O tom, že svět začal zase bez obav cestovat, svědčí i nárůst zájmu o poznávací zájezdy. Čeští turisté přitom míří dál, než je běžné, a tak kromě tradičních poznávacích cest autobusem po Evropě, chtějí procestovat i o něco méně obvyklé destinace, jako je například Madeira, Egypt nebo Island.

„Většina našich klientů v době covidu volila především relaxační dovolené, kdy si chtěla na chvíli odpočinout od každodenního stresu a i kvůli pandemické situaci a přísným opatřením raději trávila dovolenou na jednom místě, nejčastěji v resortu. S tím, jak spousta zemí své restrikce rozvolňuje a covid už není takovou hrozbou, pozorujeme zvýšený zájem o poznávací zájezdy,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. „Češi se zase dávají do pohybu a ptají se po poznávacích cestách, případně zájezdech, které kombinují cestování a odpočinek na pláži,“ dodává s tím, že i takovou dovolenou Invia nabízí a nabídka je dokonce pestřejší než obvykle.

„Na letošní letní sezónu jsme prodali zatím stovky zájezdů, ale klienti vyčkávají a kupují své cesty na poslední chvíli. Velký nárůst zájmu čekáme na samém konci února, kdy končí druhá vlna slev ve first minute nabídce, v níž je možné pořídit dovolenou až o 40 procent levněji,“ upozorňuje Řezníčková.

A kam se tedy letos v létě, anebo klidně hned teď, vypravit na poznávací dovolenou? U zákazníků agentury Invia zatím vede Itálie zahrnující Benátky, Neapol, Florencii a Řím, dále Francie, Švýcarsko, Maďarsko, Řecko, ale zájem je také třeba o Island. Ani při poznávacích zájezdech ale nemusíte zůstávat jen v těchto nejfrekventovanějších evropských zemích. Máme dalších pár tipů:

Landscape of Madeira island - Ponta de sao Lourenco / foto shutterstock

Madeira


Ostrov Madeira sice patří pod Portugalsko, ovšem polohou má blíže k Africe. Říká se jí Ostrov věčného jara, a proto sem můžete skutečně vyrazit celoročně a vždy tu bude stejně krásně - příjemně teplo, i když nikdy ne tropická horka. Madeira si proto vyloženě říká o to, aby ji člověk procestoval. Zkuste proto velký okruh po nejznámějších místech - uvidíte hlavní město Funchal, rybářské vesničky a přístavy, včetně Porto Moniz, kde se vykoupete ve skalních jezírcích. Čeká vás druhá nejvyšší hora ostrova Pico do Arieiro, odkud se otevírá úchvatný výhled na nejvyšší horu Pico Ruivo a okolní horské masivy a údolí. Podíváte se i na vyhlídku Eira do Serrado s nádherným výhledem do hlubokého Údolí jeptišek.

Luxor, Egypt / foto Unsplash-Invia.cz

Egypt

Máte rádi Egypt pro jeho krásné pláže, koupání či šnorchlování? Byl by hřích ho alespoň jednou v životě důkladně neprocestovat. Jezdit autem by mohlo být trochu jednotvárné, ale co se vydat za historií faraonů lodí po Nilu? „Navštívíte chrámy v Luxoru a Karnaku, samozřejmě Údolí králů, uvidíte přehradu Asuán, vydáte se ke slavným skalním chrámům Abu Simbel a výlet vás neochudí ani o překrásný chrám královny Hatšepsut. V Hurghadě, kam se obvykle přilétá i odlétá, si užijete i koupání nebo potápění,“ popisuje Řezníčková.

Albánie / zdroj Unsplash-Invia.cz

Albánie

Že by vás nenapadlo jet do Albánie? Mělo by. Tahle země totiž nabízí úplně všechno - hory, průzračné moře, krásnou přírodu i historickou architekturu, a také skvělé jídlo. Velký okruh po Albánii zahrnuje prohlídku města Kruje i pravoslavného kláštera Ardenica na pahorcích středoalbánského kraje Myzeque. Užijete si Albánskou Riviéru včetně letoviska Sarande. Jednou z dalších zastávek je je Syri i Kaltër (Modré oko), výjimečně silný krasový pramen vyvěrající nedaleko města Gjirokastër. Uvidíte také město Gjirokaster, jehož hradby ze 3. století jsou na seznamu dědictví UNESCO a užijete si také plavbu na Karaburun. Cestu po Albánii lze spojit také s návštěvou Makedonie.

Istanbul, Turecko / zdroj Unsplash-Invia.cz

Turecko

„Ani Turecko si nezaslouží, abyste sem vždy jezdili jen na pláž. Během poznávacího zájezdu uvidíte opravdu mnoho, například kamenné kaskády s jezírky Pamukkale, antické město Hierapolis, navštívíte Istanbul a jeho slavný chrám Hagia Sofia či Modrou mešitu, užijete si vyhlídkovou plavbu po Bosporu, těšit se můžete také na palác Topkapi a také na hlavní město Ankaru. Rozhodně stojí za to nevynechat ani hory, které se tu tyčí až do dvou tisíc metrů. Například z hory Uchisar máte nejkrásnější panoramatický výhled na celou oblast Kappadokie,“ doporučuje Andrea Řezníčková. Pobyt pak samozřejmě můžete zakončit odpočinkem na plážích Antalye.

Sevilla, Španělsko / zdroj Unsplash-Invia.cz

Španělsko

Vždycky jste toužili projet Andalusii, ale netroufli jste si cestu sami naplánovat? I to můžete udělat díky organizovanému zájezdu od cestovní agentury. Jen si to představte: Začnete v Malaze, jakmile si prohlédnete místní pamětihodnosti, vyrazíte na Gibraltar, za návštěvu stojí také přístavní město Cadiz, kde si můžete na chvíli odpočinout na přes tři kilometry dlouhé pláži Playa la Victoria. Rozhodně nesmíte minout Sevillu nebo třeba Cordobu, která láká turisty především svou arabskou architekturou. Granadě se přiblížíte vrcholkům pohoří Sierra Nevada a zakončit výlet můžete třeba v lázeňském městě Lanjarón.

Letecký pohled na tropickou ostrovní pláž, Dominikánská republika

Dominikánská republika

Dokonce i Dominikánská republika láká nejen na rajské pláže Karibiku, ale i na poznávací cesty, které perfektně snoubí nádhernou přírodu i poznávání měst. Tak například v národním parku Los Haitises budete obdivovat mangrovové laguny s nádhernými ostrůvky a pelikány, ale také jeskynní malby domorodých Tainů. Lodí se pak můžete přesunout na privátní ostrov Cayo Levantado, odkud se často vyráží na pozorování velryb. Další zastávkou je poloostrov Samana. Podíváte se i do Puerto Plata, jež leží mezi horami a oceánem. Kryštof Kolumbus zde přistál 11 července 1493 a když uviděl zářící oceán, pojmenoval toto místo Puerto Plata (stříbrný přístav). Nevynechejte ani Dominikánské Alpy a výlet k vodopádu Salto Baiguate. Cestou jistě neminete ani plantáže s cukrovou třtinou, výrobny slavného místního rumu nebo třeba tabáku.

Podle údajů agentury Invia čeští cestovatelé nejčastěji volí osmidenní poznávací zájezd, cestou přespávají v tříhvězdičkových hotelech se snídaní. Průměrná částka, kterou za takovou dovolenou zaplatí, je 13 500 Kč.