Nejnovější chloubou cyklostezek v Trentinu se stala trasa, která vede podél údolí Fiemme a Fassa na úpatí vrcholů světového dědictví UNESCO. Podzim je ideálním obdobím k objevování nových tras na horském kole.

Údolí Fiemme a Fassa rámují všudypřítomné stěny Dolomit, Latemar, Catinaccio, Sassolungo a Sella. V této krajině, jíž dominují vertikály, můžete bez velkých výškových rozdílů projíždět těmito dvěma údolími východních hor po „Green Road Dolomity“, která v roce 2022 získala zvláštní uznání v rámci Green Road Awards, skutečných Oscarů italské cyklistické turistiky, a křižuje dvě trentinská údolí v délce více než 50 km. Ve stínu modřínových a jedlových lesů v blízkosti vesnic projedete celou trasu za doprovodu tekoucí vody říčky Avisio. Tato cyklostezka spojuje území obcí Fiemme a Fassa: začíná od hranice s provincií Bolzano a po velkém úspěchu Green Road dell'Acqua opět spojuje udržitelnou mobilitu s uměním, historií, kulturou, pomalým turismem, pohostinstvím a příroda.

Cesta

Začíná od průsmyku San Lugano na hranici s provincií Bolzano a klesá podél údolí Val d'Aguai a Predaia do Castello di Fiemme. Z Moliny do Predazza vás čeká 20 km pohodového šlapání bez náročných stoupání, většinou podél řeky Avisio. V oblasti Cascata můžete obdivovat velkou masu vody Rio di Val Moena, která z výšky přes 25 metrů padá do jezírka pod ním. Z vesničky Masi di Cavalese se oklikou po obecní silnici můžete vydat nahoru směrem na Cavalese. Cyklostezka / pěší stezka pokračuje podél železniční trati Ora-Predazzo: impozantní železné železniční mosty přes Avisio a Travignolo jsou zajímavým svědectvím o architektuře minulosti. U jezera Lago di Tesero projdete přes běžecké centrum, místo vybavené také službami a asistencí pro kola. Na km 11,5 se nachází charakteristický krytý most přes potok Avisio, nejstarší v Trentinu. Trasa nakonec dorazí do Predazza v úseku mezi květinovými poli, farmami a velkolepými výhledy na hory.

V létě roku 2020 byl v Predazzu otevřen nový silniční obchvat města: 5 km cyklostezky pro bezpečnou jízdu, která vám umožní přejet starý železniční most přes potok Travignolo, postavený v roce 1915 a používaný až do roku 1963. Vesnička Forno je vstupní branou do údolí Fassa. Po Moeně trasa pokračuje směrem na Soraga, Vigo di Fassa a Pozza di Fassa, aby pak cyklisty zavedla na Mazzin a Campitello. Na trase jsou dvě občerstvení pro cyklisty: v Predazzu je Avisio, zatímco druhý se nachází na okraji Moeny. Kdo se vydá po cyklostezce z Canazei do Moliny, může k návratu využít kyvadlovou dopravu Fiemme Fassa Bike Express.

Podzimní výlety

Nejčerstvější vzduch, živé barvy přírody. Podzim je ideálním obdobím pro cykloturistiku v horách po síti stezek pro horská kola v Trentinu, celkem asi 8000 km.

Údolí Val di Sole je plné lesních cest a perfektně vyšlapaných stezek, ideální také pro fanoušky jedné z nejoblíbenějších cyklistických specialit současnosti, šotoliny. Díky specializovaným trasám, které se vinou v nadmořských výškách mezi 640 a 2 200 m, s maximální délkou asi 40 km a převýšením kolem 1 600 m., je to zážitek vyzkoušet. Trasa dlouhá 45 km se vine z Ossany do Cavizzany poblíž vesnic střední a dolní části Val di Sole po vedlejších a lesních cestách. Druhá, o délce 39 km, pak v lesích Alta Val di Sole z Fucine di Ossana do Passo Tonale.

Na náhorní plošině Vigolana, pár kilometrů od Trenta, můžete na kole projet 60 km významnými scénickými, historickými a ekologickými místy. Plošina, sevřená ze dvou stran horami Vigolana a Marzola, vypadá jako široké a příjemné údolí s typicky venkovskou krajinou, ve které dole dominují ovocné plodiny a louky a na svazích majestátní jehličnaté lesy, buky a kaštany, které se na podzim rozzáří živějšími barvami. Okruh se vine převážně po polních cestách spojujících řadu kratších tras, které lze absolvovat i pěšky, protože vycházející z obydlených oblastí.

Na náhorní plošině Paganella si můžete projít tratě tří částí Bike Parku - všechny vzájemně propojené díky vlekům - a které prodlužují otevírací dobu o víkendech až do konce října. Nejpůsobivější stezkou je vzhledem k prostředí, kterým prochází, je Willy Wonka: středně náročná stezka o délce 4,4 km, která spojuje bezpečnost a zábavu pro všechny skupiny uživatelů, od začátečníků po experty, prostřednictvím několika navazujících pasáží v lese. Zejména north shore a ještě velkolepější kaňon, který díky zvláštní krajině nabývá téměř pohádkové atmosféry, umocněné barvami podzimního lesa.

Ve Val di Fassa je až do 29. září díky lyžařským vlekům otevřeným pro přepravu kol možné absolvovat trasu Sella Ronda MTB Tour v obou směrech kolem monumentálního pohoří Sella. Tato túra vyžaduje odpovídající fyzickou přípravu na zvládnutí některých stoupání a sestupů, u kterých je zapotřebí obratnost a zkušenosti. Trasa prochází mnoha samostatnými singletraily, stezkami a lesními cestami, které mohou využívat i nejen cyklisté.

(www.sellaronda-mtb.com/)

Val di Fiemme / foto PillowLab

Hledáte-li více neobvyklých tras v oblasti Garda Trentino, můžete se dostat do Ranzo nad Valle dei Laghi a vydat se na trasu pro horská kola, které hraničí s náhorní plošinou Paganella. Trasa vychází z města a po úseku po stezce San Vili se dostanete do oblasti Bael s výhledem na soutěsku Sarca, Stenico a San Lorenzo v Banale. Nenáročná cesta v lesích, která spojuje horské chaty, vede směrem k jezeru Molveno. Jakmile dorazíte na břeh jezera, budete podél něj pokračovat až do města Molveno. Pokračujte směrem na Andalo s pohořím Brenta v pozadí a poté po lesní cestě na plošinu Dosson. Když dojedete na sjezdovky, vyjeďte mezi horské pastviny Monte Gazza a poté pokračujte dolů směrem k Margone a vraťte se opět směrem k městu Ranzo.

Podzim v Trentinu? Úplně jiný příběh!

Intenzivní barvy listů, vůně vína, které zraje v sudech, ticho lesa, potěšení ze dnů strávených v pomalém tempu, kdy si můžete vychutnat každý okamžik a všechny jeho drobné nuance. Podzim v Trentinu je přesně takový: je to úplně jiný příběh! Jiná obloha, jiná barva, jiná chuť, jiná atmosféra... jiný svět, který čeká, až ho objevíte.

Nadechněte se, jste v Trentinu.