Argentinská metropole se každoročně umisťuje mezi nejnavštěvovanější města Latinské Ameriky. Ať už si naplánujete delší pobyt nebo zavítáte do Buenos Aires pouze na jeden nebo dva dny, má město rozhodně co nabídnout. Co navštívit, jak se tu pohybovat a na co si i během krátké návštěvy dát pozor?

Buenos Aires za jeden den: centrum města

Městu se někdy přezdívá „Paříž jihu“ nebo „Paříž Ameriky“. To je dané výrazným vlivem různých evropských architektonických stylů, které se v ulicích mísí. Uvidíte zde například španělský koloniální, secesní, novogotický a samozřejmě také francouzský styl. Pro mnohé Evropany bývá Buenos Aires pouze krátkou zastávkou či přestupní stanicí v rámci turistického zájezdu do Patagonie. Během jednodenní pěší vycházky po centru tedy určitě nevynechejte Náměstí republiky s bílým obeliskem, který se nachází uprostřed Avenida 9 de Julio, což je aktuálně nejširší boulevard světa. Poté zahněte do ulice de Mayo. Na jejím západním konci stojí neoklasicistní palác z bílého mramoru, kde sídlí argentinský Národní kongres. Na druhém konci ulice se nachází Plaza de Mayo, kde stojí růžový prezidentský palác a metropolitní katedrála. Poté pokračujte dál až do nově upravených doků. Na vodě tu stojí fregata a uvnitř najdete malé námořní muzeum. V okolí doků jsou příjemné restaurace k posezení, tak nezapomeňte ochutnat výborný argentinský steak.

Buenos Aires za dva dny: barevná čtvrť La Boca

Vezměte si taxi a nechte se odvézt do čtvrti La Boca. Známou turistickou část tvoří v podstatě jen několik krátkých ulic (zejména barevná ulice Caminito), spojujících fotbalový stadion La Bombonera klubu Boca Juniors se severním břehem řeky Riachuelo, ale nachází se zde spousta kaváren a restaurací. Některé mají dokonce vlastní pódium pro vystoupení tanečníků tanga.

Pokud místo ulicím dáváte přednost klidu a přírodě, navštivte rozlehlý městský park Reserva Ecológica Costanera Sur, který se rozkládá na ploše 350 hektarů. Vstup je zdarma, ale počítejte s tím, že v případě špatného počasí je areál parku často z bezpečnostních důvodů uzavřen.

Hromadná doprava v Buenos Aires

Ať už přiletíte na mezinárodní nebo vnitrostátní letiště, pro cestu do hotelu zvolte taxík. Není to nijak drahé a je to nejrychlejší a nejjednodušší způsob. To samé platí i pro případné přesuny do okrajových částí města (například do čtvrti La Boca nebo na hřbitov La Recoleta). Kromě klasické taxislužby funguje v BA i aplikace Uber. Po centru Buenos Aires je nejlepší se pohybovat pěšky, hlavní památky nejsou daleko od sebe. Samozřejmě, že po městě jezdí množství autobusů a také zde funguje metro, ale k tomu, abyste mohli využívat městskou hromadnou dopravu, potřebujete nabitou SUBE kartu (hotovostí platit nelze), která se bohužel velmi těžko shání, často není k dostání ve stáncích ani u okénka ve stanici metra, a kvůli jednodenní návštěvě se ani nevyplatí ji shánět.

Kriminalita v Buenos Aires

Buenos Aires, zkráceně jen BA nebo CABA (španělsky Ciudad Autónoma de Buenos Aires) je hlavní a také nejlidnatější město Argentiny. Podle sčítání populace z roku 2022 má samotné město (bez okolní aglomerace) něco málo přes tři miliony obyvatel. S tím samozřejmě souvisí i neduhy každého velkoměsta. K ozbrojeným přepadením dochází zřídka, ale naopak drobná kriminalita a pouliční kapsáři nejsou v turistickém centru ničím výjimečným. Pokud vyrazíte do města jen s kabelkou, určitě si ji dejte přes tělo, nikoli pouze jen přes rameno. Pokud budete mít batoh, noste ho vždy na břiše. Argentinští zloději jsou vynalézaví. Profrčí kolem vás na motorce a ledabyle umístěnou kabelku nebo batoh přes jedno rameno vám prostě strhnou a ujedou.

Jednoduše zde platí to, co v každém jiném velkém městě – vyhýbejte se temným uličkám a po setmění choďte ideálně aspoň ve dvojici. Ostražitost je na místě, ale rozhodně se nemusíte bát vyjít na ulici.