Belize je nezávislým státem ležícím jihovýchodně od poloostrova Yucatán, mezi Mexikem a Guatemalou. Belize, do roku 1973 známé jako Britský Honduras, je nejméně lidnatou zemí Střední Ameriky a se svými zhruba 321.000 obyvateli a rozlohou naší Moravy představuje ve Střední Americe skutečný unikát.

Jeho pobřeží je totiž lemováno druhým největším korálovým útesem na světě. Území státu Belize bylo původně součástí Mayské říše, ale po španělské kolonizaci roku 1502 se sever oblasti stal součástí místokrálovství Nové Španělsko. Jih spadal do generálního kapitanátu Guatemala. V 17. století se zde usadili britští námořníci, kteří ztroskotali a po dohodách z let 1763 a 1783, kdy byla ještě potvrzena španělská svrchovanost, se stalo území v roce 1786 britským. V letech 1840 - 1973 neslo území název Britský Honduras. Roku 1862 bylo prohlášeno kolonií pod správou guvernéra Jamajky, od roku 1884 přímo spravovaná kolonie, od roku 1961 korunní kolonie Velké Británie s vnitřní samosprávou, v roce 1964 ustavena vláda. V roce 1973 byl přijat nový název státu Belize. Země pak roku 1981 vyhlásila svou samostatnost v rámci Commonwealthu. V čele stojí generální guvernér zastupující britskou královnu. Na území bývalého Britského Hondurasu si činila nároky Guatemala, která nezávislost Belize uznala po dlouhých jednáních roku 1991 a roku 1993 navázala s Belize diplomatické styky.

Studnice krás

Belize je plná přírodních krás. Většina území je chráněna státem. Vnitrozemí je hustě zalesněné, nachází se zde nejvyšší vodopád ve střední Americe nebo jediná jaguáří rezervace na světě. V džunglích žije nepřeberné množství zvířat. Belize jako jediná z mála středoamerických zemí nemá sopky, nicméně jižní vnitrozemská část je poměrně hornatá. Jejím lákadlem jsou korálové ostrovy s výbornými možnostmi pro potápění a šnorchlování, ale také zříceniny pyramid a dalších starodávných staveb mayské civilizace ukryté v divoké džungli. Nynější hlavní město bylo vybudováno v geografickém centru země po hurikánu Hattie, který zničil v roce 1961 Belize City.

Ti, kteří se zajímají o mayské starožitnosti, zde mohou navštívit Belizské oddělení archeologie. Město Corozal stojí na místě dřívějšího mayského města Santa Rita, důležitého obchodního centra, jež bylo zničeno Španěly roku 1550. Jeho pozůstatky jsou odkryty za hranicí města. Významné jsou nedaleké pevnosti, například Cerros na poloostrově v zátoce Chetumal. Lamanai znamená v překladu "ponořený krokodýl". Je umístěn v Orange Walk v oblasi New River Lagoon. Lamanai byl jedním z belizských největších obřadních center. Zobrazuje nejvíce exotických rysů starověkého mayského umění a architektury. Lamanai sloužil obřadům od roku 1500 před Kristem až do 19. století našeho letopočtu.

Mimo hlavní mapu

Kam tedy vyrazit? Co třeba Caye Caulker, oblíbené baťůžkářské místo ležící jen kousek od hlavního města Belize City. Je asi nejpohodovější lokalitou v zemi. Vesnice leží kousek od tak zvaného Splitu, který dělí ostrov na dvě části. Způsobil ho hurikán Hattie a nyní je na Splitu malá pláž, na které je pořád rušno a živo. Je to to správné místo, kde se ukázat. Severně od Splitu se rozkládá převážně nezastavěná oblast a její část byla vyhlášena za přírodní rezervaci. Nebo místo jménem Hopkins. Pláže jsou tu úžasné (a často volné, bez davů turistů – Hopkins nepatří do nejčastějších itinerářů), k tomu dobré jídlo a spousta ubytování, navíc tak levného. Co víc si přát? Navíc je dobrou základnou pro mořské průzkumníky s omezeným rozpočtem, protože je odsud poměrně blízko k bariérovému útesu. Též výlet do jeskyně Actun Tunichil Muknal je jedním z nejnezapomenutelnějších a nejdobrodružnějších zážitků v celém Belize. Návštěvníky zavede hluboko do podzemí, jež starověcí Mayové znali pod názvem Xibalba. Vchod do pět kilometrů dlouhé jeskyně leží na severním úpatí pohoří Maya Mountains.

A kam dál

Navštívit město Carakol je zážitkem na celý život. Kdysi jedno z nejmocnějších měst celého mayského světa nyní leží zahalené hustou džunglí poblíž guatemalské hranice, 84 kilometrů nebo dvě hodiny jízdy ze San Ignacia. Rozkládá se vysoko na náhorní plošině Vaca, 500 metrů nad hladinou moře a je to největší mayská lokalita v Belize, jež v době své slávy kolem roku 650 před Kristem zabírala území zřejmě 180 čtverečních kilometrů. V době rozkvětu města mohl počet obyvatel dosahovat 150 000, více než dvojnásobek, kolik jich dnes žije v Belize City. A chcete poznat více z novodobé historie dávných Mayů? Asi 32 kilometrů severozápadně od města Punta Gorda se nachází vesnice San Pedro Columbia, největší komunita Mayů Q’eqchi’ mimo Guatemalu. Je tu několik obchodů a restaurací a vesnice leží blízko pramene řeky Columbia, přítoku Río Grande, což je skvělé místo ke koupání a plavbě na nafukovacích duších.

Martin Dlouhý

Martin Dlouhý je fotografem, redaktorem magazínu Koktejl a cestovatelem. Za svou kariéru navštívil skoro všechny státy Evropy, sever Afriky a Indonésii. Kromě cestopisných článků realizuje rozhovory a píše také na témata historie, vědy, přírody, gastronomie či enologie.