Andalusie je druhá největší autonomní oblast na jihu Španělska. Sousedí s Atlantickým oceánem na západě a Středozemním mořem na východě. Je to opravdu rozmanité a malebné místo s mnoha možnostmi pro návštěvníky a horlivé cestovatele. Hlavním městem je Sevilla, bzučivá metropole, která bývala přijímajícím místem pro zlaté poklady nově objevené Ameriky.

Svým domovem nazývá Andalusii 8,44 milionu lidí. Většina z nich se soustřeďuje kolem měst Sevilly, Málagy a Cádizu a také podél pobřeží Costa del Sol.

Andalusie se dívá zpět na pestrou historii římské, fénické, maurské a křesťanské okupace. Můžete to prozkoumat v mnoha kulturních pokladech, jako je Alhambra, staré město Córdoba nebo římské divadlo v Málaze.

Andalusie je rozdělena do osmi provincií: Sevilla, Málaga, Cádiz, Granada, Córdoba, Almería, Jaén a Huelva (od nejvíce osídlených až po nejmenší). Každá z nich má velmi odlišné vlastnosti a nabízí důvody, proč byste je měli navštívit.

Nejlepší způsob, jak zažít mnoho tváří Andalusie a její bohaté a historické krajiny, je plánování několikadenní cesty. Tímto způsobem můžete navštívit některé z nejstarších nebo nejromantičtějších měst Evropy. My jsme pro vás vybrali jen několik našich oblíbenců:

Ronda

Město Ronda se nachází na vysoké náhorní plošině s výhledem na krásnou venkovskou krajinu vnitřní Andalusie. Jeho dvě staré části jsou spojeny dramaticky vysokým klenutým kamenným mostem o výšce 140 metrů, Puente Nuevo. Většina lidí chce navštívit Rondu, aby si užívala výhledy z útesů a na most ze spodní části Tajo Gorge. Ale Ronda má co nabídnout i mimo známý most. Existuje mnoho reliktů ovlivněných maurskou minulostí, například arabské lázně, fascinující paláce, jako je La Casa del Rey Moro, různé kostely, muzeum býčích zápasů a mnoho dalších.

Málaga

Málaga, hlavní město regionu Costa del Sol,je skutečným překvapením. Může se zdát být chaotickou přístavní oblastí, ale místní samospráva vynaložila mnoho úsilí na zkrášlení a zlepšení její infrastruktury. Dnes jsou pěší zóny městského centra připravené k procházce. Vynechat nemůžete krásnou katedrálou, které chybí zvonice, a ruiny římského divadla. Pokud máte zájem o maurskou minulost Málagy, snažte se vylézt na Alcazaba, kde můžete vidět dobře zachovalý maurský hrad, palác a zahrady. Podél přístavu je oblast i pro rodiny s přátelskými restauracemi, parky a obchody. V Málaze se narodil Pablo Picasso a ve městě je jeho prvotřídní muzeum.

Granada

Město Granada je domovem pravděpodobně nejznámější atrakcí Andalusie, Alhambry. Palácový komplex sám stojí za výlet a návštěvníci by měli plánovat alespoň půl dne volného času, aby si prohlédli hrad, paláce a muzea komplexu. Pokud ještě nejste unaveni, skočte na taxi do starého města Albaicínu a prozkoumejte okouzlující stará zákoutí s významnými maurskými vlivy. Pokud navštívíte Alhambru, je důležité, abyste si zaplatili lístek předem, vyhnete se velkým frontám a dlouhému čekání.

Cádiz

Město Cádiz je nádherná výletní destinace s krásným barokním centrem a nádherným nábřežím. Navštivte katedrálu a místní muzeum, vydejte se na věž Tavira a navštivte Castillo de San Sebastián. V neposlední řadě se projděte podél promenády, která je doopravdy jako dělaná pro večerní procházku.

Sevilla

Sevilla je hlavním městem Andalusie a také nejrušnějším městem, proto si ji necháváme nakonec, protože je právě tady jedním z nejlepších. Sevillská katedrála v centru je největší na světě a Giralda (zvonice) nejznámější památkou města. Real Alcázar je skvělým příkladem architektury ve stylu Mudéjaru a také se objevuje v oblíbeném seriálu Hra o Trůny. Flamenco a sangrie se nejvíce líbí a roztáčejí ve staré čtvrti města Barrio Santa Cruz. Můžete navštívit krásný Plaza de España (zde se zase natáčel Star Wars), vylézt se na vrchol architektonicky zajímavého Las Setas (Metropol Parasol) nebo vyzkoušet říční plavbu na Guadalquivire. Sevilla má jediný háček, není u moře, tudíž zde v létě může být doopravdy parno bez úniku.

Toto je jen malý kousek z celé té krásy, co vám Andalusie může nabídnout. Určitě doporučujeme si půjčit auto a projet ji, jak se vám zachce, bez plánu. Na každém rohu totiž narazíte na kus historie a rozmanitosti Španělska.