Myanmar je zatím poměrně novou cestovní destinací; dveře do této země jihovýchodní Asie se turistům otevřely teprve v roce 2011. Stále se tedy jedná o velmi autentické místo, které určitě stojí za to navštívit. Máme pro vás souhrn toho nejdůležitějšího, co byste měli vědět, než pojedete do Myanmaru.
Barma nebo Myanmar?
Nejdřív ze všeho si ujasněme název – jmenuje se tahle země Barma, nebo Myanmar? Barma je původní název. Země byla v roce 1989 oficiálně přejmenovaná na Myanmar. Ne všichni ale toto nové jméno znají a zejména pro starší generace je to stále Barma, takže v dnešní době ještě pořád uslyšíte oba názvy. Je tedy dobré vědět, že se jedná o jednu a tu samou zemi.
Půlhodinové časové pásmo
Není úplně obvyklé, aby se země nacházely v takovém časovém pásmu, které se odchyluje od těch vedlejších o půl hodiny. Na světě totiž existuje pouze několik takových případů, a právě Myanmar je jedním z nich: čas je zde posunutý o půl hodiny za Thajskem. Dalšími asijskými zeměmi v půlhodinových časových pásmech jsou Indie, Šrí Lanka, Írán a Afghánistán. Nepál dokonce leží ve třičtvrtěhodinovém pásmu.
Vízum do Myanmaru
Občané České i Slovenské republiky mohou do Myanmaru vstoupit pouze s platným vízem. Naštěstí si ho lze jednoduše zařídit on-line za $ 50. Do žádosti musíte závazně uvést místo, kde vstoupíte do země, takže je dobré si nejprve koupit letenky (případně zjistit, zda je vámi zvolený pozemní hraniční přechod otevřen pro cizince). Vyřízení elektronického víza trvá až tři dny.
Proč nosí muži v Myanmaru sukně?
Tradičnímu barmskému oblečení se říká londži a vlastně to vůbec nejsou sukně. Jedná se o velký kus látky, který se váže kolem pasu, takže vypadá jako sukně. Nosí ho jak muži, tak ženy, i když se jeho vzhled pro obě pohlaví liší.
Proč jsou všude na zemi červené fleky?
Nemůžete přehlédnout, že chodníky po celém Myanmaru jsou posety červenými skvrnami. Nebojte se, není to žádný pozůstatek krvavých konfliktů. Jedná se pouze o následek místní drogové závislosti. Řeč je o betelu, přírodní návykové látce, která je v Myanmaru legální a velmi rozšířená. Místní žvýkají betelové listy s tabákem a dalšími přísadami a následovně všude plivají červené sliny. Pravidelné konzumenty betelového sousta poznáte snadno – jejich zuby jsou zkažené a zbarvené do černo-červena.
Co to mají lidé na obličeji?
Další zajímavostí v Myanmaru je tanaka, žlutá dekorace, kterou si v této zemi téměř všichni (častěji však ženy) natírají na tváře, nos nebo klidně i celý obličej. Tanaka je přírodní kosmetický produkt pocházející ze stejnojmenného stromu a má mnoho blahodárných účinků na pleť. Používá se jako ochrana před slunečním zářením, k vyhlazení a zchlazení pleti, ale také jako dekorace.
Až budete v Myanmaru, doporučuji tanaku vyzkoušet na vlastní kůži. Poznáte tak zdejší tradice z první ruky a určitě tím i potěšíte místní, kteří považují tanaku za krásný doplněk. Tanaka je navíc výhradně barmská záležitost, se kterou se nesetkáte nikde jinde na světě.
Měna v Myanmaru
V Myanmaru se platí myanmarským kyatem (vyslovuje se čat). Kyaty nejjednodušeji získáte směněním amerických dolarů za místní měnu přímo v zemi. Ale pozor, vaše dolarové bankovky musejí být zbrusu nové a nepoškozené – jakmile budou ohnuté, počmárané nebo jinak poškozené, směnárna je nepřijme. Dohlíží se na to opravdu důkladně. Pokud nemáte dolary, můžete si také za poplatek vybrat z bankomatu.
