Odmítáte se zatím smířit s tím, že Vánoce jsou za dveřmi, a raději byste si ještě užili krásy podzimu? Máme pár tipů na horské túry, na nichž bude zima dostatečně daleko.

Jih Španělska

Užijte si prakticky letní počasí nejen na podzim, ale i během zimy na jihu Španělska. Abyste spolu s ním mohli objevovat i Portugalsko a Gibraltar, udělejte si základnu v obytném autě či karavanu. Osvědčená česká firma Campiri tu od letošního roku zajišťuje vozy i s tipy na konkrétní trasy a výlety. Dovolená, kterou pořídíte přes cestovní agenturu Invia, může trvat 7, 11 nebo 14 dní.

Například sedmidenní trasa vede z Málagy po pobřeží Costa del Sol až na Gibraltar a zpátky přes vnitrozemí Andalusie. Pokud vyrazíte na 11 dní, uvidíte tři nejznámější části španělského pobřeží, tedy Costa del Sol, Costa Tropical a Costa de Almeria. Čtrnáctidenní trasa vede až do portugalského Algarve za nejzazším jihozápadním výběžkem Evropy na Mys svatého Vincence. Vždy si ale užijete pláže, hory, města i zapadlé vesničky.

„Služba je flexibilní, a tak je možné cestu přizpůsobit osobním preferencím. Stačí prodejci agentury Invia sdělit, zda chcete svoji cestu zaměřit například na poznávání historických památek, nebo naopak právě na túry v horách. Zároveň ale platí, že vše je jen doporučení. Pokud se chcete vydat svojí vlastní cestou, jsme připraveni dopřát vám maximální svobodu,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková.

"Schody do nebe" úchvatný výhled na slavný horský chodník z Pico do Arieiro na Pico Ruivo na portugalském ostrově Madeira / foto shutterstock

Madeira

Jaro po celý rok zažijete na Madeiře, malém portugalském ostrově, který nabízí nekonečnou pestrost. Nejčastěji se sem jezdí chodit po horách a obdivovat místní útesy a výhledy na petrolejově modré vody oceánu. Většinou se turisté ubytují v hlavním městě Funchal, kde si také půjčí auto a vyráží na výlety. Ovšem i bydlení v malých přímořských vesničkách může být velká romantika. Půvabné je třeba městečko Paul da Mar.

Podle toho, kolik pěších túr chcete absolvovat, se potom odvíjí doba pobytu. Podle údajů cestovní agentury Invia však většinou vítězí osmidenní zájezd. Zajeďte si na východní cíp ostrova, kde je nejtepleji a útesy (například São Lourenço) tu jsou oranžové jako v Austrálii. Zbytek ostrova chvíli připomíná Skotsko, chvíli Havaj, náhorní plošina Paul da Serrao zase vypadá jako marocký Atlas. Na opačném konci ostrova je maják Ponta do Pargo s dalším úžasným výhledem na oceán. Jednou z nejkrásnějších je vyhlídka Sao Cristovao. A rozhodně si nenechte ujít přechod z Pico Ruivo na Pico do Arieiro.

Hory a údolí ostrova Gran Canaria při západu slunce, Španělsko / foto shutterstock

Kanárské ostrovy

Říká se, že každý z Kanárských ostrovů je vlastně jedinečným samostatným světem, o Lanzarote to platí dvojnásob. Díky sopečné činnosti, která ostrov dříve utvářela, je Lanzarote dodnes místem s neuvěřitelnými krajinnými scenériemi. Dokonalou ukázkou, jak asi dříve vypadal celý ostrov, je vulkanický národní park Timanfaya. Vyprahlá drsná krajina se tu však střídá s luxusními letovisky, strmými útesy, jeskyněmi i osamocenými plážemi.

„Největší z ostrovů, Tenerife, okouzluje krásnou přírodou národních parků, památkami zapsanými na seznamu UNESCO i nejvyšší horou Španělska Pico de Teide. Sever a západ ostrova Gran Canaria pak okouzlí strmými skalisky a drsnou krajinou, jeho východní a jižní pobřeží vábí velkými písečnými dunami i zlatými plážemi. V dokonale fotogenické krajině se střídají hluboké rokle, piniové lesy, palmy, kaktusy, písečné přesypy, romantické zálivy i malebné vesničky. Na dlouhé túry jako stvořené,“ přidává další tipy Jiřina Ekrt Jirušková.

Chorvatsko

Jen málokoho napadne vyrazit do Chorvatska jindy než v létě, což je už samo o sobě důvod, proč o tom začít přemýšlet. Hory jsou v Chorvatsku opomíjené, přestože jsou překrásné a na dosah i z pobřeží. Kousek od Zadaru je národní park Paklenica v pohoří Velebit, které milují horolezci, ale užijete si tu i překrásné túry, například na vrch Vidakov Kuk. Dokonalé túry čekají i v pohoří Biokovo, které je v posledních letech známé především pro krátký Biokovo Skywalk, kam se dostanete snadno autem. Ještě mnohem krásnější výhledy však nabízí túra kolem Červeného a Modrého jezera.

Využijte zároveň minimum turistů a vydejte se i na notoricky známá místa, která v létě praskají ve švech, ale teď tam budete určitě sami. Navštivte třeba národní park Krka a dopřejte si velký okruh také kolem dechberoucích Plitvických jezer.

Podzimní barevný pohled na Krkonošský národní park / foto shutterstock

České hory

Čekání na sníh je v posledních letech v Česku skoro jako čekání na Godota, a tak to proměňte ve výhodu a vyrazte si ještě užít pěší turistiku do českých hor. Dokonce i ta nejkrásnější místa teď budou hezky klidná a užijete si je bez davů. Klidně se tak v Krkonoších vydejte třeba k prameni Labe ze Špindlerova Mlýna přes Kozí hřbety k Luční boudě, nebo kolem Pančavského vodopádu a Labské boudy k prameni Labe. Na Šumavě prozkoumejte Modravu a vyrazte po stopách starých šumavských chalup.

Vydejte se ale objevovat také Beskydy, které se staly mekkou úžasných wellness hotelů, nebo třeba Jeseníky. Ten pocit, když vystoupáte nad mlhy a ocitnete se blíž slunci, modré obloze a vrcholkům hor, které se barví do podzimních odstínů, je prostě k nezaplacení, i když už se teploty pomalu začínají přibližovat nule.