Cartagena v Kolumbii je jedno z mála míst na zemi, které bezstarostně vlastní kouzlo starého světa. Nachází se na karibském pobřeží Kolumbie a je perfektní vstupní branou pro útěk z Jižní Ameriky. Centrum krásy Cartageny je přímo uvnitř historického opevněného města. S jeho dlážděnými uličkami, barevnými koloniálními domy a charismatickými občany je Cartagena absolutním ideálním místem pro vaši příští dovolenou.

Cartagena patří do světové dědictví UNESCO. Je to jedno z nejstarších měst v Kolumbii, bylo založeno v roce 1533 a má spoustu španělského koloniálního kouzla. Většina obyvatel města má afro-karibský původ, takže místní kultura je zcela odlišná od kultury vnitrozemí.

Užijte si pár hodin putováním po úzkých uličkách i rušných ulicích, obdivujte barevné domy, jasné graffiti, nástěnné malby a staré kostely. Uvidíte starší páry, které sedí venku na ulici, pijí kávu nebo hrají karty. Je to opravdu zajímavý pohled do kolumbijského karibského života a absolutně odlišný pohled od zbytku Kolumbie. Vibrující barvy, koloniální ruiny, desítky odrůd tropického ovoce, čerstvé ceviche, zřetelná místní kultura. Není na co čekat, Cartagena je ráj na zemi pro příjemnou dovolenou.

Kvůli velké oblibě Kolumbie v posledních letech může být Cartagena trochu přelidněná a čekají zde na vás i klasické turistické atrakce či lákadla. Není se čemu divit, toto město je doopravdy kouzelné, ale je lepší počítat s větším náporem turistů než na ostatních místech.

Navštivte hrad Castillo San Felipe de Barajas

Jednou z nejlepších památek, kterou můžete vidět a prozkoumat v Cartageně, je Castillo San Felipe de Barajas. Obrovský hrad byl postavený v letech 1630–1657 a rozšířen v roce 1762. Je to zastrašující obrovská a působivá stavba na severním konci města. Nemůžete ji přehlédnout.

Výlet si ale naplánujte na brzké ranní hodiny, později je v Cartageně velké teplo, ostré slunce a horko, což by vám mohlo procházku trochu znepříjemnit.

Projděte starou městskou část a podél zdi

Staré město je ze všech stran obklopeno vysokou kamennou zdí. Stěna je široká a nahoře plochá, takže můžete většinu z ní procházet. Dostanete se ni po schodech, které najdete kolem zdi.

Procházka je skvělým způsobem, jak získat pohled na město, pořídit kvalitní fotografie starší části a oceánu. Nebo si jen udělat hezký večer během západu slunce a sledovat dění kolem sebe.

Určitě si k tomu nezapomeňte dát jedno z oblíbených kolumbijských piv, tak budete mít ten nejlepší požitek ze starého města a pohledu na rozlehlý oceán.

Jíst jídlo na ulici, skvělá volba

Jeden z nejoblíbenějších zážitků v Cartageně (a celkově všude na světě) je putování po ulicích a ochutnávání jídel na každém rohu – a zde je toho opravdu hojně. Existuje tolik druhů, vůní a chutí– od ovoce po grilované maso až po zeleninu na páře. Rozhodně se vám to zalíbí víc než neustálé hodování v dražších restauracích, které ale také samozřejmě stojí v Cartageně za hřích, alespoň na ochutnávku.

Nesmíte zapomenout ochutnat výborné ceviche, které najdete jak u stánků, tak i v restauracích, ať už si vyberete cokoliv, jistě nebudete zklamaní. V Cartageně najdete také spousty smaženého, určitě by alespoň jedna pochutina neměla chybět na vašem seznamu.

Pláže

I když se Cartageně říká začátek Karibiku, pláže zde nejsou absolutně srovnatelné s těmi karibskými. Stále je zde otevřený oceán a jste hned u velkého města, proto voda může být sem tam znečistěná. Není se ale čeho bát, na plážích si odpočinete a užijete si teplou vodu a žhavé slunce. Na lepší pláže v okolí se můžete vydat i lodí, jako třeba Isla Tierra Bomba, kam se dostanete za 10 minut z pláže u města Bocagrande.

Playa Blanca je nejznámější ze všech pláží kolem Cartageny, má ukazovat ten pravý Karibik. To ale bohužel přitahuje i spousty turistů a místních, může se proto občas stát, že na pláži nebude jediné volné místo. Zkuste vyrazit, co nejdříve nebo pokud nechcete nic plánovat sami za sebe, jistě najdete i agenturu, se kterou můžete prodiskutovat vaše možnosti ohledně návštěvy této pláže.

Cartagenu si užijete jako barevné a chutné místo v Kolumbii, pokud ale zde nechcete zůstávat déle kvůli plážím či odpočinku, bude vám stačit na toto město něco kolem dvou tří dní a můžete cestovat dál. Centrum není velké, ale jistě si chcete užít trochu té atmosféry a nespěchat u toho.