Lublaň je stejně půvabná jako Evropa. Ulice města jsou soustředěny kolem řeky Ljubljanice, krásné a poněkud benátské a překvapivě přístupné hlavnímu městu. Lublaň je úžasně živá. Zelená, kultivovaná, přátelská a elegantní. Je podobná Amsterodamu, bez přelidněných ulic a turistických lákadel. Nenechte se ale zmást, už teď je turisty objevená. Stále ale ceny nejsou přemrštěné, ulice až moc přelidněné a místo v oblíbených restauracích se ještě dá najít. Jaké jsou ale další důvody proč sem zavítat co nejdříve?

Magický hrad

Ať už se podíváte z jakékoliv strany, vykoukne na vás hrad, středověká pevnost s moderní stavbou. Můžete se vydat na hrad pěšky po několika stezkách nebo jet lanovkou, která ale bývá plná. Jakmile jste na vrcholu, budete mít nádherný výhled na město.

Pokud vás zajímá, co je to moderní stavení, jedná se o dvě stylové restaurace a kavárně, které najdete uvnitř v hradu.

Jídlo

Typického slovinského jídla zase tolik není, ale je to spíše, jako by Slovinsko získalo to nejlepší z okolních zemí a dalo jim svůj vlastní šmrnc. Mluvíme o lahodných a pravých italských pizzách, vynikajících těstovinách, masu z Rakouska a rybách z Chorvatska a mnoha dalších chutných lahůdkách.

Lublaň nabízí chutné pokrmy každý pátek na Open Kitchen Food Market. Slovinští šéfkuchaři vytvářejí pro davy vynikající jídlo, je tu skvělá atmosféra a všichni sdílejí lásku k dobrému jídlu. Celkově v Lublani najdete spoustu trhů a marketů, o čerstvost jídla je zde postaráno.

Víno

Možná budete překvapeni, když zjistíte, že Slovinsko má doopravdy výtečné víno. Stačí projít jen pár obchodů či vinoték a určitě narazíte na vaše oblíbené. Rozhodně musíte alespoň několik vín ochutnat.

Lidé

Slovinci jsou milí, veselí, vítací typy a neuvěřitelně hrdí na svou krásnou zemi. Promluvte si s nimi o Slovinsku a rozhovor povedete po celou noc. Téměř všichni mluví anglicky, což rozhodně usnadňuje cestování.

Mosty

Není divu, že město podél řeky Ljubljanica, má hned několik hezkých mostů, které vynikají hlavně svou krásou. Je zde ikonické Trojmostí, které navrhl Jože Plečnik, Cobblerův most a Dračí most, kde sedí draci a dohlížejí na město.

Pak je tu Řeznický most (Mesarski most), který je nyní naplněn lovelocks – tedy zámečky zamilovaných.

Kavárny a restaurace postavené podél břehu řeky

V Lublani prosperuje káva, na řece je nespočet míst k jídlu, pití a veselí. V klidu můžete čerpat energii na slunci či sledovat projíždějící lodě a dát si k tomu chutnou kávu, kterou Slovinci milují.

Umění ulice – street art

V části Metelkova žije umění ulice a častý street art, stejně jako zvláštní výtvarné umění po celém městě. Nezapomeňte se dívat kolem sebe, protože je to obvykle v místech, kde byste to nejméně očekávali. Kousek od Metelkova najdete také muzeum moderního umění MSUM, které stojí za to navštívit. Stačí vám k prohlídce jen pár hodin.

Kola

Lublaň patří k těm městům, kde hojně můžete využívat kola. Není snad lepšího způsobu, jak se po městě pohybovat a samozřejmě je to také velmi šetrné k životnímu prostředí. Kola se údajně dají půjčit v turistických agenturách či na ulicích za menší poplatek.

A pokud vám tyto důvody nestačí, z Lublaně se dostanete snad všude po Slovinsku. Moře, hory, túry a další památky. Neváhejte a zajeďte se do koruny Slovinska brzo podívat.