Huaráz v Peru je město v Andách, které si velmi oblíbili turisté a horolezci z celého světa. Je to malé město, které nemá příliš co nabídnou, ale obklopují ho extrémní hory, nabízející spoustu outdoorových aktivit. Doopravdy není potřeba strávit v samotném městě tolik času, ale pokud je to jedna z prvních zastávek v Peru a nejste ještě zvyklí na nadmořskou výšku nad 3000 m doporučuje se zde zůstat déle a navyknout si, jinak si koledujete o nehezkou vysopkohorskou nemoc a velké bolesti hlavy.

Kdy navštívit Huaráz

Květen až září jsou ideální měsíce. Jedná se o zimní měsíce, ale je mnohem lepší pro turisty, protože v letních měsících dochází k tání na horách a je to období dešťů. Pro turistiku mohou být tyto podmínky tvrdé nebo v některých případech až nemožné k překonání.

Co dělat v okolí Huarázu

Zde jsou doslova nekonečné cesty pro pěší turistiku. Níže jsou uvedeny některé z nejkrásnějších, a proto jsou nejčastěji navštěvované turisty a sportovci. Co tady navštívit a podniknout?

Laguna 69–jednodenní výlet

Pokud jste prozkoumali Huaráz, je tato trasa pravděpodobně již na vašem seznamu. Nádherné tyrkysové jezero obklopují bíléi vrcholky hor. Při výletu uvidíte mnoho kopečků, vodopádů a pestrobarevných květin.

Je to super dostupný jednodenní výlet. Musíte jet s cestovkou (která vás odveze tam a zpět). Cenově vychází kolem 30 soles plus dalších 10 soles činní poplatek národnímu parku. Téměř každá turistická společnost ve městě vám prodá tuto prohlídku, na výlet se odjíždí denně kolem páté.

Laguna 69 poskytne ohromující pohled, který byste měli přidat do svého seznamu, ale nepodceňujte obtížnost výletu. Pokud se na něj vydáté hned potom, co dorazíte do Huarázu, tak budete trochu s nadmořskou výškou bojovat. Túra začíná ve výšce 3800 m a končí ve výšce 4600 m nad mořem, takže je to docela stoupání a pokud se setkáte s vysokohorskou nemocí, bude to extrémně obtížné, a ne tak zábavné.

Tip: Strávit alespoň jeden celý den v Huarázu (3050 m) předtím, než se pokusíte o nějaké túry. Nadmořská nemoc není zábavná a může být i nebezpečná.

Při cestě do Laguny se zastavíte na místě, kde si můžete koupit levnou snídani, ale je lepší si s sebou zabalit oběd a minimálně čtyři litry vody. Pro jistotu mějte i pršiplášť, protože počasí se může během několika minut změnit. Jedná se o celodenní výlet od ranních hodin a návrat kolem páté nebo šesté hodiny odpolední.

Santa Cruz Trek – víkendový výlet

Také velmi populární mezi Backpackers v podmínkách pěší turistiky v Huarázu.

Obvykle se jedná o třídenní až čtyřdenní túru, v němž jsou některé úžasné laguny a velmi známé hory (například hora z loga Paramount Pictures.) Různé tour agentury nabízejí tento výšlap včetně veškerého vybavení (někdy nabízejí i spací pytle, průvodce, osly, kteří vám ponesou věci). Prohlídka stojí okolo 350 soles, trochu se liší v závislosti na velikosti skupiny, a podle toho jestli průvodce mluví anglicky.

Můžete také prohlídku zkusit na vlastní pěst. Mějte ale na paměti, že pokud nemáte vybavení, náklady na jeho pronájem, nákup jídla a dopravy by se mohlo stát téměř stejně drahé jako organizovaná prohlídka, kde je o vás postaráno a vy se nemusíte tolik dopředu připravovat a vše pečlivě kalkulovat. Ceny v Peru nejsou přehnané, tudíž je občas lepší zkusit výšlapy s agenturou.

Pastoruri Glacier

Ledovec Pastoruri je jedním z nejjednodušších a zároveň nejoblíbenějších treků v Huarázu. Výlet je skvělou volbou pro denní aklimatizace s nadmořskou výškou, než dosáhnete pokročilejších treků. Ledovec Pastoruri se nachází 5250 m nad mořem a je jedním z mála ledovců, které přežily v tropických oblastech Jižní Ameriky. Procházka trvá asi 40 minut jedním směrem a vede přes jižní část hor Cordillera Blanca. Ledovec se v posledním desetiletí zmenšil o polovinu, takže stojí za to ho navštívit ještě předtím, než zmizí navždy. Opět ale není dobré nadmořskou výšku podceňovat a lépe se na to připravit, alespoň velkým množstvím vody.

Toto jsou tři velmi oblíbené treky v okolí Huarázu. Byl už jste tam někdo nebo se tam teprve chystáte?