Kyat je měna, kterou zatím mimo území Myanmaru nepořídíte ani nevyměníte. Pokud vám tedy na konci dovolené kyaty zbydou, nechte si je před odjezdem ze země opět směnit.
V turistických oblastech často lze platit také dolary, ale používat místní měnu bývá výhodnější.
TIP! 39 nejlevnějších zemí světa, které navštívit
Za vstup do nejzajímavějších oblastí musíte platit
Chystáte se do Baganu? Mandalay? K jezeru Inle? Počítejte s tím, že všechna turisticky oblíbená místa mají zavedené poplatky pro cizince. Například vstup do Baganu stojí 25 000 MMK na tři dny, v oblasti Inle zaplatíte 13 500 MMK na pět dní a za archeologickou zónu v Mandalay 10 000 MMK také na pět dní. (Ceny jsou z roku 2018.) Tato místa jsou turisticky nejoblíbenější, ale menší částky po vás budou chtít i jinde.
Cizincům vstup zakázán
Myanmar vítá cizince na svém území teprve několik let, ale neznamená to, že jim dovolí cestovat všude. V zemi stále existuje mnoho míst, která jsou cizincům nepřístupná. Někdy se jedná o celé státy, jako v případě Rakhinského státu na západě země (epicentrum rohingské krize), někdy jen o menší území. Pokud chcete například navštívit královský palác v Mandalay, připravte se na to, že pro cizince je vyhrazený pouze jeden z mnoha vchodů k paláci a musíte se držet jen na vyznačené cestě.
Budete-li cestovat po standardní turistické trase, nebudete mít žádný problém. Jestli se ale chcete vydat i do vzdálenějších oblastí, zjistěte si radši předem, zda tam cizinci vůbec smějí.
Jak je to v Myanmaru s internetem?
Zajímá vás, jestli se v Myanmaru připojíte k internetu? Nebojte se, internet už v zemi dávno není cenzurovaný a wi-fi připojení najdete dnes ve většině hotelů a hostelů a někdy také v restauracích. Z mé zkušenosti je ale často pomalé, takže doporučuji koupit si na letišti místní SIM kartu s daty – několik GB dat v jihovýchodní Asii nestojí skoro nic.
Připravte se na příjezdy ve čtyři ráno
Po Myanmaru se skvěle cestuje autobusem. Většina meziměstských autobusů ale jezdí v noci a z nějakého důvodu do destinací jako Bagan, Inle nebo Yangon téměř vždy přijíždí ve čtyři hodiny ráno. Noční autobusy jsou podle mě skvělým způsobem, jak ušetřit něco málo za ubytování, ale smlouvat s neodbytnými taxíkáři, když jste ještě v polospánku, rozhodně nebylo mojí oblíbenou aktivitou v Myanmaru. Naštěstí hotely a hostely bývají na noční příjezdy zvyklé a většinou vás i v tuto nekřesťanskou hodinu ubytují.
Luxusní noční autobusy
Kvůli brzkým příjezdům byste ovšem na noční autobusy v Myanmaru rozhodně neměli zanevřít. Pokud tady čekáte staré, rozpadající se rachotiny, budete příjemně překvapení. Až totiž uvidíte VIP autobusy v Myanmaru, nebudete chtít věřit tomu, že se nacházíte v rozvojové zemi. (VIP autobusy používá víc turistů než místních, jsou o něco lepší než obyčejné autobusy. Pořád jsou ale nesmírně levné, takže není důvod trpět ve starém vozidle bez klimatizace.)
Noční VIP autobusy v Myanmaru jsou klimatizované, s pohodlnými sklápěcími sedačkami, dekami, spoustou místa pro nohy, svačinou, obrazovkami a někdy dokonce i wi-fi a zásuvkami. Tolik pohodlí nebudete mít ani v letadle!
Trochu zvláštní je ovšem to, že když autobus zastaví v jednu ráno na záchodovou a občerstvovací pauzu, řidič vyžene všechny pasažéry ven a zamkne dveře autobusu, takže chtě nechtě musíte vystoupit.
