá detektivní kancelář na Boulevardu St. Denis. Budete-li mít štěstí, večer vám zpříjemní burleskní vystoupení nebo živá hudba.

View this post on Instagram

Parlour

Krakovská 15, Praha 1, Česká republika

Nudí vás nápojové lístky v obyčejných barech? Nebo nemáte čas cestovat? V Parlouru žádné menu nečekejte, barmani míchají drinky podle nálady, chutí či názvů koktejlů dle fantazie konkrétních hostů. Klenot pražského barového podsvětí nijak nepokulhává za svými zahraničními kolegy!

View this post on Instagram

Absintový les

Střelniční 6/2, Moravská Ostrava a Přívoz, Česká republika

Ne všechny dobré české bary jsou v Praze, pragocentrismus stranou, tenhle bar se nachází v Ostravě, kraji rázovitém. Ke vstupu slouží heslo, nápovědou je rostlina, která je základní surovinou oblíbeného nápoje prokletých básníků, Absintu. Les překvapí také vkusnou dramaturgií, ve sklepě probíhají divadelní představení, autorská čtení a koncerty.

View this post on Instagram

Uvidíme se brzy na skleničce? Dejte mi do komentářů vědět o vašem oblíbeném baru!