Bogota

, hlavní město Kolumbie, nemá zrovna dobrou pověst. Hlavně u Kolumbijců. Každý nad ní ohrnuje nos a od všech se dozvíte: Medellin, to je tam, kam chcete doletět. Což je samozřejmě pravdou, ale úplně bychom tu Bogotu nezavrhovali. Jako asi každé větší město v Jižní Americe je velmi chaotická, znečistěná a spíše připomíná betonovou džungli. Musíte se ale podívat hlouběji, abyste si toto město oblíbili, a to se vám určitě povede. Co zde nesmíte vynechat a musíte vidět, se dozvíte v našem článku.

S populací okolo 8,8 milionu lidí jsou Mexico City a New York City jedinými severoamerickými většími městy než Bogota, metropolí, kde se mísí staré a nové kultury kvůli rychlému růstu a modernizaci v posledních letech.

Město je postaveno v neuspořádaném tvaru mřížky. Carreras (ulice) běží rovnoběžně s horami od jihu k severu. Carrera čísla rostou od východu k západu, od hor. Když Calles překročí Carreras – běží z východu na západ. Ze začátku vám to přijde trochu bláznivé, ale dá se na to velmi rychle zvyknout.

Bolívar náměstí

Pravděpodobně srdce Bogoty, masivní náměstí je krásné a velmi oblíbené místo pro shromáždění a různé akce. Očekávejte, že uvidíte prodejce potravin, pouliční umělce, a dokonce i farmáře, kteří rádi předvedou své malé lamy či alpaky.

Katedrála Zipaquirá Salt

Pokud máte nějaký čas nazbyt a hledáte jedinečný denní výlet právě z Bogoty, doporučujeme zkontrolovat katedrálu Zipaquirá Salt. Přístup je jednoduchý autobusem z Bogoty, tato úžasná atrakce vás zavede do pracovního kostela postaveného v solné baňce 650 metrů pod zemí. Prohlídky odjíždějí každých 15 minut a jsou nabízeny v angličtině a španělštině.

Artisan trhy

Připravte se na smlouvání! Jsou tu skvělé trhy po celé Bogotě a jsou nejlepšími místy, kde si můžete koupit suvenýry. Nezapomeňte se podívat na tkané tašky na trhu Usaquén! Jsou ručně vyráběné a známé v celém regionu. Užitečný tip: Tašky jsou cenově odlišné na základě kvality tkaní.

Projděte veselé ulice v La Candelaria

To je nejlepší okolí pro objevování. Vždy bzučící, historická La Candelaria je směsicí španělských koloniálních, art deco, barokních budov a všudy přítomného street art mixovaného s novou hipsterskou kulturou. Naplánujte si alespoň několik hodin, abyste se procházeli kolem a viděli všechny prodejce a zajímavá místa.

Monserrate

Bez ohledu na to, kde ve městě jste, můžete vidět kultovní Monserrate Mountain. Kolumbijský duchovní a kulturní symbol, zajímavost vysoko na kopci, kterou musíte vidět. Je místem, kde budete chtít strávit celé ráno. Vyjeďte lanovkou nahoru, na panoramatický výhled na Bogotu a daleko za ní. Je zde krásná procházka, i cestou dolů. Připravte se také ale na vysoké převýšení. Samotná Bogota leží ve skoro 3000 m nad mořem.

Bogotá Graffiti Tour

Několikrát za den můžete stihnout street art prohlídky. Zkuste třeba impozantní prohlídku od Parque de los Periodistas. Trvá dvě a půl hodiny, Bogotá Graffiti Tour vám představí město jako místní a vy si budete moci prohlédnout kouty Bogoty, kde byste se sami mohli trochu bát. Zarezervujte si své místo dříve, než vyjdete!

Je toho hodně, co v Bogotě podniknout. Nejdůležitější je nasát atmosféru Latinské Ameriky a Kolumbie. Lidé jsou zde moc příjemní a na jídle si také pochutnáte s radostí. Na co ale nesmíte zapomenout je výborné pivo v Bogotá Beer Company. Místo, které je velmi moderní a vypadá jako klasická, příjemná hospůdka s pivem z tanku právě z Bogoty. Máte na výběr z několika druhů piv a určitě si užijete příjemné posezení právě s Kolumbijci, kteří se s vámi rádi dají do řeči.

Chystáte se do Jižní Ameriky? Tak jistě Kolumbie bude na všem seznamu.

Aneta Strohová

Aneta, neboli také Ejnets, jezdí všude low-cost, hlavně po Evropě a Americe, ráda žije v evropských teplých krajích a píše o tom a svém životě na jejím blogu Ejnets. Její životní láska je Lisabon a dobré víno. O čemž se také na blogu dozvíte.