Ne příliš luxusní silnice
I když jsou noční autobusy velmi pohodlné, tak spát se vám v nich možná stejně bude těžko. A to z toho důvodu, že silnice v Myanmaru jsou plné děr a výmolů a celkově ve špatném stavu. Připravte se na kodrcavou jízdu!
Pozor na díry
Díry nenajdete jenom na silnici, ale také na chodnících, a tím myslím obrovské otvory v betonu plné odpadních vod. V Myanmaru si dávejte pozor, kam šlapete.
Pravá nebo levá?
Na které straně silnice se jezdí v Myanmaru? Na pravé. Úplně běžně ale narazíte také na auta s volantem na pravé straně. Myanmar je totiž bývalá britská kolonie, v níž se až do roku 1970 jezdilo vlevo a mnoho aut vám to dodnes připomene.
Jak se oblékat v Myanmaru
Myanmar je stále poněkud konzervativní země. Nikdo se sice neurazí, ani vám nic nebude vyčítat, když budete na ulici chodit v tílku a šortkách, ale i přesto doporučuji zahalit se trochu víc než třeba v turistickém Thajsku. Všichni místní nosí londži nebo dlouhé kalhoty a často i dlouhé rukávy a je slušností váš styl oblékání tomu jejich trochu přizpůsobit. Dlouhé sukně a volné kalhoty se vám stejně budou hodit při každodenních procházkách po barmských chrámech.
Cestování naboso
U každé pagody nebo náboženského místa si musíte sundat boty i ponožky. To platí obecně o všech buddhistických zemích, ale v Myanmaru ještě o něco víc, bez bot se totiž chodí nejen uvnitř chrámů, ale také po celém chrámovém pozemku. Poskakování naboso po rozpálené zemi si v Myanmaru užijete ažaž!
Budete středem pozornosti
Barmánci si ještě úplně nezvykli na cizince, takže se připravte na spoustu zvědavých pohledů. Mnoho Barmánců si taky klidně řekne o selfíčko s vámi (jsou totiž moderní!). Je to trochu podobné jako cestování v Číně, jen lidé v Myanmaru jsou o hodně slušnější a usměvavější.
Myanmar v období dešťů
V Myanmaru jsem cestovala v září, tedy uprostřed období dešťů, a zažila jsem jenom několik deštivých dnů, jinak bylo pořád teplo a slunečno; obzvlášť v Baganu je velké sucho. Možná jsem jenom měla štěstí. Období dešťů je vždycky trochu risk, ale na druhou stranu téměř nikde nepotkáte moc turistů. Pokud je však vaším snem proletět se v horkovzdušném balonu nad Baganem, na období dešťů rovnou zapomeňte. Sezona horkovzdušných balonů trvá pouze od října do dubna.
Je bezpečné jet do Myanmaru?
S návštěvou Myanmaru se stále pojí otázka etiky a bezpečnosti, což je způsobeno politickou situací, rohingskou krizí a nedávným uvězněním dvou novinářů za informování o násilí v Rakhinském státě. Pravda je ale taková, že žádná z těchto věcí se turistů přímo netýká, a kromě několika nepřístupných míst vás v cestování nijak neomezuje.
Rozhodnutí jet do této země je samozřejmě jen na vás, ale já osobně cestování v Myanmaru odmítám bojkotovat na základě politiky, protože místní lidé (kteří jsou mimochodem jedni z nejhodnějších, co jsem kdy potkala) si podle mě nezaslouží být trestáni za hříchy své vlády. V Myanmaru jsem se navíc vždy cítila bezpečně a vítaná. Schválně se jeďte do téhle země podívat sami a přesvědčte se na vlastní oči.
A protože jste v jihovýchodní Asii…
A nakonec jsou tu věci, se kterými se nesetkáte pouze v Myanmaru, ale v jihovýchodní Asii obecně. Pokud jste ale v jihovýchodní Asii zatím nebyli, připravte se na chaotickou dopravu, spoustu skútrů, plastu a odpadků, levné pouliční jídlo, turecké záchody a neexistující toaletní papír. Také nepijte vodu z kohoutku.
Už jste byli v Myanmaru? Pokud stále váháte podívejte se na 15 dalších důvodů proč navštívit Myanmar!
Michaela Ordošová
Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.