Už jsme vám napsali, proč se na El Camino vypravit, nyní vám poradíme, co budete potřebovat a jak se na to připravit. Na internetu najdete spoustu článků a rozhovorů, co si vše na cestu připravit. Občas je doopravdy zbytečné tahat s sebou extrémní výbavu.

Co všechno si tedy zabalit, abyste nebrali zbytečnou zátěž a vaše záda vám při cestě společně s nohama nevypověděly službu.

Výbava a nezbytné věci na cestu

Začněte kvalitním batohem, zkuste udělat pořádný průzkum na internetu, ale doporučujeme čím lehčí a menší, tím lepší. Obzvláště během léta se batoh či krosna může stát vaším úhlavním nepřítelem.

Hned na to nezapomeňte si zařídit vás poutníkův pas, bez něj je vaše cesta zbytečná, jelikož právě sem sbíráte razítka dvakrát za den, abyste se následovně mohli prokázat, že jste cestu doopravdy ušli, kolik kilometrů dohromady to bylo a samozřejmě sbírání samotných razítek dá člověku krásný pocit zadostiučinění – další kilometry jsou za vámi. Pas stojí kolem 200 Kč, 4 eura, a díky němu vám pak připraví certifikát o absolvování vaší cesty.

Spacák, popřípadě i stan. Ubytování budete vždy v albergue tedy ubytování pro poutníky, kde většinou potřebujete mít s sebou vlastní spacák. Přes léto mohou být albergue plnější, tudíž někteří lidé preferují stan, což dává opět vaší cestě další rozměr, jak se spojit s přírodou a celou poutní cestou.

Klobouk a pláštěnka. Sever Španělska může být nevyzpytatelný, co se počasí týče, nás na cestě potkalo ostré slunce i silné deště, kvalitní oblečení a obuv před deštěm nebo na pochod na rozpáleném asfaltu, jsou základní pilíře vaší výbavy. Často se nebude kam schovat a bohužel často vede samotná cesta po silnicích.

Co se týče hygieny, doporučujeme sudocrem na rychlé zahojení drobných ran. Vazelína by vám mohla pomoci po večerech na rozbolavěná chodidla a změkčení kůže. Panthenol krém na popáleniny, pokud plánujete cestu během slunečních měsíců. Mně osobně pomohly i prášky na bolest, když přišel třetí kritický den a bolestí nohou a kloubů bylo těžké i spát. Nezapomeňte náplasti všech velikostí.

Fyzická příprava

Jak jsme psali v předešlém článku, není potřeba většího tréninku před vaší El Camino cestou. Měli byste však mít trochu prochozenou obuv by a doporučujeme i vyzkoušet výbavu v batohu a chůzi s batohem na zádech. Jistě, menší trénink v podobě běhu či pochodů nemůže být na škodu, ale samotné El Camino je i o překročení vašich limitů a zkoušky něčeho nového, tudíž zbytečné přepínání se před cestou ničí efekt samotné poutě do Santiaga.

Vyrazte proto v dobré náladě a zkuste při pouti nechat všechny vaše starosti a problémy stranou, na cestě je nejdůležitější motivace a ta by vás nikdy neměla opustit, ať už je jakákoliv.

Aneta Strohová

Aneta, neboli také Ejnets, jezdí všude low-cost, hlavně po Evropě a Americe, ráda žije v evropských teplých krajích a píše o tom a svém životě na jejím blogu Ejnets. Její životní láska je Lisabon a dobré víno. O čemž se také na blogu dozvíte.