Skvělé hospody, skvělí lidé, skvělé jídlo, nádherná příroda. Je opravdu těžké najít v této zemi chybu (možná jen její vzdálenost).

Existuje mnoho důvodů, proč bychom si měli rezervovat let do Irska právě teď! Rozhodli jsme pro vás vybrat pár z nich, a doufáme, že vás zaujmou a přesvědčíme vás tak k návštěvě Smaragdového ostrova.

#1 Hrady

Strašidelné, gotické, velkolepé, impozantní, romantické.

V Irsku je více než 340 hradů, takže je téměř nemožné všechny navštívit hned při první návštěvě. Rozhodně si nenechte ujít Kilkenny Castle, Dunluce Castle, Dublin Castle nebo třeba Birr Castle - často označovaný jako "jeden ze sedmi divů" Irska. A co víc, irská kultura byla po staletí většinou nedotčená a neovlivněna jinými národy, takže dnes jsme prakticky svědky skutečného keltského dědictví - a v neposlední řadě stoji za zmínku Blarney Castle (r. 1446), který je jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Irsku.

#2 Irské hospůdky a Guinness

Irové patří společně s Čechy k jedním z největších konzumentů piv na světě. Ačkoli počet hospůdek výrazně klesl od roku 1904, kdy bylo v Irsku více než 13 000 hospůdek (nyní 7 000) to nezastavilo lidi, aby si zašli pro svou pintu každý den po práci.

Guinness je jedním z nejoblíbenějších nápojů. Po celém světě se denně prodává 10 milionů sklenic, to znamená, že za rok je prodaných více než 850 milionů litrů, což je dost na zaplnění 340 olympijských bazénů s pěnivou lahodností.

#3 Giant's Causeway

Giant's Causeway (Obrovy schody) leží v Severním Irsku, což je zvláštní geologický útvar, asi 40 000 kamenných varhan, vzniklé díky sloupcovité odlučnosti. Tento nádherný přírodní úkaz byl v roce 1886 zařazen na Seznam světového dědictví v Evropě.

#4 Saint Patrick’s Day - Den svatého Patrika

... nebo jak to říkají Irové, Paddy's Day, je pravděpodobně nejočekávanější den v roce.
Tento svátek připadá na 17. března, lidé slaví v ulicích hudbou, tančí, popíjejí tmavé i zelené pivo, oblékají se do zeleného a jedí zelená jídla. Největší festival se koná samozřejmě v Dublinu a oslava trvá několik dní. Pokud stále chcete zažít atmosféru Paddy's Day, ale nejste fanouškem velkého davu, podívejte se i do jiných měst v Irsku, ty nejsou tak přeplněná jako Dublin, ale stále nabízejí stejné množství zábavy.

#5 Cliffs of Moher

Česky Moherské útesy jsou břidlično-pískovcové útesy, které se nacházejí na západě Irska. Patří k největší přírodní turistické atrakci v Irsku, každoročně má přes milion návštěvníků. Pohled z 200 metrů vysokých útesů je úchvatný a mnozí, kteří navštívili, budou souhlasit s tím, že se jedná o nezbytnou návštěvu v Irsku. Kromě velkolepých útesů je ve svazích vybudováno návštěvnické centrum, kde můžete získat užitečné turistické informace. Jen 6 kilometrů od Moherských útesů se nachází Liscannor, malá vesnice známá tím, že má nejvíce hospůdek na osobu, 1 hospoda na 26 obyvatel. Takže teď víte, kde se po dlouhém dni na útesu zajít ochladit!

#6 Irská kuchyně

Irská kuchyně je zcela podceňována. Vydejte se za bramborem s lososem, slaninou a zelím, steakem a Guinness koláčem.

#7 Hurling

Že jste o tom ještě nikdy neslyšeli? Nevadí, hurling je tradiční irská venkovní týmová hra, která se hraje již více než 3 000 let. Je považován za nejstarší a nejrychlejší outdoorový sport na světě, kdy míč dosahuje rychlostí až 160 km/h. Někteří by řekli, že je to docela nebezpečný a násilný sport. Podívejte se na video a uvidíte sami.

Zdroj: Youtube

#8 Prstencové pevnosti

Ring forts, neboli kruhové pevnosti, které byly postaveny ve středověku, jsou naprosto úžasné. Nejčastěji se používaly jako uzavřené farmy. V okolí Irska existuje více než 45 000 takovýchto kruhových pevností.