Každý si jistě v předvánočním čase rád odpočine od stresu spojeného s nadcházejícím Štědrým dnem a vymění úklid a nákupy dárků za teplý svařák a nasávání vánoční atmosféry. Pokud byste letos rádi vyrazili omrknout vánoční trhy někam za hranice, můžete se inspirovat naším seznamem těch nejkrásnějších v Evropě.

Pirna

Německo nepochybně patří ve světě ke špičce při pořádání vánočních trhů a každoročně najdete krásné tradiční trhy ve všech německých městech. Většinu z nás zřejmě jako první napadnou Drážďany, které máme nejen velmi blízko u česko-německých hranic, ale také se jedná o vůbec nejstarší trhy v Německu. Co takhle ale zkusit trhy v menší a klidnější Pirně, kam dojedete dokonce rychleji než do populárnějších Drážďan?

Norimberk

Další vyhlášené vánoční trhy najdete v německém Norimberku na hlavním náměstí. Patří k největším a nejstarším v Evropě vůbec. Více než 180 červenobílých stánků zde nabízí nejen svařené víno, perníčky a klobásy, ale také třeba vánoční dekorace nebo ručně vyřezávané dřevěné betlémy.

Tallinn

Trhy v estonském hlavním městě zvolili čtenáři cestovatelského serveru European Best Destinations nejlepšími vánočními trhy pro rok 2019. Jestli jste zatím v Estonsku nebyli, nyní máte o důvod víc se tam podívat!

Budapešť

Maďarské hlavní město je nepochybně kouzelné v každém ročním období, ale v předvánoční atmosféře možná ještě o něco víc. Jedny z nejlepších evropských vánočních trhů hledejte na náměstí u majestátní baziliky svatého Štěpána.

Salcburk

Kdo je zvědavý, jakou sváteční atmosféru umí vytvořit naši rakouští sousedé, nejspíš zamíří přímo do Vídně. Nepřehlížejte ale malebný Salcburk! Mozartovo rodné město je samo o sobě nádherným místem, kde si kromě tradičních trhů užijete i okouzlující barokní architekturu.

Bruggy

Vyrazit můžete také do Belgie, a to třeba do pohádkových Brugg. V tomto malém historickém městě se pořádají vánoční trhy rovnou na dvou místech, včetně hlavního náměstí Markt, kde můžete obdivovat pohled na celé trhy z věže Belfried.

Sevilla

Možná by vás nenapadlo hledat vánoční trhy na jihu Evropy, ale to by byla chyba. Pokud nevěříte, že ledové kluziště a palmy jdou dohromady, zajeďte si třeba do španělské Sevilly.

Verona

Nebo si udělejte výlet do romantické Verony. Neočekávejte ovšem žádné teplé italské počasí. Verona totiž leží na severu Itálie a na horké nápoje na zahřátí tady v prosinci určitě taky dojde.

Lucemburk

Malé Lucembursko na mapě možná kdekdo přehlédne, ale obzvlášť v předvánočním čase stojí jeho hlavní město za návštěvu. Kromě roztomilých stánků a atrakcí po celém městě na vás čeká také působivá podívaná v podobě festivalu zimního osvětlení.

Vratislav

A nesmíme opomenout ani naše polské sousedy. Pohádkový čas si užijete třeba ve Vratislavi, a to doslova. Kromě stánků, vánočních stromků a světýlek se totiž vratislavské náměstí hemží také pohádkovými postavičkami a různými atrakcemi, které jistě ocení zejména děti.

Basilej

Naším posledním tipem je Basilej, která je považována za nejkrásnější a největší vánoční město ve Švýcarsku. Kouzelné trhy najdete na dvou náměstích v centru města – Barfüsserplatz a Münsterplatz. Stačí následovat vánoční světýlka, vůni klobás a sladkých perníčků.

Máte i vy své oblíbené zahraniční předvánoční trhy? Nebo si raději užíváte těch našich tuzemských?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.