Pro většinu lidí je v současné situaci cestování o něco dobrodružnější než za normálních okolností a zdá se, že aktuální globální vývoj nás v nejistotě ještě chvíli zanechá – uzavírání hranic či jednotlivých oblastí, měnící se omezení v jednotlivých zemích, rušení či změny letů, to je nová realita pro většinu cestujících. Jak se na změny co nejlépe adaptovat a na co si dát pozor, pokud cestujete do zahraničí, radí Eliška Dočkalová, ředitelka zákaznické péče online platformy Kiwi.com, která se s dotazy od cestujících setkává denně.

Cílovou destinaci vybírejte pečlivě

Ať už cestujete kamkoliv, počítejte s tím, že některé věci budou jinak, než jste zvyklí. Vždy se před odjezdem zjistěte informace o místní aktuální situaci a počtech nakažených, pokud máte tu možnost, vyhněte se „hotspots“, tedy místům s vyšší koncentrací lidí, a jeďte na méně frekventovaná místa. Stejně tak berte v potaz vládní doporučení (u nás například tzv. semafor), požadavky na karanténu či negativní COVID-19 test před příjezdem do země (či zpět). Některé země mohou při vstupu vyžadovat dodatečnou dokumentaci, například další zdravotní potvrzení, nebo kontaktní formulář Passenger Locator Form.

„Pokud váš itinerář zahrnuje přestup během mezipřistání a budete opouštět tranzitní zónu letiště, pamatujte na to, že pro vás tak platí stejná pravidla, jako při vstupu do země,“ připomíná Eliška Dočkalová a doplňuje další užitečnou stránku pro důležité cestovní a zdravotní informace, Centrum pro kontrolu a prevenci nemoc. Užitečné informace najdete také přímo na stránkách Kiwi.com

Letadlo, pozemní přeprava nebo obojí?

Letadlová i pozemní přeprava mají i v současnosti svá pro i proti. Některé studie dokládají, že se mikrobi během letu nepřenášejí (díky specifické cirkulaci a filtraci vzduchu) snadno, na druhou stranu je těžší dodržovat bezpečnostní odstupy jak v letadle, tak na letišti u terminálů a bezpečnostních kontrol. Pokud tedy cestujete letadlem, snažte se ve frontách udržet odstup, nedotýkejte se madel u eskalátorů, klik či vozíků (případně si pak vydezinfikujte ruce). Svou palubní vstupenku mějte k dispozici ideálně na smartphonu, abyste předešli výměně papírových dokumentů.

Pamatujte, že některé letecké trasy mohou být pozměněny či úplně zrušeny, letové řády jsou redukované, nabízí se tedy možnost kombinace letecké a pozemní dopravy, díky které se dostanete do finální destinace. Tuto možnost můžete využít na Kiwi.com, kde díky jeho algoritmu najdete nejen unikátní letové trasy, ale také kombinace letů a pozemní dopravy v jednom cestovním itineráři.

Pokud si děláte výlet třeba do Varšavy, můžete si cestu tam užít z vlaku, zpátky se pak rychle vrátit letadlem

Ověření dostupnosti letů

Omezení a rušení letů je bohužel stále poměrně častým jevem. Ačkoliv se aerolinky i zprostředkovatelé snaží své pasažéry informovat co nejdříve, komunikace mezi články může mít zpoždění. Doporučuje se proto sledovat, zda je váš let stále naplánován k odletu. Užitečným tipem je využívání stránek jako Flightradar24.com , Flightaware.com či Google, kam je možné zadat číslo (čísla) letu, stejně jako na stránkách letiště či aerolinky.

Cestovní pojištění

Cestovní i zdravotní pojištění je samozřejmostí i za normálních okolností, během pandemie však jeho důležitost ještě stoupá. Určitě tedy před cestou zkontrolujte jeho platnost a pamatujte na to, že ačkoliv je situace při rezervaci cesty v normálu, může se rychle změnit a v takovém případě (pokud nejste pojištěni) můžete přijít o nemalé peníze.

Čtěte obchodní podmínky přepravce

Zejména pasáže věnující se vracení peněz v případě zrušení letu. „Pamatujte na to, že vaše vlastní rozhodnutí neletět, ať už z důvodů obav, nebo vykazování příznaků nemoci, vás bohužel zbavuje nároku na vrácení peněz od aerolinky,“ upozorňuje Eliška Dočkalová na častý dotaz cestujících.

Lišit se mohou dočasně podmínky i pro kabinová zavazadla – některé aerolinky například snížily povolené množství zavazadel na palubě. Kabinová zavazadla, která se nevejdou pod sedadlo, budete muset s největší pravděpodobností odbavit.

Levnější let? Jde to i netradičně

Jedno z oblíbených řešení při hledání levných letenek je využití spojování letů, zejména při delších vzdálenostech. Častokrát jde totiž o levnější variantu než přímý let. Je tu ale ještě jedna možnost, trik zvaný „skiplagging“. Jednoduše řečeno jde o let s mezipřistáním, kdy z přestupní stanice uděláte cílovou.Cenová politika aerolinek je ovlivněna mimo jiné aktivitami konkurence či obsazenosti letu, a tak může nastat paradoxní situace, kdy dálkový let s přestupem ve vaší cílové destinaci je levnější než přímý let do této destinace. Protože Kiwi.com vyhledává veškeré možné varianty letů, najdete zde i tento typ letů.

„V tomto případě je však třeba pamatovat na to, že můžete cestovat pouze s kabinovým zavazadlem. Aerolinka totiž počítá s tím, že letíte až do finální destinace, kterou jste rezervovali, takže odbavené zavazadlo by letělo až tam. To samé platí pro případná víza – abyste si takový let mohli zarezervovat, musíte je mít platná pro finální destinaci, ačkoliv až do ní neletíte,“ vysvětluje Eliška Dočkalová.

Bezpečnost především

Ať už cestujete, či nikoliv, je extrémně důležité dodržovat pravidla, která brání šíření viru. Při cestách do zahraničí to platí snad ještě více, a proto se ujistěte, že dodržujete všechna bezpečnostní pravidla – noste roušku tam, kde je to vyžadováno, včetně letiště a paluby letadla. Při delších letech mějte při ruce roušek víc, abyste je mohli měnit. Noste při sobě dezinfekční gely, případně rukavice či ochranný štít, dodržujte opatření o bezpečné vzdálenosti (tam, kde je to možné, ideálně 2 metry od ostatních cestujících).