Budapešť je podle mého názoru jedním z nejkrásnějších měst v Evropě. Najdete zde spoustu muzeí a turistických atrakcí, ale dokonce i procházka po městě vám nabídne nevídanou podívanou.

Město je rozděleno na Buda (Budín – historicky strana) a Pest (Pešť – dříve „chudá“ část) a obě části mají co nabídnout. V Budapešti je vše dostupné veřejnou dopravou a ceny jsou také příznivé.

Tak na co ještě čekáte?

Rybářská bašta a Matyášův chrám

Rybářská bašta a Matyášův chrám stojí vedle sebe v městské části Budíně. Bašta nabízí panoramatický výhled na celé město, na řeku Dunaj a několik mostů, které ji překračují. Je dobré vědět, že Bašta je zdarma po většinu roku, až na léto, kdy si vstup musíte zaplatit. Můžete se rozhodnout, kterou část navštívíte. Spodní části jsou zdarma a vy odtud můžete vidět město. Nejlepší čas na návštěvu Bašty je při západu slunce, protože Pešť začne být nádherně osvětlena.

View this post on Instagram

Budova maďarského parlamentu

Budapešťský parlament, památka, která vás snad nemůže omrzet. Je to budova, která se vám vybaví, když někdo řekne Budapešť. Jedná se o obrovskou stavbu na rozlehlém místě. Můžete chodit po celém parlamentu, podívat se na známé „Shoes on the Danube Bank“ a v zimě obdivat romantické osvětlení.

View this post on Instagram

Margaretin ostrov

Margaretin ostrov je na řece Dunaj a s pevninou ho spojuje stejnojmenný most (přístupný pěšky, autem nebo tramvají). V létě na začátku ostrova najdete taneční fontánu, kde se lidé shromažďují, aby si užívali krásné počasí. Ostrov je ideálním místem pro běh nebo procházku, s patřičným klidem od rušného města.

View this post on Instagram

Obdivujte krásy mostů

Při procházce po Dunaji se setkáte s několika impozantními mosty, jako je Alžbětin most a Most svobody. Ty jsou postaveny v typickém maďarském stylu, zatímco Markétin most je postaven ve francouzském stylu. Jejich architektura je nádherná a nabízí skvělou příležitost pro fotografování.

View this post on Instagram

Városliget

Városliget neboli městský park, je jedním z těch míst, které můžete navštěvovat po celý rok. V létě je to krásné místo na procházku, kde si můžete užívat sluníčka či jen tak posedět u řeky. Na podzim mají stromy dokonalou barvu pro pestré fotografie. A v zimě je to ideální místo k pití horkého kakaa vedle kluziště. Najdete zde i dobré restaurace, počítejte ale s vyšší cenou.

V obrovském parku sídlí termální lázně, zámek a zoo. V létě si můžete pronajmout šlapadlo a v zimě je jezero přeměněno na kluziště. Vstup do parku je na náměstí Hrdinů, kde jsou zobrazeni předchozí monarchové z Budapešti spolu se sochou archanděla Gabriela.

View this post on Instagram

Vánoční trhy

Vánoční trhy v Budapešti probíhají celý prosinec. Rozkládají se přes centrum města od baziliky sv. Štěpána, kolem Budapešť Eye a náměstí Vörösmarty. Deák ferenc utca (módní ulice) je také celá osvětlena a s vystaveným vánočním stromkem představuje nádhernou scenerii.

View this post on Instagram

Túró rudi

Túró rudi je maďarská sladkost, kterou najdete prakticky na každém rohu. Jedná se o smetanovou tyčinku s čokoládou. Tento mix je chuťově výborný. Túró rudi můžete také ochutnat s mléčnou čokoládou nebo jakýmkoliv druhem ovoce uvnitř.

View this post on Instagram

Langoš

Samozřejmě nesmíte vynechat pravý maďarský langoš. Pokud si vyberete správný stánek, nebudete vašeho rozhodnutí litovat, i když u nás doma si ho můžete dát často. Langoš nabízejí i některé restaurace, my ale doporučujeme nefalšovaný z klasického pouličního stánku, abyste měli tu správnou radost z Maďarska.

View this post on Instagram

Budapešť je krásná za jakýchkoliv okolností. Je velmi rozmanitá, každý si zde něco najdete. Pro mladé lidi nabídne i veselý noční život v mnoha klubech a barech. Pro rodiny krásný výlet za hranice jen kousek od nás.

Máte rádi Budapešť nebo se teprve chystáte?